Ջրային կոմիտեն վստահեցնում է՝ արտոնյալ ջրօգտագործողներ չեն լինելու
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյուղատնտեսական աշխատանքներին ընդառաջ Ջրային կոմիտեն ոռոգման ջրի համակարգում նախապատրաստական աշխատանքներ է իրականացնում: Ջրային կոմիտեի նախագահի պաշտոնակատար Կամո Սարգսյանն «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում նշեց, որ աշխատանքներ են տարվում և՛ ներքին ցանցերի, և՛ մայր ջրանցքների հետ կապված:
«Հիմնականում իրականացվում են մաքրման և վերանորոգման աշխատանքներ: Այս փուլում դրանք ընթացքի մեջ են և իրականացվում են այն հատվածներում, որտեղ գյուղատնտեսական աշխատանքներն ավելի վաղ են սկսվում՝ Արարատյան դաշտ, Տավուշ, Սյունիք: Տարվա ընթացքում նախատեսվում են աշխատանքներ նաև ոռոգման համակարգերի բարելավման ուղղությամբ»,-ասաց Կամո Սարգսյանը:
Նա վստահեցրեց, որ գյուղացիները, ջրի մատակարարման ժամկետների հետ կապված, որևէ խնդիր չեն ունենա: Ջրի պահանջարկի դեպքում, նախօրոք ձևավորված հայտերի հիման վրա անհրաժեշտ մատակարարումը կապահովվի: Ջրի պահանջարկի հայտերը պետք է ներկայացնել ջուր ստանալու նախատեսված օրից 3 օր առաջ:
Ջրային կոմիտեի նախագահի տեղակալ Միհրան Հովհաննիսյանը նշեց, որ ներկայում իրականացվում են նաև ջրօգտագործողների հետ պայմանագրերի կնքման, հավելվածների թարմացման աշխատանքներ:
«Կախված բնակլիմայական պայմաններից՝ մենք պատրաստ կլինենք ժամանակին և որակյալ ջրամատակարարում իրականացնել 2019 թվականի ընթացքում: Իհարկե, խնդիրներ շատ ունենք համակարգում, մասնավորապես, ներքին ցանցերը վերանորոգման կարիք ունեն: Մոտ 2 հազար 100 կմ մայր ջրանցք պետք է մաքրվի և նորոգվի, ներտնտեսային ցանցը նորոգելու խնդիր ունի»,-ասաց Միհրան Հովհաննիսյանը:
Այսօր գործում են 15 ջրօգտագործող ընկերություններ, որոնք սպասարկում են մոտ 200 հազար ջրօգտագործող բաժանորդների: Միհրան Հովհաննիսյանը նշեց, որ նման քանակի բաժանորդների սպասարկման դեպքում, բնականաբար, կլինեն նաև դժգոհություններ:
«Բոլոր դժգոհություններին օպերատիվ ձևով արձագանքում ենք և արագ լուծում տալիս: Մենք ունենք թեժ գիծ, որտեղ կարող են գյուղացիները խնդիրը ներկայացնել: Նշեմ, որ բողոքների դեպքում մենք հարցն ուսումնասիրում ենք երկկողմանի»,-ասաց Միհրան Հովհաննիսյանը:
Լրագրողների այն հարցին՝ արդյոք դա նշանակում է, որ ոռոգման ջուր օգտագործողների շրջանում արտոնյալներ չեն լինի, Կամո Սարգսյանը նշեց, որ նման խնդիր չի լինելու:
«Ջրային կորուստները լինում են առևտրային և տեխնիկական: Վերջինը լինում է այն ժամանակ, երբ համակարգը մաշված է: Առևտրային կորուստը հիմնականում ջրագողությունների, չհաշվառված ջրի հետ է կապված: Ներկայում համակարգում մեծածավալ ստուգումներ են իրականացվում: Այս խնդիրները խիստ վերահսկողության տակ են, վստահեցնում ենք արտոնյալներ չեն լինելու»,-ասաց Կամո Սարգսյանը:
Խոսելով ջրամբարների լցվածության մասին՝ Կամո Սարգսյանը նշեց, որ կոնկրետ ցուցանիշներ դեռ չեն կարող ասել, որովհետև հալոցքային գործընթացն ամբողջությամբ չի ավարտվել: Ամեն դեպքում, ըստ նրա, այս պահին ջրամբարների լցվածությունը համահունչ է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշի հետ: Եթե ամսվա ընթացքում լինեն տեղումներ, բարձր լեռնային շրջաններում առաջանա հալոցք, ապա ջրամբարներում կլինի բավական լցվածություն:

Водный комитет заверяет: льготных водопользователей не будет
В преддверии начала сельскохозяйственных работ Водный комитет проводит подготовительные работы в системе орошения. Исполняющий обязанности председателя Водного комитета Камо Саргсян на пресс-конференции в конференц-зале Арменпресс отметил, что ведутся работы как по внутренним сетям, так и по основным каналам.
''В основном проводятся работы по очистке и ремонту. На данном этапе они находятся в процессе и осуществляются на тех участках, где сельскохозяйственные работы начинаются раньше - в Араратской долине, Тавуше, Сюнике. В течение года намечаются также работы по улучшению оросительных систем'', - сказал Камо Саркисян. Он заверил, что сельскохозяйственники не будут иметь каких-либо проблем со сроками подачи воды. На основе заранее сформированных заявок будет обеспечена необходимая подача воды. Заявки на потребность в воде должны быть поданы за 3 дня до запланированного дня получения воды.
Заместитель председателя Водного комитета Мигран Ованнисян отметил, что в настоящее время проводятся также работы по заключению договоров с водопользователями и обновлению приложений.
"В течение 2019 года, в зависимости от климатических условий, мы будем готовы своевременно и качественно обеспечивать водоснабжение. Конечно, у нас много проблем в системе, в частности, внутренние сети нуждаются в ремонте. Около 2 тысяч 100 км магистрального канала должны быть очищены и отремонтированы, необходим также ремонт внутрихозяйственной сети", - сказал Мигран Ованнисян.
Сегодня действуют 15 водоснабжающих компаний, которые обслуживают около 200 тысяч водопользователей. Мигран Ованнисян отметил, что при обслуживании такого количества абонентов, естественно, могут быть и недовольства.
“На все случаи недовольства оперативно реагируем и быстро решаем проблемы. У нас есть горячая линия, куда жители могут представить проблему. Отмечу, что в случае жалоб мы изучаем вопрос в двустороннем порядке", - сказал Мигран Ованнисян.
На вопрос журналистов, означает ли это, что среди пользователей оросительной воды не будет привилегированных, Камо Саркисян отметил, что подобной проблемы не будет.
"Водные потери бывают коммерческими и техническими. Технические бывают, когда система изношена. Коммерческая потеря связана в основном с водозабором и неучтенной водой. В настоящее время в системе проводятся широкомасштабные проверки. Эти проблемы находятся под строгим контролем, мы заверяем, что не будет привилегированных”,- сказал Камо Саркисян.
Говоря о наполненности водохранилищ, Камо Саркисян отметил, что конкретных показателей пока не может сказать, поскольку процесс таяния снега не завершен полностью. В любом случае, по его словам, на данный момент наполненность водохранилищ соответствует показателю того же периода прошлого года. Если в течение месяца будут осадки, в высокогорных районах возникнет таяние, то в водохранилищах будет достаточная наполненность.