Ռուս-հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհուրդը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին կոչ է արել գնահատական տալ Ադրբեջանում հայկական խաչքարերի ոչնչացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուս-հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհուրդը դիմել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր քարտուղար Օդրի Ազուլեին՝ վերջինիս ուշադրությունը հրավիրելով Ադրբեջանում հայկական մշակութային ժառանգությունը ոչնչացնելու հանգամանքի վրա:
«Որպես ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր քարտուղար Ռուսաստանի Դաշնություն Ձեր առաջին պաշտոնական այցի կապակցությամբ ուշադրություն ենք հրավիրում վանդալիզմի հրեշավոր ակտի վրա, որ տեղի է ունենում Ադրբեջանում: 1998-2005թթ Ադրբեջանում՝ նախկինում պատմական Հայաստանի մաս Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության տարածքում, Ջուղա քաղաքի մոտակայքում տեղի է ունեցել գերեզմանոցի նպատակաուղղված ոչնչացում, որտեղ եղել են հազարավոր միջնադարյան հայկական գերեզմանաքար-հուշարձաններ՝ խաչքարեր:
Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի պահպանության միջազգային խորհրդի, արևմտյան լրատվամիջոցների և հայկական աղբյուրների համաձայն՝ հայկական մշակույթի հնագույն հուշարձանների ոչնչացումը նախաձեռնել են Ադրբեջանի իշխանությունները: Հայկական գերեզմանոցում եղած բոլոր խաչքարերը ոչնչացրել են ռազմական հագուստով մարդիկ՝ շինարարական ծանր տեխնիկայի օգնությամբ: Տապանաքարերի խոշոր բեկորները վերամբարձ կռունկների օգնությամբ դրել են վագոնների մեջ և երկաթուղով տարել են, հավանաբար, հետագայում որպես շինարարական նյութ օգտագործելու նպատակով: Հուշարձանների ավելի փոքր բեկորները բեռնել են բեռնատարների մեջ և թափել Արաքս գետը: Ջուղայի գերեզմանատունը, որը հայկական մշակույթի մեծագույն հուշարձաններից մեկն էր, վերածվել է հրաձգարանի»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասված է դիմումի մեջ:
Ռուս-հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհուրդը հավելում է, որ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից իրականացված վանդալիզմի ակտը համաշխարհային հանրության կողմից չի արժանացել խիստ դատապարտման, դրան չեն հետևել որոշիչ պատժամիջոցներ Ադրբեջանի դեմ, որը կազմակերպել է բարբարոսական ցեղասպանությունը հայկական մշակույթի նկատմամբ: «Հայկական խաչքարերը 2010 թվականին ներառվել են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության օբյեկտների ցանկում: Այժմ բոլորն են ընդունում, որ հայկական խաչքարերը համաշխարհային արվեստի գլուխգործոց են: Աշխարհի խոշորագույն թանգարանները պատիվ են համարում իրենց հավաքածուներում գոնե մեկ խաչքար ունենալը»,- ասված է դիմումի մեջ:
Խորհուրդը հիշեցնում է, որ մինչ ոչնչացումը Ջուղայի հայկական գերեզմանատունը միջնադարյան խաչքարերի ամենամեծ գերեզմանոցն է եղել. 20-րդ դարի սկզբում այնտեղ եղել է 6 հազար խաչքար: 20-րդ դարի վերջին դրանց թիվը կրճատվել է՝ հասնելով 3 հազարի:
«Եվ ահա 20-րդ դարի վերջում և 21-րդ դարի սկզբին ադրբեջանցի վանդալները ավարտին հասցրեցին իրենց կեղտոտ գործը: Հայկական այդ հուշարձանների երբեմնի գեղեցկության և դրանք կերտած վարպետների տաղանդի մասին են վկայում ընդամենը պահպանված նկարները: Վանդալիզմն ավելի քան ակնհայտ է: Հարգելի տիկին Ազուլե, Ռուս-հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհուրդը խստորեն դատապարտում է ադրբեջանական իշխանությունների բարբարոսական վերաբերմունքը ներկայիս Ադրբեջանի տարածքում հայկական մշակույթի և արվեստի հուշարձանների նկատմամբ և Ձեզ կոչ է անում գնահատական տալ Ջուղայի խաչքարերի ոչնչացմանը: Նաև խնդրում ենք Ձեզ քայլեր ձեռնարկել, որպեսզի նման երևույթներն ապագայում չկրկնվեն ինչպես Ադրբեջանում, այնպես էլ ամբողջ աշխարհում, քանի որ յուրաքանչյուր ազգի գլուխգործոցներն անկասկած, ողջ մարդկության ձեռքբերումն են: Ակնկալում ենք Ձեր կառուցողական պատասխանը»,- նշված է դիմումի մեջ:

