Կառավարությունը մաքսային արտոնություն տրամադրեց ջերմոցների կառուցման շինարարություն իրականացնող ընկերության
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը մաքսային արտոնություն տրամադրեց ջերմոցների կառուցման շինարարական աշխատանքների համար ներմուծում իրականացնող «Գրին ֆուդ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` կառավարության մայիսի 10-ի նիստում հարցը քննարկման ներկայացրեց Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը:
««Գրին ֆուդ» կազմակերպությունը գործում է Շիրակի մարզում, ներմուծումը կատարում է ջերմոցների կառուցման համար: Այն գործում է 2017թ.: Ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է՝ իրականացնել 2,876,000,000 ՀՀ դրամի կապիտալ ներդրում: Ծրագրով նախատեսված արտադրանքի ընդհանուր ծավալը տարեկան կկազմի 1,870,000,000 ՀՀ դրամ, որից 120 մլն ՀՀ դրամի արտադրանքը կիրացվի ՀՀ տարածքում, 1.5 մլրդ ՀՀ դրամի արտադրանքը` ԵԱՏՄ այլ անդամ երկրների տարածքում, 250 մլն ՀՀ դրամի արտադրանքը` երրորդ երկրների տարածքում»,- ասաց Խաչատրյանը:
Նախարարը նշեց, որ ներկայումս ընկերությունում առկա է 56 աշխատակից, ծրագրով նախատեսվում է ևս 94 աշխատատեղ ստեղծել` 110,000 ՀՀ դրամ միջին աշխատավարձով:

Правительство предоставило таможенную льготу компании, осуществляющей строительство теплиц
Правительство Армении предоставило таможенную льготу компании с ограниченной ответственностью “Грин фуд”, осуществляющей импорт для строительства теплиц. Как передает «Арменпресс», представил вопрос на заседании правительства 10 мая министр экономического развития и инвестиций Тигран Хачатрян.
“Компания “Грин фуд” действует в Ширакской области, импортирует для строительства теплиц. Она действует с 2017 года. В рамках программы планируется осуществить капитальные инвестиции в размере 2,876,000,000 драмов РА. Общий объем продукции, предусмотренной программой, составит 1,870,000,000 драмов в год, из которых товары на 120 млн драмов будут реализованы на территории Армении, на 1,5 млрд драмов - на территории других стран-членов ЕАЭС, на 250 млн драмов -на территории третьих стран”, - сказал Хачатрян.
Министр отметил, что в настоящее время в компании 56 сотрудников, по программе планируется создать еще 94 рабочих места со средней зарплатой 110,000 драмов.