Մենք շահագրգռված ենք բարեկամ Ֆրանսիայի հետ համագործակցության զարգացմամբ. ՀՀ վարչապետը՝ Բուշ դյու Ռոն դեպարտամենտի պատվիրակությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մայիսի 30-ին ընդունել է Ֆրանսիայի Բուշ դյու Ռոն դեպարտամենտի խորհրդի նախագահ Մարտին Վասալի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա էին նաև Մարսելի փոխքաղաքապետ Դիդիե Փարաքյանը և պատգամավոր Բեռնար Դըֆլեսելը: Բուշ դյու Ռոնը Ֆրանսիայի ամենամեծ դեպարտամենտներից է, որի կազմում ընդգրկված է 119 քաղաք:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասրակայնության հետ կապերի վարչությունից,
վարչապետը, ողջունելով հյուրերին կառավարությունում, նշել է, որ Հայաստանը կարևորում է խոշոր հայկական համայնք ունեցող Բուշ դյու Ռոն դեպարտամենտի հետ համագործակցությունը, որի խորհրդի կազմում ընդգրկված են նաև ֆրանսահայ համայնքի ներկայացուցիչներ: «Հայաստանում Ֆրանսիան համարում են մեր երկրի և ժողովրդի ամենամեծ բարեկամներից մեկը: Մեզ միավորում են ամուր պատմական կապերը, և մենք շահագրգռված ենք բարեկամ Ֆրանսիայի հետ համագործակցության զարգացմամբ», - նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Բուշ դյու Ռոն դեպարտամենտի խորհրդի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետ Փաշինյանին ընդունելության համար և նշել, որ ուրախ է արդեն 4-րդ անգամ այցելել Հայաստան: Մարտին Վասալը գոհունակություն է հայտնել Հայաստանի հետ համագործակցության ընթացքից՝ խոսելով համատեղ ծրագրերի, Գորիսում բացված սրտաբանական հիվանդանոցի արդյունավետ աշխատանքի մասին: «Հայաստանի հետ բավական սերտ կապեր ունենք և պատրաստակամ ենք խորացնել դրանք: Ֆրանսահայ համայնքը մեծ հարգանք է վայելում և ակտիվ ներգրավված է տարբեր ոլորտների զարգացման գործում», - ասել է նա: Բուշ դյու Ռոն դեպարտամենտի խորհրդի նախագահը տեղեկացրել է, որ իր գլխավորած պատվիրակության կազմում ընդգրկված են պատգամավորներ, ՏԻՄ ներկայացուցիչներ, առևտրաարդյունաբերական պալատի անդամներ, և պատվիրակությունն արդյունավետ հանդիպումներ է ունեցել Հայաստանում:
Զրուցակիցները քննարկել են տնտեսական կապերի խորացման հեռանկարները: Վարչապետը ներկայացրել է մենաշնորհների հաղթահարման, հավասար ու արդար մրցակցային պայմանների ստեղծման ուղղությամբ բարեփոխումները, նշել, որ տնտեսական աճի դրական միտումներ են արձանագրվում, և ներդրումների համար նպաստավոր դաշտ է ստեղծվել: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ մեր երկրում արդյունավետ գործունեություն են ծավալում մի շարք ֆրանսիական ընկերություններ, և ՀՀ կառավարությունը շահագրգռված է ֆրանսիական բիզնեսի ներկայացվածության ընդլայնմամբ, որը կնպաստի ոչ միայն տնտեսական կապերի զարգացմանը, այլև տնտեսվարման նոր մշակույթի ներդրմանը:
Մարտին Վասալը նշել է, որ ներդրումային նպաստավոր պայմանների և հնարավորությունների վերաբերյալ Հայաստանի վարչապետի ուղերձը կփոխանցի Ֆրանսիայի Բուշ դյու Ռոն դեպարտամենտի գործարար շրջանակներին:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և ժխտողականության դատապարտման գործում Ֆրանսիայի կարևոր դերակատարությանը: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի՝ ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության հիշատակի ազգային օր հռչակելու որոշումը շատ լայն արձագանք է գտել Հայաստանում, ողջ հայության շրջանում, և հայ ժողովուրդը երախտապարտ է Ֆրանսիային՝ Ցեղասպանությունից փրկված հայերին գրկաբաց ընդունելու, ապաստան տալու, ինքնության, մշակույթի պահպանման ու զարգացման պայմաններ ստեղծելու համար:

We are interested in developing cooperation with friendly France – PM Pashinyan receives delegation of Bouches-du-Rhône department
YEREVAN, MAY 30, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan received on May 30 the delegation led by President of the Departmental Council of Bouches-du-RhôneMartineVassal. Deputy Mayor of Marseille Didier Parakian was also present at the meeting. Bouches-du-Rhôneis one of the largest departments of France, which encompasses 119 cities.
As ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister of Armenia, greeting the guests, the PM noted that Armenia highlights cooperation with Bouches-du-Rhônedepartment, which has a large Armenian community and where there are French-Armenians who are members of the departmental council.
“In Armenia France is assessed as one of the best friends of our country and people. We have strong historical links and we are interested in the development of cooperation with friendly France”, Pashinyan said.
The President of the Departmental Council of Bouches-du-Rhônethanked PM Pashinyan for the reception, noting that they are glad to visit Armenia for the 4th time. Speaking about joint projects and the cardiac hospital opened in Goris city of Armenia, MartineVassal expressed satisfaction over the cooperation with Armenia. “We have quite close ties with Armenia and plan to deepen them. The French-Armenian community enjoys great respect and is actively involved in the development of various spheres”, she said.
The interlocutors discussed the opportunities for expanding economic relations. The PM presented the reforms aimed at fighting monopolies and creating equal and fair opportunities for competition, noting that positive economic tendencies have already been recorded and a favorable atmosphere for investments has been created. According to Nikol Pashinyan, a number of French companies are effectively operating in Armenia, and the Armenian Government is interested in the expansion of the French business in Armenia, which will not only develop economic relations between the countries, but will also bring a new entrepreneurial culture to Armenia.
MartineVassal promised to convey Pashinyan’s message regarding business opportunities of Armenia to the business circles of Bouches-du-Rhône.
The sides touched upon France's important role in the recognition of the Armenian Genocide and condemnation of its denial. Prime Minister Nikol Pashinyan noted that the decision of French President Emanuel Macron to declare April 24 as the national day of commemoration of the Armenian Genocide has received a great response in Armenia and the Armenian people worldwide and Armenians are grateful to France for accepting and sheltering Armenians who survived the Genocide, and for creating conditions for preservation and development of identity and culture.