ԵԱՏՄ շուկայի առաջարկը հանգիստ կարող է բավարարել ներքին պահանջարկն առանց ապրանքների գների բարձրացման. Տիմուր Մաքսիմով
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի համար մի շարք ապրանքատեսակների մասով ԵԱՏՄ մաքսային դրույքաչափերի տարաժամկետման ռեժիմը կփոփոխվի, թե ոչ, դեռ պարզ չէ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Մոսկվա-Երևան տեսակամուրջի ժամանակ ՌԴ տնտեսական զարգացման փոխնախարար Տիմուր Մաքսիմովը նշեց, որ եթե խոսվում է այդ ռեժիմի փոփոխության կամ երկարաձգման մասին, ապա դա պետք է դիտարկվի՝ ելնելով ներքին շուկայում եղած պահանջարկից ու առաջարկից:
«Չեմ կարող ասել,թե ինչ իրավիճակ է եղել, երբ այդ ռեժիմի մասին որոշումն ընդունվել է, բայց, կարծում եմ, որ այսօր մենք հիմա այնպիսի փուլում ենք, որ ներքին շուկայում առաջարկները կարող են բավարարել պահանջարկը: Հետևաբար` պետք է նայել ներքին շուկայի հնարավորությունները, դիտարկել պահանջարկն, այդ թվում Հայաստանի: Եթե գլխավոր մտավախությունն այն է, որ ռեժիմի փոփոխությամբ պայմանավորված որոշ ապրանքների գները կարող են բարձրանալ, ապա կարող եմ ասել, որ միության ներքին շուկայի առաջարկը հանգիստ կարող է բավարարել պահանջարկն առանց գների բարձրացման»,-ասաց Տիմուր Մաքսիմովը:
Հայաստանն իր անդամակցության առաջին տարիներին մի շարք ապրանքների գծով ստացել է ԵԱՏՄ մաքսային դրույքաչափերի ներդրման տարաժամկետում: Նախատեսված է, որ ԵԱՏՄ դրույքաչափերն ուժի մեջ կմտնեն 2020 թվականի հունվարից:

EAEU market supply can easily meet domestic demand without increase of prices of goods – Russian deputy minister
YEREVAN, APRIL 26, ARMENPRESS. Whether the instalment regime of EAEU customs tariffs in terms of several goods for Armenia will change or not, is still unclear, Russian deputy minister of economic development Timur Maksimov said during Moscow-Yerevan video conference, adding that if the talk is about the change or extension of this regime, it must be considered based on the domestic demand and supply existing in the market.
“I cannot say what was the situation when the decision on this regime was adopted, but I think that currently we are at a stage that the supplies in the domestic market can meet the demand. Therefore, it’s necessary to look at the opportunities of the domestic market, consider the demand, including that of Armenia. If the main concern is that by the change of the regime the prices of certain goods will increase, I can state that the supply of the domestic market of the Union can easily meet the demand without the increase of prices”, he said.
In the first years of its membership to the Eurasian Economic Union (EAEU), Armenia has received instalment of introduction of EAEU customs tariffs for a number of goods. The EAEU tariffs are expected to enter into force in January 2020.