ԵԱՀԿ դիտարկում է անցկացրել Արցախի և Ադրբեջանի շփման գծում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն ԵԱՀԿ առաքելությունը մարտի 12-ին, հրադադարի ռեժիմի պլանային դիտարկում է անցկացրել Արցախի և Ադրբեջանի սահմանին՝ Հադրութի շրջանից դեպի հյուսիս-արևելք ընկած հատվածում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ-ից, Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի (ԳՆԱՆ) դաշտային օգնականներ Միխայիլ Օլարուն (Մոլդովա) և Գենադիե Պետրիկան (Մոլդովա):
Սահմանիհակառակ կողմից դիտարկումն իրականացրել ենԵԱՀԿԳՆԱՆանձնականօգնական Սայմոն Թիլերը (Մեծ Բրիտանիա)և ԳՆԱՆ գրասենյակի աշխատակիցՄարտին Շուստերը (Գերմանիա):

YEREVAN, MARCH 12, ARMENPRESS. On March 12, in accordance with the arrangement reached with the authorities of the Republic of Artsakh, the OSCE Mission conducted a planned monitoring of the ceasefire regime on the border of Artsakh and Azerbaijan, in the north-eastern direction of the Hadrut region, the foreign ministry of Artsakh told Armenpress.
From the positions of the Defense Army of the Republic of Artsakh, the monitoring was conducted by Field Assistants to the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office (CiO) Mihail Olaru (Moldova) and Ghenadie Petrica (Moldova).
From the opposite side of the border, the monitoring was conducted by Personal Assistant to the OSCE CiO Personal Representative Simon Tiller (Great Britain) and staff member of the Office of the CiO Personal Representative Martin Schuster (Germany).