Արցախի և Հայաստանի նախագահները Մաղավուզում մասնակցել են զոհված ազատամարտիկների հուշահամալիրի բացմանը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ ապրիլի 1-ին այցելել է Մարտակերտի շրջանի Մաղավուզ գյուղ եւ մասնակցել բնակավայրի ազատագրման 26-ամյակի շրջանակներում տեղադրված, զոհված ազատամարտիկների հուշահամալիրի բացման հանդիսավոր արարողությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության Նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, Նախագահ Սահակյանը պետական բարձր պարգեւներ է հանձնել մի խումբ ազատամարտիկների եւ հանդես եկել ելույթով:
Բակո Սահակյանը նշել է, որ մաղավուզցիները միշտ էլ աչքի են ընկել իրենց հայրենասիրությամբ՝ ակտիվորեն մասնակցելով հայրենիքի պաշտպանության գործին: Նախագահը կարեւորել է Մաղավուզի ազատագրումը՝ որպես մեր ազգային-ազատագրական պայքարի նշանակալի հաղթանակներից մեկը:
Երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ մեր բոլոր հաղթանակների ամրապնդման լավագույն միջոցը հայրենի երկրի զարգացումն ու զորացումն է՝ անհրաժեշտ համարելով վերականգնել Մաղավուզի երբեմնի համբավն ու տնտեսական ներուժը:

Presidents of Artsakh and Armenia attend events celebrating 26th anniversary of liberation of Maghavouz
YEREVAN, APRIL 1, ARMENPRESS. Artsakh Republic President Bako Sahakyan together with President Armen Sargsyan of the Republic of Armenia visited the Maghavouz village in the Martakert region on April 1 and within the framework of events celebrating the 26th anniversary of the liberation of Maghavouz attended the opening of the memorial commemorating the perished freedom fighters.
As ARMENPRESS was informed from the press service of Artsakh President’s Office, Bako Sahakyan handed in high state awards to a group of freedom fighters and delivered a speech. Bako Sahakyan noted that the Maghavous residents had always stood out with their patriotism, taking an active part in defending the homeland.
The President highlighted the liberation of Maghavouz as one of the most significant victories of our national-liberation struggle. The Head of the State underlined that the best way to cement all of our victories was to develop and strengthen the Motherland, considering necessary reclaim the former glory and economic potential of Maghavouz.