Էկոտուրիզմ, փեյնթբոլ, ջիպ տուրեր, մրցույթներ, երգ ու պար. Արցախը հրավիրում է ժենգյալով հացի փառատոնի
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Հաթերք գյուղում երկրորդ տարին անընդմեջ կազմակերպվում է Ժենգյալով հացի փառատոնը, որն իր շուրջ է հավաքում տարբեր երկրների զբոսաշրջիկների:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ օրը կթխվի աշխարհի ամենամեծ ժենգյալով հացը՝ ավելի քան 3 մետր երկարությամբ, որը հավակնում է գրանցվել Գինեսի ռեկորդների գրքում (անցյալ տարի այն գրանցվել է Դյուցազնագրքում):
«Մաքսիմալ թվով այցելուներ ներգրավելու համար՝ նախատեսում ենք աննախադեպ գրավիչ առաջարկներ անել: Օրինակ՝ այն տրանսպորտը, որով կտեղափոխենք հյուրերին, արժեքի մի մասը կփոխհատուցվի հովանավորների կողմից և գները կլինեն բավականին մատչելի»,- ասաց Ժենգյալով հացի փառատոնի կազմակերպիչ Սամվել Միրզախանյանը:
Փառատոնը կազմակերպվում է «Էկոտուրիզմ Արցախում» նախաձեռնող խմբի կողմից, Արցախի Հանրապետության Մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարարության ու Մարտակերտի շրջանի վարչակազմի աջակցությամբ:
«Մենք նպատակ ունենք նպաստել Արցախում էկոտուրիզմի զարգացմանը, ապահովել զբոսաշրջիկների մեծ հոսք, մեծացնել համայնքի ճանաչելիությունը և օգտագործելով էկոտուրիստական պոտենցիալը՝ համայնքը տանել համաչափ զարգացման ճանապարհով: Փառատոնի շրջանակներում նախատեսում ենք կազմակերպել ժամանցային և մշակութային մի շարք միջոցառումներ: Հաթերքի բարձրավանդակներից մեկում կազմակերպվելու են արկածային ժամանցային միջոցառումներ՝ փեյնթբոլ, ջիպ տուրեր, ինչպես նաև ողջ Արցախում տեսարժան վայրերի այցելություններ»,- նշեց փառատոնի կազմակերպիչը:
Միջոցառումը կուղեկցվի կենդանի երաժշտությամբ, հրավիրված են տարբեր երգիչներ ՀՀ-ից, Ստեփանակերտից, Մարտակերտի շրջանից:
«Լինելու է ավելի քան 100 տաղավար, որոնցից մոտ 90-ում կթխվի ժենգյալով հաց: Այցելուները հնարավորություն կունենան հետևել ժենգյալով հացի պատրաստման ողջ ընթացքին: Տեղում պատրաստվելու են նաև ազգային այլ ուտեստներ՝ կորկոտ, խաշիլ, խաշլամա, խորոված, քյաբաբ, կլինեն նաև տեղական արտադրության պահածոներ, թթի օղի և այլն»,- շեշտեց Միրզախանյանը և հավելեց, որ փառատոնի մասնակիցներն իրենց աշխատած գումարների մի մասը հնարավորություն կունենան ուղղել Մարտակերտի Մշակույթի տան վերանորոգմանը:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հարցին, թե ինչ թվով հյուրեր են սպասում և հատկապես որ երկրներից՝ Միրզախանյանը պատասխանեց, որ նախատեսում են ընդունել 12-15 հազար այցելուի՝ և Հայաստանից, և եվրոպական տարբեր երկրներից:
«Անցյալ տարի մեր միջոցառման մասշտաբներն ավելի փոքր էին, կար մոտ 3500 այցելու, տաղավարներն ընդամենը 15-ն էին: Այս տարի դրանք կլինեն ավելի քան 100-ը: Նախատեսում ենք, որ ներկա կլինի Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը, ինչպես նաև ակնկալվում է ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի մասնակցությունը»,- ասաց փառատոնի կազմակերպիչը և հավելեց, որ հիմնականում զբոսաշրջիկները կլինեն Ռուսաստանից, Չեխիայից, Ֆրանսիայից, ԱՄՆ-ից, Կանադայից:
Նա նաև շեշտեց, որ հրավիրված են տարբեր միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, նախարարներ:
Փառատոնի բացումը տեղի է ունենալու մայիսի 11-ին՝ ժամը 12:00-ին: Հյուրերի ժամանումը սկսվելու է առավոտյան ժամը 10:00-ից:

YEREVAN, MAY 4, ARMENPRESS. For already the second year the Zhingyalov hats festivalis being held in Haterk village of Artsakh gathering tourists from various countries.
On that day the world’s largest Zhingyalov hats [a type offlatbreadstuffed with finely dicedherbsand green vegetables], more than 3 meters long, will be baked with the goal to be registered in the Guinness World Records.
“In order to attract a lot of visitors we plan to present unprecedented and attractive offers. For instance, some part of the cost of the transport which will serve the guests will be compensated by the sponsors and the prices will be quite affordable”, organizer of the festival Samvel Mirzakhanyan said.
The festival is organized by the Ecotourism in Artsakh initiative group with the support of Artsakh’s ministry of culture, youth affairs and tourism and the administration of the Martekart region.
“We plan to contribute to the development of ecotourism in Artsakh, ensure great flow of tourists, raise awareness on the community and take the community on the path of proportional development by using the ecotourism potential. A number of leisure and cultural events will be held during the festival”, he said, adding that these events include paintball, jeep tours and visits to beautiful sites in Artsakh.
The festival will be accompanied with live music, singers from Armenia and Artsakh will perform.
“There will be more than 100 pavilions, and the Zhingyalov hats will be baked in nearly 90 of these pavilions. The visitors will have an opportunity to watch the whole process of making the bread. Other national dishes will also be made”, Mirzakhanyan said.
In response to ARMENPRESS question how many guests are expected to attend the festival and especially from which countries, the organizer said they plan to host 12-15.000 visitors both from Armenia and different European countries.
“Last year the scales of the event were smaller, there were nearly 3500 visitors and the number of pavilions was just 15. But this year their number reaches over 100. We expect that President of Artsakh Bako Sahakyan, as well as President of Armenia Armen Sarkissian will attend the festival”, he said, adding that there will be tourists mainly from Russia, Czech Republic, France, US and Canada.
He informed that representatives of various international organizations, as well as ministers are invited to attend the festival.