Coordinating Council of Russian-Armenian Organizations calls on UNESCO to give assessment to extermination of Armenian khachkars in Azerbaijan
YEREVAN, MARCH 7, ARMENPRESS. The Coordinating Council of Russian-Armenian Organizationshas addressed Audrey Azoulay, UNESCO Director General, drawing her attention on the extermination of the Armenian cultural heritage in Azerbaijan.
“In connection with your first official visit to the Russian Federation from 5 to 7 March 2019 as Director General of UNESCO, the Coordinating Council of Russian-Armenian Organizations draws Your attention to the monstrous fact of vandalism that has taken place in the Republic of Azerbaijan. In the period from 1998 to 2005 in Azerbaijan, on the territory of the Nakhchivan Autonomous Republic, which in past has been a part of the historical Armenia, near the city of Julfa (Old Jugha), a targeted destruction of the cemetery has undertaken. This cemetery had thousands of medieval Armenian khachkars, i.e. tombstones.
According to the International Council on Monuments and Sites (ICOMOS), and according to a number of Western media sources and Armenian sources, as well, destruction of ancient monuments of Armenian culture has been organized by the Azerbaijani authorities. All khachkars in the Armenian cemetery were smashed by people in military uniforms, with help of heavy construction machinery. Large fragments of tombstones were loaded by cranes into wagons and transported by rail, probably, for use as construction materials. As for smaller fragments of monuments, they were loaded into trucks and dumped into the Araks River. And Julfa cemetery itself, which was one of the most grandiose monuments of Armenian culture, was turned into a shooting range…
The international community, unfortunately, has left this blatant act without the proper harsh condemnation of Azerbaijan. There were no decisive sanctions against this country, which organized this barbaric act of genocide against Armenian culture. Meanwhile, in 2010, UNESCO (United Nations’ specialized institution on the educational, scientific and cultural issues) included Armenian khachkars into the list of objects of intangible cultural heritage of the humankind. It is now generally recognized that the Armenian khachkars are masterpieces of world art. The largest museums throughout the world consider it an honor to have at least one khachkar in their collection.
Before destruction, the Armenian cemetery in Julfa was the world's largest surviving medieval cemetery of khachkars. At the beginning of 20th century, 6,000 have been numbered there. By the end of 20th century, this number decreased to 3,000. And at the turn of 20th and 21th centuries, Azerbaijani vandals have brought their dirty work to the end. Only preserved photos now evidence former beauty of these Armenian monuments and the talent of the Armenian masters who have created them.
Dear Ms. Azoulay, the Coordinating Council of Russian-Armenian Organizations strongly condemns the barbaric attitude of the Azerbaijani authorities regarding the monuments of Armenian culture and art in the territory of present-day Azerbaijan. We appeal to You to assess the destruction of the Armenian khachkars in Julfa (Old Jugha). We also ask You to take measures to prevent anything similar in the future, both in Azerbaijan and around the world. For, the masterpieces of each nation are the patrimony of all humankind, undoubtedly.