Նախարարն օրենսդիրներին առաջարկում է ներկայացնել ԵԱՏՄ մաքսատուրքերի հնարավոր իջեցման ցանկ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը խորհրդարանի գործընկերներին խնդրեց ներկայացնել այն առաջնային ապրանքների ցանկը, որոնց մաքսատուրքերի իջեցման համար հնարավոր է դիմեն ԵԱՏՄ համապատասխան մարմիններին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նախարարն այս մասին հայտնեց ԱԺ տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովում:
Հանձնաժողովի նախագահ Միքայել Մելքումյանը նկատեց` Հայաստանում սպասվում է ավտոմեքենաների մաքսատուրքերի աճ: Ընտանի թռչուների մսի մաքատուրքերը ևս բաձրանում են, 2020 -ին 25 տոկոսով են բարձրացնելու, 2021-ին` 50 տոկոսով: Կաթի, սերուցքի, չոր կաթի, ցորենի, արևածաղկի ձեթի և այլ շատ ապրանքների մաքսատուրքերը ևս աճում են: Նա առաջարկեց նախարարին, որ ԵԱՏՄ հանձնաժողովում պատասխանատուներն այս հարցերը բարձրացնեն, աշխատանք կատարեն մաքսատուրքերի իջեցման համար:
«Ցորենի, ավտոմեքենաների և այլ ապրանքների մասով անցումային ժամանակահատվածում արտոնություն տրված է եղել Հայաստանին` անդամակցության ճանապարհ անցնելու համար: Եվ այդ բանակցությունը բավականին երկար ժամանակ է տևել: Անցումային այդ ժամանակը, որ տրված է արդեն արտոնյալ է: Բանակցությունն արդեն մեկ անգամ եղել է, և այն ինչ ստացել ենք որպես արտոնյալ ժամանակահատված, փաստաթղթում ամրագրված վերջնաժամկետներ ունի»,-նշեց նախարարը:
Մելքումյանի խոսքով՝ բանակցություններում շատ հարցեր ճիշտ չեն հաշվարկվել ժամանակային տեսանկյունից, անհրաժեշտ է որպեսզի վերաիմաստավորենք, և անհրաժեշտության դեպքում դիմենք մաքսատուրքերի իջեցման համար:
Նախարարը շեշտեց` ինքը չի ասում, թե բանակցությունների համար ամեն ինչ ավարտվել է: «Մենք հետագա գործողությունների համար պետք է ընտրողաբար առաջնորդվենք: Խնդրում եմ, որ որոշենք, թե որ ապրանքատեսակներն են, որ մենք միասնաբար կարծում ենք, թե ամենառաջնահերթ նշանակություն ունեն: Չենք կարող ամբողջ ցանկի համար վերաբանակցել: Մենք էլ ունենք մեր նկատառումները»,-ասաց նախարարն ու շեշտեց` պետք է ծանր ու թեթև անել պնդելուց առաջ:

Министр предлагает законодателям список возможного снижения таможенных пошлин ЕАЭС
ЕРЕВАН, 4 МАРТА, АРМЕНПРЕСС. Министр экономического развития и инвестиций РА Тигран Хачатрян попросил коллег по парламенту представить список приоритетных товаров, которые могут быть направлены в соответствующие органы ЕАЭС для снижения таможенных пошлин. Как сообщает «Арменпресс», министр сказал об этом в Постоянной комиссии НС по региональной и евразийской интеграции.
Председатель комиссии Микаел Мелкумян отметил, что в Армении ожидается рост таможенных пошлин на автомобили. Мясо птицы также растет - на 25% возрастет в 2020 году, и на 50% - в 2021 году. Таможенные пошлины на молоко, сливки, сухое молоко, пшеницу, подсолнечное масло и многие другие продукты также растут. Он предложил министру, чтобы ответственные в комиссии ЕАЭС, поднимали эти вопросы и работали над снижением таможенных пошлин.
«В переходный период пшеница, автомобили и другие товары были предоставлены Армении, как льготы для членства. И эти переговоры длились долго. Время перехода, которое было дано, уже привилегировано. Переговоры были проведены один раз, и то, что мы получили в привилегированный период, имеет сроки, указанные в документе », - сказал министр.
По словам Мелкумяна, многие вопросы на переговорах не были рассчитаны своевременно, мы должны пересмотреть и, при необходимости, подать заявку на снижение таможенных пошлин.
Министр подчеркнул, что не говорил, что для переговоров все кончено. «Мы должны быть избирательными для дальнейших действий. Пожалуйста, решите, какие продукты, как мы думаем, имеют первостепенное значение? Мы не можем перестроить весь список. У нас также есть свои соображения », - сказал министр и подчеркнул, что надо все взвешивать, прежде чем настаивать.