Միասնությունն է մեզ դարձնում ավելի ուժեղ ու հաստատակամ. Արցախի նախագահի ուղերձը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանն ապրիլի 24-ին ուղերձ է հղել Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության Նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, եւղերձում ասված է.
Ինչպես ամեն տարի ապրիլի 24-ին, այնպես էլ այսօր մեր ողջ ժողովուրդը սգում եւ ոգեկոչում է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը, 1,5 միլիոն հայերի, ովքեր սրի քաշվեցին Օսմանյան Թուրքիայի իշխանությունների կողմից: Դա մարդկության դեմ իրականացված ամենասարսափելի ու հրեշավոր ծրագրերից մեկն էր, որը դարձավ խարան հետագա սերունդների համար:
Այս օրը մենք բոլորս միասին ենք՝ Հայաստանում, Արցախում եւ Սփյուռքում, միասին ենք հոգով ու մտքով, բոլորս ծաղիկ ենք խոնարհում մեր սրբադասված նահատակների հիշատակին, բոլորիս սիրտը մղկտում է նույն ցավից ու ցասումից:
Միասնությունն է մեզ դարձնում ավելի ուժեղ ու հաստատակամ, տոկուն ու անսասան՝ Հայրենիքը զորացնելու ու զարգացնելու, հայոց անկախ պետականությունը ամրապնդելու ճանապարհին: Սա է մեր ժողովրդի պայծառ ու լուսավոր ապագայի գրավականը, սա է մեր պատասխանը ցեղասպանություններին:
Մենք խորապես երախտապարտ ենք բոլոր նրանց, ովքեր հայ ժողովրդի կողքին էին այն ծանր օրերին, օգնության ձեռք մեկնեցին հայրենազուրկ, որբ ու անօթեւան մնացած մեր հայրենակիցներին: Երախտապարտ ենք նրանց, ովքեր այսօր էլ մեզ հետ են, իրենց ձայնն են բարձրացնում՝ հանուն Ցեղասպանության ճանաչման ու դատապարտման, մարդու հիմնարար իրավունքների ու ազատությունների պաշտպանության, բարու եւ արդարության հաղթանակի:
Մենք միշտ վառ ենք պահում մեր անմեղ զոհերի հիշատակը եւ այսուհետ էլ կանենք հնարավորը, որպեսզի այլեւս երբեք ողբերգություններ չլինեն, որպեսզի մեր ժողովուրդը տոնի միայն հաղթանակներ»:

Единство делает нас сильнее и настойчивее. Послание президента Арцаха
24 апреля президент Республики Арцах Бако Саакян направил послание в связи с Днем памяти жертв Геноцида армян. Как сообщили Арменпресс в главном информационном управлении аппарата президента Республики Арцах, в послании говорится:
как и каждый год 24 апреля, так и сегодня весь наш народ скорбит и поминает жертв Геноцида армян, 1,5 миллиона армян, которые были убиты властями Османской Турции. Это одна из самых страшных и чудовищных программ, осуществленных против человечества, которая стала клеймом для будущих поколений.
В этот день мы все едины -в Армении, Арцахе и Диаспоре, едины душой и мыслью, мы все преклоняем цветы в память о наших канонизированных мучениках, сердца нашиполныединой болью и гневом.
Это единство делает нас сильнее, непоколебимее иувереннее на пути укрепления и развития Родины, укрепления независимой армянской государственности. Это залог светлого и светлого будущего нашего народа, таков наш ответ геноцидам.
Мы глубоко признательны всем тем, кто был рядом с армянским народом в те тяжелые дни, кто протянул руку помощи нашим соотечественникам, лишенным Родины, сиротам и оставшимся без крова. Мы признательны тем, кто и сегодня рядом с нами, кто поднимает свой голос во имя признания и осуждения Геноцида, защиты основополагающих прав и свобод человека, победы добра и справедливости. Мыхраним память о наших невинных жертвах и будем и впредь делать все возможное, чтобы больше никогда не повторялись трагедии, чтобы наш народ праздновал только победы”.