Մենք շահագրգռված ենք բարեկամ Ֆրանսիայի հետ համագործակցության զարգացմամբ. ՀՀ վարչապետը՝ Բուշ դյու Ռոն դեպարտամենտի պատվիրակությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մայիսի 30-ին ընդունել է Ֆրանսիայի Բուշ դյու Ռոն դեպարտամենտի խորհրդի նախագահ Մարտին Վասալի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա էին նաև Մարսելի փոխքաղաքապետ Դիդիե Փարաքյանը և պատգամավոր Բեռնար Դըֆլեսելը: Բուշ դյու Ռոնը Ֆրանսիայի ամենամեծ դեպարտամենտներից է, որի կազմում ընդգրկված է 119 քաղաք:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասրակայնության հետ կապերի վարչությունից,
վարչապետը, ողջունելով հյուրերին կառավարությունում, նշել է, որ Հայաստանը կարևորում է խոշոր հայկական համայնք ունեցող Բուշ դյու Ռոն դեպարտամենտի հետ համագործակցությունը, որի խորհրդի կազմում ընդգրկված են նաև ֆրանսահայ համայնքի ներկայացուցիչներ: «Հայաստանում Ֆրանսիան համարում են մեր երկրի և ժողովրդի ամենամեծ բարեկամներից մեկը: Մեզ միավորում են ամուր պատմական կապերը, և մենք շահագրգռված ենք բարեկամ Ֆրանսիայի հետ համագործակցության զարգացմամբ», - նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Բուշ դյու Ռոն դեպարտամենտի խորհրդի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետ Փաշինյանին ընդունելության համար և նշել, որ ուրախ է արդեն 4-րդ անգամ այցելել Հայաստան: Մարտին Վասալը գոհունակություն է հայտնել Հայաստանի հետ համագործակցության ընթացքից՝ խոսելով համատեղ ծրագրերի, Գորիսում բացված սրտաբանական հիվանդանոցի արդյունավետ աշխատանքի մասին: «Հայաստանի հետ բավական սերտ կապեր ունենք և պատրաստակամ ենք խորացնել դրանք: Ֆրանսահայ համայնքը մեծ հարգանք է վայելում և ակտիվ ներգրավված է տարբեր ոլորտների զարգացման գործում», - ասել է նա: Բուշ դյու Ռոն դեպարտամենտի խորհրդի նախագահը տեղեկացրել է, որ իր գլխավորած պատվիրակության կազմում ընդգրկված են պատգամավորներ, ՏԻՄ ներկայացուցիչներ, առևտրաարդյունաբերական պալատի անդամներ, և պատվիրակությունն արդյունավետ հանդիպումներ է ունեցել Հայաստանում:
Զրուցակիցները քննարկել են տնտեսական կապերի խորացման հեռանկարները: Վարչապետը ներկայացրել է մենաշնորհների հաղթահարման, հավասար ու արդար մրցակցային պայմանների ստեղծման ուղղությամբ բարեփոխումները, նշել, որ տնտեսական աճի դրական միտումներ են արձանագրվում, և ներդրումների համար նպաստավոր դաշտ է ստեղծվել: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ մեր երկրում արդյունավետ գործունեություն են ծավալում մի շարք ֆրանսիական ընկերություններ, և ՀՀ կառավարությունը շահագրգռված է ֆրանսիական բիզնեսի ներկայացվածության ընդլայնմամբ, որը կնպաստի ոչ միայն տնտեսական կապերի զարգացմանը, այլև տնտեսվարման նոր մշակույթի ներդրմանը:
Մարտին Վասալը նշել է, որ ներդրումային նպաստավոր պայմանների և հնարավորությունների վերաբերյալ Հայաստանի վարչապետի ուղերձը կփոխանցի Ֆրանսիայի Բուշ դյու Ռոն դեպարտամենտի գործարար շրջանակներին:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և ժխտողականության դատապարտման գործում Ֆրանսիայի կարևոր դերակատարությանը: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի՝ ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության հիշատակի ազգային օր հռչակելու որոշումը շատ լայն արձագանք է գտել Հայաստանում, ողջ հայության շրջանում, և հայ ժողովուրդը երախտապարտ է Ֆրանսիային՝ Ցեղասպանությունից փրկված հայերին գրկաբաց ընդունելու, ապաստան տալու, ինքնության, մշակույթի պահպանման ու զարգացման պայմաններ ստեղծելու համար:

Премьер-министр Армении принял делегацию во главе с председателем Совета департамента Буш-дю-Рон
Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию во главе с председателем Совета департамента Буш-дю-Рон Мартин Вассал. На встрече присутствовали также вице-мэр Марселя Дидье Паракян и депутат Бернар Дефлесель. Буш-дю-Рон является одним из крупнейших департаментов Франции и включает в себя 119 городов.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, приветствуя гостей в правительстве, Пашинян отметил, что Армения придает большое значение сотрудничеству с департаментом Буш-дю-Рон, в состав Совета которого входят представители армянской общины Франции. “В Армении Францию считают одним из самых близких друзей нашей страны и народа. Нас соединяют прочные исторические связи, и мы заинтересованы в развитии сотрудничества с дружественной Францией”, - сказал Никол Пашинян.
Председатель Совета департамента Буш-дю-Рон поблагодарила премьер-министра Пашиняна за прием и отметила, что рада посетить Армению уже в четвертый раз. Мартин Вассал выразила удовлетворение сотрудничеством с Арменией, рассказала о совместных программах, эффективной работе открытого в Горисе кардиологического центра. “У нас довольно тесные связи с Арменией, и мы готовы их углублять. Армянская община Франции пользуется большим уважением и активно участвует в развитии различных сфер”, - сказала она. Председатель Совета департамента Буш-дю-Рон сообщила, что в состав возглавляемой ею делегации вошли депутаты, представители органов местного самоуправления, члены Торгово-промышленной палаты, и делегация провела эффективные встречи в Армении.
Собеседники обсудили перспективы углубления экономических связей. Премьер-министр представил реформы по преодолению монополий, созданию равных и справедливых условий конкуренции, отметил, что зафиксированы положительные тенденции экономического роста и создан благоприятный инвестиционный климат. По словам Никола Пашиняна, в нашей стране эффективно работает ряд французских компаний, и правительство Армении заинтересовано в расширении представленности французского бизнеса, что будет способствовать не только развитию экономических связей, но и внедрению новой культуры ведения бизнеса.
Мартин Вассал отметила, что передаст послание премьер-министра Армении о благоприятном инвестиционном климате и возможностях деловым кругам департамента Буш-дю-Рон.
На встрече была подчеркнута важная роль Франции в признании и осуждении отрицания Геноцида армян. Премьер-министр Никол Пашинян отметил, что решение президента Франции Эммануэля Макрона об объявлении 24 апреля Национальным днем памяти Геноцида армян получило большой отклик в Армении, и армянский народ благодарен Франции за то, что она с распростертыми объятиями приняла армян, переживших Геноцид, дала им убежище и создала условия для сохранения и развития идентичности и культуры.