Հայաստանն ու ԱՄԷ-ն լրատվական ոլորտում գործակցության ամուր հիմք են ստեղծում
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանն ու Արաբական Միացյալ Էմիրությունները նոր որակ են հաղորդում գործակցությանը տեղեկատվության փոխանակման ոլորտում. հայկական պետական «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը և Էմիրաթական «WAM» լրատվական գործակալությունը մայիսի 3-ին համագործակցության հուշագիր են ստորագրել:
Փաստաթուղթն ստորագրվել է ՀՀ-ԱՄԷ միջկառավարական հանձնաժողովի երկօրյա նիստի ավարտին: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում կայացած արարողությանը հայկական կողմից հուշագիրը ստորագրել են «Արմենպրես»-ի տնօրեն Արամ Անանյանը, իսկ ԱՄԷ կողմից՝ ՀՀ-ում այդ երկրի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մուհամմադ Ալ Զաաբին:
«Արմենպրես»-ը հիմնադրվել Է 1918 թվականի դեկտեմբերի 18-ին, երբ Հայաստանի առաջին հանրապետության Ազգային Խորհրդի որոշմամբ ստեղծվեց նախադեպը չունեցող պետական լրատվական` Հայկական հեռագրական գործակալությունը: Ներկայում «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը գործում է որպես փակ բաժնետիրական ընկերություն, որի բաժնետոմսերը տնօրինում է Հայաստանի Հանրապետությունը: Գործակալությունն ամենահինն է Հայաստանում: 2017թ. նոյեմբերին ՀՀ կառավարությունը «Հայաստանի Հանրապետություն-Ռեսպուբլիկա Արմենիա» և «Հանրապետություն» փակ բաժնետիրական ընկերությունները «Արմենպրես» փակ բաժնետիրական ընկերությանը միացման ձևով վերակազմակերպելու որոշում ընդունեց: Հինգ լեզվով լուրեր թողարկող «Արմենպրես»-ն ունի բազմաթիվ բաժանորդներ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ արտերկրում:
«Արմենպրես»-ը միջազգային լրատվական 4 կազմակերպությունների անդամ է: Գործակալությունը Հայաստանը ներկայացնում է ԱՊՀ Ինֆորմխորհրդում, Սևծովյան տարածաշրջանի ազգային լրատվական գործակալությունների խորհրդում, Հարավարևելյան Եվրոպայի և բալկանյան պետությունների ազգային լրատվական գործակալությունների խորհրդում (դիտորդ) և Լրատվական գործակալությունների համաշխարհային կոնգրեսում: 2014-2016թթ. «Արմենպրես»-ը ղեկավարել է Սևծովյան տարածաշրջանի ազգային լրատվական գործակալությունների խորհուրդը, որի և ԱՊՀ Ինֆորմխորհրդի 2014թ. նիստերն անցկացվել են Երևանում: «Արմենպրես»-ը երկկողմ պայմանագրեր ունի աշխարհի ավելի քան 20 առաջատար լրատվական գործակալությունների հետ, որոնց շուրջ մեկ երրորդը կնքվել է վերջին տարիներին: Գործընկերների թվում են ՏԱՍՍ-ը, Ռոյթերսը, Սինխուան, ԻՌՆԱՆ, ՄԵՆԱՆ, ԲՏԱ-ն, Ագերպրեսը, ԲԵԼՏԱՆ, Կազինֆորմը, շատ այլ լրատվամիջոցներ, որոնց հետ իրականացվում է տեղեկությունների եւ լուսանկարների փոխանակում:
Արաբական Միացյալ Էմիրությունները լրատվական գործակալություն հիմնադրելու որոշում է կայացրել 1976 թվականին. հաջորդ տարվա հունիսի 18-ից Էմիրությունների WAM լրատվական գործակալությունը սկսել է առաքելությունը` ԱՄԷ-ում տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին տեղեկացնելով աշխարհին: WAM-ը կայուն զարգացող լրատվական գործակալություններից է, որն այս տարիների ընթացքում զգալի հաջողություններ է գրանցել: Լրատվական գործակալությունը ներկայացնում է պետությանն առնչվող կարևոր նորությունները, լուսանկարներն ու տեսահոլովակները:
Վերջերս ԱՄԷ դեսպանն «Արմենպրես»-ի տնօրենին պարգևատրեց շնորհակալագրով. դեսպան Մուհամմադ Ալ Զաաբին իր այդ որոշումը համարեց գնահատանք պարոն Անանյանի ջանքերի համար, որոնք վերջին տարիներին ներդրվել են համագործակցության խորացման ուղղությամբ: ««Արմենպրես»-ն ամբողջ աշխարհում հայտնի գործակալություն է, և դուք ձեր գործակալության միջոցով սիրո և համերաշխության ուղերձ եք հղում ամբողջ աշխարհին: Նկատել եմ, որ աշխարհի տարբեր երկրների կարևոր իրադարձությունների լուսաբանումն եք տալիս, ինչի համար շնորհակալություն եմ հայտնում գործակալության աշխատակիցներին»,-ասել էր դեսպանը:

Армения и ОАЭ создают крепкую основу сотрудничества в информационной сфере
Армения и Объединенные Арабские Эмираты придают новый импульс сотрудничеству в области обмена информацией: армянское государственное информационное агентство "Арменпресс" и эмиратское информационное агентство "WAM" 3 мая подписали меморандум о сотрудничестве.
Документ был подписан в конце двухдневного заседания межправительственной комиссии Армения-ОАЭ. На церемонии в МИД с армянской стороны меморандум подписал директором "Арменпресс" Арам Ананян, с эмиратской стороны - Чрезвычайный и Полномочный посол Объединенных Арабских Эмиратов в Армении Мохаммед Аль-Зааби.
Информационное агентство «Арменпресс» было основано 18 декабря 1918 года, когда решением НС Первой Армянской республики было создано государственное агентство, не имеющее прецедента - Армянское телеграфное агентство. В данный момент информационное агентство «Арменпресс» действует по канонам закрытого акционерного общества, акциями которого владеет Республика Армения.
Информационное агентство «Арменпресс» - самое старое в Армении. В данный момент информационное агентство «Арменпресс» выпускает 11 новостных лент: официальную, политическую, экономическую, общественную, областную, региональную, международную, культурную, спортивную, интервью, фотоновостную.
«Арменпресс» имеет билатеральные договоры о сотрудничестве с более чем 20 передовыми информационными агентствами, причем около трех из них были заключены в последние 5 лет. Среди партнеров «Арменпресс» - ТАСС, Рейтерс, Синьхуан, ИРНА, МЕНА, БТА, Агерпресс, БЕЛТА, Казинформ, и многие другие, с кем «Арменпресс» обменивается сведениями и фотоснимками.
Объединенные Арабские Эмираты решили создать информационное агентство в 1976 году: с 18 июня следующего года информационное агентство WAM начало миссию по информированию мира о событиях в ОАЭ. WAM является одним из самых стабильных информационных агентств, которое добилось значительных успехов за последние несколько лет. Информационное агентство представляет важнейшие государственные новости, фотографии и видео.
Недавно посол ОАЭ наградил директора государственного информационного агентства «Арменпресс» благодарственной грамотой. «"Арменпресс" - известное во всем мире агентство, и вы посредством вашего агентства направляете послание любви и солидарности всему миру. Я заметил, что вы освещаете важные события в разных странах мира, за что благодарю сотрудников агентства. Эта благодарность была вручена, оценив усилия г-на Ананяна в вопросе сотрудничества с посольством в последние годы. Агентство заслуживает большего», - сказал тогда посол.