Ընթացքի մեջ է գյուղատնտեսական ոլորտի 11 պետական օժանդակության ծրագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունում ընթացքի մեջ գտնվող գյուղատնտեսական ոլորտի 11 պետական օժանդակության ծրագրերն էլ իրականացվում են երկու հիմնական ուղղությամբ՝ վարկային ռեսուրսների սուբսիդավորում և ուղիղ ֆինանսավորում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի պարտականությունները կատարող Գեղամ Գևորգյանը:
«Այս պահին գյուղատնտեսության մեջ չկա այնպիսի ճյուղ, որտեղ պետությունը ֆինանսներ չի տրամադրել: Սա վերաբերում է թե' անասնապահությանը, թե' բուսաբուծությանը: Այսինքն` բոլոր ճյուղերով մենք ֆինանսական ռեսուրսներ տրամադրել ենք», - ընդգծեց Գևորգյանը:
Նախարարի պարտականությունները կատարողը հավելեց, որ ֆինանսական շուկաների և կառույցների բիզնես արդյունավետությունը չնվազեցնելու համար մշակվում են նաև այլ գործիքներ, որոնք ուղղված են լինելու գյուղացիական տնտեսություններին աջակցելուն:
«Հուսով եմ, որ աստիճանաբար ուղիղ ֆինանսավորմամբ ծրագրերը կգերակշռեն սուբսիդավորման ծրագրերին»,- ասաց Գեղամ Գևորգյանը:
Նրա պնդմամբ՝ պետական օժանդակության ծրագրերի մասին տեղեկությունները գյուղացիների համար ավելի հասանելի դարձնելու նպատակով պատրաստվել են և մարզերին տրամադրվել հատուկ տեղեկատվական թերթիկներ:

В процессе реализации 11 программ государственной поддержки сельскохозяйственной сферы
11 программ государственной поддержки сельскохозяйственной сферы в Армении осуществляются по двум основным направлениям: субсидирование кредитных ресурсов и прямое финансирование.
Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами сказал исполняющий обязанности министра сельского хозяйства Армении Гегам Геворкян.
“На данный момент в сельском хозяйстве нет такой отрасли, где государство не предоставляло бы финансов. Это касается как животноводства, так и выращивания сельскохозяйственных культур. То есть, во всех отраслях мы предоставили финансовые ресурсы”, - подчеркнул Геворкян.
Исполняющий обязанности министра добавил, что против снижения бизнес-эффективности финансовых рынков и структур разрабатываются и другие инструменты, которые будут направлены на содействие крестьянским хозяйствам.
“Надеюсь, что постепенно программы при прямом финансировании станут преобладать над программами субсидирования”, - сказал Гегам Геворкян.
По его утверждению, для того, чтобы сделать информацию о программах государственной помощи более доступной для сельчан, были подготовлены и предоставлены областям специальные информационные листки.