«Տանգո» ընկերությունը ցանկանում է պահպանել ԱԳՆ հին շենքի մշակութային ու պատմական արժեքը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարության հին շենքի սեփականատեր «Տանգո» ընկերությունը ցանկանում է կառույցն այնպես օգտագործել, որ այն բիզնես նպատակ ունենալուց բացի նաև արժեք լինի քաղաքի համար:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հունիսի 4-ին «Կորպորասիոն Ամերիկա օդանավակայանների ղեկավարության գագաթնաժողով»-ի ընթացքում լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Տանգո» ընկերության ղեկավար Էդուարդո Էռնեկյանի որդին, «Կորպորասիոն Ամերիկա» ընկերության գործադիր տնօրեն Մարտին Էռնեկյանը:
«Մենք ցանկանում ենք ստեղծել այնպիսիս նախագիծ, որը լավ կլինի ոչ միայն բիզնեսի համար, այլև արժեք կլինի քաղաքի համար»,- ասաց Էռնեկյանը:
Կառավարության 2-րդ մասնաշենքը, որտեղ նախկինում գտնվում էր ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը, գործադիրի 2012 թվականի հոկտեմբերի որոշման համաձայն, $51.270.840 համարժեք ՀՀ դրամով վաճառվել է արգենտինահայ գործարար Էդուարդո Էռնեկյանին պատկանող «Տանգո» ՓԲԸ-ին։ Կառավարության որոշման մեջ նշված է, որ գնորդը պարտավորվում է անհրաժեշտ ծավալով ներդրումներ կատարել և նորոգումից հետո ԱԳՆ շենքը վերածել հայտնի միջազգային ապրանքանիշի հնգաստղանի հյուրանոցի` միաժամանակ պահպանելով շենքի պատմամշակութային տեսքը։
Քանի որ Երևանի Հանրապետության հրապարակի կառավարական տուն N2 շենքի 4 հասցեում գտնվող անշարժ գույքը պատկանում է«Արարատ-ռեստորան»ընկերությանը, անհրաժեշտություն էր առաջացել ձեռք բերել դրա 100% բաժնեմասը` օտարման գործընթացն ամբողջությամբ իրականացնելու համար:ՀՀ կառավարությունը 2015թ. 3,2 մլն դոլարով ձեռք է բերել ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության շենքում գտնվող «Արարատ-Ռեստորան» ՍՊԸ-ի բաժնետոմսերը՝ որպես պետական սեփականություն, և դրանք օտարել «Տանգո» ՓԲԸ-ին: «Տանգո» ընկերությունը պատկանում է արգենտինահայ գործարար Էդուարդո Էռնեկյանին:

Компания “Танго” хочет сохранить старое здание МИД как культурную и историческую ценность
Владелец прежнего здания Министерства иностранных дел Армении компания “Танго” хочет использовать здание таким образом, чтобы оно служило бы не только для бизнес-целей, но и оставалось бы ценностью для города.
Как передает «Арменпресс», об этом 4 июня в беседе с журналистами сказал сын руководителя компании “Танго”, Эдуардо Эрнекяна, исполнительный директор компании “Корпорасион Америка”, Мартин Эрнекян.
“Мы хотим создать такой проект, который будет хорош не только для бизнеса, но и будет ценностью для города”, - сказал Эрнекян.
Второй корпус правительства, где ранее находилось Министерство иностранных дел Армении, согласно решению правительства от октября 2012 года, был продан ЗАО “Танго”, принадлежащему аргентинскому бизнесмену армянского происхождения - Эдуардо Эрнекяну за $51,270,840.
В решении правительства отмечается, что покупатель обязуется инвестировать в необходимом объеме и после ремонта бывшего здания МИД, сделать его пятизвездочной гостиницей известного международного бренда, сохранив при этом историко-культурный облик здания.
Поскольку недвижимость, расположенная по адресу Дом правительства № 2, 4 на площади Республики в Ереване, принадлежит компании “Арарат-ресторан”, возникла необходимость приобрести 100% ее акций для полного осуществления процесса отчуждения. Правительство РА в 2015 году за 3,2 млн долларов приобрело акции ООО “Арарат-ресторан” в здании Министерства иностранных дел РА в качестве государственной собственности и сделало их отчуждение ЗАО “Танго”. Компания “Танго” принадлежит аргентинскому бизнесмену армянского происхождения Эдуардо Эрнекяну.