Տիգրան Խաչատրյանը մասնակցել է ԵԱՏՄ արդյունաբերության նախարարների հանդիպմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսկվայում մարտի 13-ին տեղի է ունեցել Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների արդյունաբերության ոլորտի նախարարների հանդիպումը, որին մասնակցել են Միության բոլոր երկրների կառավարությունների և Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի պատվիրակությունները։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակությունը գլխավորել է ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը:
Հանդիպման մասնակիցները քննարկել են տնտեսության գերակա ոլորտներում ներմուծման փոխարինման իրականացմանն առնչվող հարցեր:
Այս համատեքստում Ռուսաստանի Դաշնության արդյունաբերության և առևտրի նախարար Դենիս Մանտուրովը հայտնել է ռուսական կողմի պատրաստակամությունը՝ ուսումնասիրելու ԵԱՏՄ երկրների կոնկրետ առաջարկներն այն ապրանքների փոխարինման մասով, որոնք նախկինում Ռուսաստանը ներկրում էր երրորդ երկրներից։
Քննարկվել է անդամ երկրների հնարավոր մասնակցությունը Ռուսաստանում մշակված արդյունաբերության ոլորտում պետական տեղեկատվական համակարգին, անդրադարձ է եղել ԵԱՏՄ-ում միասնական արդյունաբերական քաղաքականության ձևավորման հեռանկարներին։ Մասնակիցները մտքեր են փոխանակել նաև որոշ ապրանքների մասով միանական եվրասիական բրենդի ստեղծման հնարավորությունների վերաբերյալ՝ դեպի երրորդ երկրներ ավելի արդյունավետ արտահանում իրականացնելու նպատակով։

Тигран Хачатрян принял участие во встрече министров промышленности ЕАЭС
В Москве 13 марта состоялась встреча министров промышленности стран-членов Евразийского экономического союза, в которой приняли участие делегации правительств всех стран Союза и Евразийской экономической комиссии.
Как сообщили «Арменпресс» в Управлении по информации и связям с общественностью Министерства экономического развития и инвестиций РА, делегацию Армении возглавил министр экономического развития и инвестиций РА Тигран Хачатрян.
Участники встречи обсудили вопросы, касающиеся осуществления импортозамещения в приоритетных сферах экономики.
В этом контексте министр промышленности и торговли Российской Федерации Денис Мантуров заявил о готовности российской стороны изучить конкретные предложения стран ЕАЭС по замене товаров, которые ранее Россия импортировала из третьих стран.
Обсуждалось возможное участие стран-членов в государственной информационной системе промышленности России, были затронуты перспективы формирования единой промышленной политики в ЕАЭС. Участники также обменялись мнениями о возможностях создания единого евразийского бренда по некоторым товарам с целью более эффективного экспорта в третьи страны.