Շվեդ աշակերտուհի Գրետա Թուռնբերգին առաջադրել են խաղաղության Նոբելյան մրցանակի
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սկանդինավցի քաղաքական գործիչները 16-ամյա շվեդ աշակերտուհի Գրետա Թուռնբերգին խաղաղության Նոբելյան մրցանակի են առաջադրել գլոբալ տաքացման դեմ պայքարի շարժման մեջ նրա ներդրած ավանդի համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Aftonbladet հրատարակությունը:
«Շատ պատվավոր եւ հաճելի Է առաջադրված լինել այդ կարեւոր մրցանակին: Դա անհավատալի Է եւ փոքր-ինչ տարօրինակ»,- ասել Է Գրետան Aftonbladet-ում հրապարակված հարցազրույցում: Նախաձեռնությամբ հանդես են եկել շվեդ քաղաքական գործիչներ Ենս Հոլմը եւ Հոկան Սվենելինգը, որոնք խորհրդարանում ներկայացնում են Ձախ կուսակցությունը, ինչպես նաեւ մի շարք նորվեգացի քաղաքական գործիչներ:
Պատանի շվեդուհին գրավել Է զանգվածային լրատվամիջոցների ուշադրությունը, երբ 2018 թվականի օգոստոսին Ստոկհոլմում սկսել Է հերթական «դպրոցական դասադուլը» խորհրդարանի շենքի առջեւ: Նա հայտարարել Է, որ չի հաճախի դպրոց, քանի դեռ շվեդ քաղաքական գործիչները չեն սկսի կատարել վնասակար արտանետումների կրճատման վերաբերյալ Փարիզի պայմանագրի պայմանները:
Գրետա Թուռնբերգին հրավիրել են ելույթ ունենալու ՄԱԿ-ի՝ կլիմայի հարցերին նվիրված խորհրդաժողովում եւ Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական համաժողովում: Նա ամբողջ Եվոպայում հազարավոր դպրոցականների Է ոգեշնչել հետեւելու իր օրինակին, դուրս գալու փողոցներ՝ կլիմայի փոփոխման հիմնախնդրի նկատմամբ ուշադություն հրավիրելու համար, հաղորդել ՌԻԱ Նովոստին:

Шведскую школьницу Грету Турнберг номинировали на Нобелевскую премию мира
Скандинавские политики номинировали 16-летнюю шведскую школьницу Грету Турнберг на Нобелевскую премию мира за ее вклад в движение за борьбу с глобальным потеплением.Как передает Арменпресс, об этом сообщает изданиеAftonbladet.
"Очень почетно и приятно быть номинированной на такую важную премию. Это невероятно и немного странно", - сказала Грета в интервью Aftonbladet.
C инициативой выступили шведские политики Йенс Хольм и Хокан Свеннелинг, представляющие в парламенте Левую партию, а также ряд норвежских политиков.
Юная шведка привлекла внимание СМИ, когда в августе 2018 года начала одиночную "школьную забастовку" перед зданием парламента в Стокгольме. Она заявила, что не будет посещать школу, пока шведские политики не начнут выполнять условия Парижского договора по сокращению вредных выбросов. Грету Турнберг приглашали выступать на конференции ООН по вопросам климата и на Всемирном экономическом форуме в Давосе. Она вдохновила тысячи школьников по всей Европе, следуя ее примеру, выйти на улицы, чтобы привлечь внимание к проблеме изменения климата.