ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն մայիսի 14-ին ԵԱՀԿ առաքելությունը հրադադարի ռեժիմի պլանային դիտարկում է անցկացնելու Արցախի և Ադրբեջանի շփման գծում՝ Մարտակերտի շրջանի Թալիշգյուղից դեպի հյուսիս-արևելք ընկած հատվածում։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունից, Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացնելու են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնականներ Գենադիե Պետրիկան (Մոլդովա) և Օգնեն Յովիչը (Բոսնիա և Հերցեգովինա):

YEREVAN, MAY 13, ARMENPRESS. On May 14, in accordance with the arrangement reached with the authorities of the Republic of Artsakh, the OSCE Mission will conduct a planned monitoring of the ceasefire regime on the border of Artsakh and Azerbaijan, to the north-east of Talish village of the Martakert region, the foreign ministry of Artsakh told Armenpress.
From the positions of the Defense Army of the Republic of Artsakh, the monitoring will be conducted by Field Assistants to the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Ghenadie Petrica (Moldova) and Ognjen Jovic (Bosnia and Herzegovina).