Բուրգ լե Վալանսի քաղաքապետը կբողոքարկի Շուշիի հետ բարեկամության հռչակագիրը չեղարկելու մասին դատարանի որոշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բուրգ լե Վալանսի քաղաքապետ Մարլեն Մուրիեն հայտարարել է վարչական դատարանի կողմից 2014 թվականի հոկտեմբերին Շուշիի քաղաքապետ Արծվիկ Սարգսյանի հետ ստորագրած բարեկամության հռչակագիրը չեղարկելու որոշումը բողոքարկելու մտադրության մասին:
«Ես վիճարկում եմ վարչական դատարանի մեկնաբանությունը, որն այս հռչակագիրն անօրինական է համարել: Համոզված եմ, որ այն համապատասխանում է օրենսդրական կարգին եւ հայտարարում եմ, որ բողոքարկելու եմ դատավճիռը»- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է Մարլեն Մուրիեն՝ հիմք ընդունելով 2019 թ փետրվար 5-ի Ֆրանսահայ Կազմակերպությունների համակարգող Խորհրդի ընթրիքի ընթացքում Հանրապետության Նախագահ Էմանուել Մակրոնի հանձնառումը, որ պետական հետապնդումների չեն ենթարկվի այն ծրագրերը, որոնք վերաբերում են կրթական եւ մարդասիրական ոլորտներին, որոնք էլ հռչակագրերի ամենաէական մասն են կազմում:
Նա նաեւ նշել է, որ իրավական գործոններից զատ իր բարոյական հանձնառումը շուշեցիների հանդեպ մնում է անսասան: «Ես բազմիցս եղել եմ Շուշիում եւ հասկացել, թե մարդասիրության ու բարեկամության արտահայտությունները ինչպիսի հույս են արթնացնում մի բնակչության սրտում, որ թշնամական Ադրբեջանը փորձում է շնչահեղձ անել»,- գրել է նա:

Mayor of French city of Bourg-lès-Valence to appeal court’s decision on cancelling friendship declaration signed with Artsakh’s Shushi
YEREVAN, JUNE 17, ARMENPRESS. Mayor of the French city of Bourg-lès-Valence Marlène Mourierannounced that she is going to appeal the decision of the administrative court on cancelling the friendship declaration signed with Mayor of Shushi of Artsakh Artsvik Sargsyan in October 2014.
“I appeal the interpretation of the administrative court which called this declaration illegal. I am convinced that this declaration is accordance with the legislative order and announce that I will appeal the ruling”, the Mayor said on Facebook, relying on the words of French President Emmanuel Macron who announced during the dinner of the Coordination Council of Armenian Organization of France that the programs relating to education and humanitarian areas, which are the most important parts of declarations, will not be subject to state persecutions.
Mayor Marlène Mourierstated that beyond the legal aspects, her moral commitment towards the residents of Shushi remains intact. “I have visited Shushi for many times and understood what hope the expressions of humanity and friendship awaken in the heart of a population whom the hostile Azerbaijan is trying to quell”, she wrote.