Պորտուգալիայի խորհրդարանը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Պորտուգալիայի խորհրդարանն ապրիլի 26-ին ընդունել է բանաձև՝ ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը։ Ինչպես հաղորդում է«Արմենպրես»-ը, այս մասին ֆեյսբուքի իր էջում գրառում է կատարելՄերձավոր Արևելքում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչության խորհրդական Պետո Դեմիրճյանը։
Բանաձևում նշվում է, որ 1915֊ի ապրիլի 24֊ին երիտթուրքերի կառավարության հրամանով բանտարկվել, ապա սպանվել են շուրջ 250 հայ մտավորականներ և հասարակական առաջնորդներ։ Արձանագրվում է, որ 800 հազարից մինչև 1.5 միլիոն հայեր ցեղասպանության զոհ են դարձել։
«Օսմանյան իշխանության կողմից հայերի սիստեմատիկ բնաջնջումը պատմաբանների միջազգային հանրության կողմից համարվում է 20֊րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը»,֊ ասված է տեքստում։
Պորտուգալիայի խորհրդարանը ցավ է հայտնում հայերի ցեղասպանության զոհերի կապակցությամբ՝ նրանց հիշատակը դիտարկելով որպես ժողովուրդների հաշտեցման և մարդու հիմնարար իրավունքների պաշտպանության էական տարր։ Բանաձևում նաև նշվում է, որ թեև օսմանյան ռազմական դատարանները ցեղասպանության կազմակերպիչներին 1919-1920֊ին դատապարտել են մահապատժի, սակայն այդ դատավճիռները կյանքի չեն կոչվել։ Խորհրդարանը հայտարարում է, որ հաշվի առնելով աշխարհում ազգայնականության, քսենոֆոբիայի և անհանդուրժողականության ներկա մակարդակը, անցյալի տառապանքի հիշողությունն էական նշանակություն ունի։
Այսկերպ խորհրդարանը վերահաստատում է մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված իր հանձնառությունը և ընդգծում է ժողովուրդների, կրոնների, մշակույթների և քաղաքակրթությունների միջև երկխոսության ամրապնդման կարևորությունը։ Բանաձևում նշվում է նաև, որ նույն ցեղասպանության քաղաքականության զոհ են դարձել նաև Օսմանյան կայսրության այլ քրիստոնյա փոքրամասնությունները։

Парламент Португалии признал Геноцид армян
Как передает Арменпресс, об этом написал в Facebook советник постоянного представительства Арцаха на Ближнем Востоке Пето Демирчян.
В резолюции отмечается, что 24 апреля 1915г. по приказу правительства младотурок были арестованы, а затем убиты 250 армянских представителей интеллигенции и общественных лидеров. Жертвами геноцида стали до 1,5 млн армян.
«Систематическое истребление армян османским руководством оценивается международным сообществом историков как первый геноцид 20-го века», - говорится в тексте резолюции.
Парламент Португалии выражает глубокую боль – расценивая смерть и память об этих людях как значимый элемент для примирения народов и защиты основополагающих прав человека.
В резолюции отмечается также, что хотя османские военные суды приговорили организаторов геноцида 1919-1920 гг. к смерти, однако эти приговоры не были приведены к исполнению. Парламент заявляет: учтивая нынешний уровень национализма, ксенофобии и нетерпимости в мире, память о страданиях в прошлом имеем важное значение.
Таким образом, парламент подтверждает свою ответственность в защите прав человека и подчеркивает важность укрепления диалога народов, религий, культур и цивилизаций. В резолюции также отмечается, что жертвами политики геноцида Османской империи также стали другие христианские меньшинства.