Կյանքը պայքար է, որ պետք է հասցնել ավարտին. պատմում է 1988թ․ Գանձակի ինքնապաշտպանության մասնակիցը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 1988թ. փետրվարին Ադրբեջանում հայերի դեմ հրահրված ջարդերն ունեցան ողբերգական հետևանքներ։ Սումգայիթում փետրվարի 27-29-ին «մահ հայերին» կարգախոսով կազմակերպված ջարդարարություններն ուղեկցվեցին ցեղասպանական դրսևորումներով՝ հանգեցնելով մի շարք մարդկային կորուստների։ Սակայն ողբերգական դեպքերից զատ եղել են նաև մարդկային ոգու հաղթանակներ՝ ապացուցելով, որ համախմբվածությունը կարող է դիմակայել վայրագությանը։
Սումգայիթի դեպքերին զուգընթաց ադրբեջանցի ջարդարարները հարձակում են գործել նաև Գանձակ քաղաքի վրա, սակայն հայերի միասնականությունն ու դժվարին իրավիճակում համախմբվելու կարողությունը հաղթանակել է՝ հնարավորություն տալով խուսափել անխուսափելիից։
«Դա կազմակերպված ցեղասպանություն էր, 1915 թվականի շարունակությունը, նույն ձեռագիրը», – Գանձակի ինքնապաշտպանության ակտիվ մասնակից 83-ամյա Ջուլիետա Երեմյանցն այսպես է հիշում տեղի ունեցածը։ Վերջինս շեշտում է՝ «...130 տարի էլ անցնի՝ դա չի մոռացվում։ Սա հաշտվելու և ներելու բան չէ»։
Տիկին Երեմյանցի խոսքերով՝ Գանձակը մշակույթի և զարգացման տեսանկյունից եղել է Ադրբեջանի երկրորդ քաղաքը։ Հայերի և ադրբեջանցիների միջև երբեմն եղել են ընդհարումներ, սակայն մինչ հայր Ալիևի իշխանության գալը, հայերն ապրել են նորմալ և զբաղեցրել բարձր պաշտոններ։ Երեմյանցների ընտանիքը Գանձակում բնակության 100-ամյա պատմություն ունի։ Եվ չնայած քաղաքի գերեզմանատանը կարելի էր տեսնել 15-16-րդ դարի հայկական գերեզմանաքարեր, այնուամենայնիվ հայերին եկվոր («Gəlmə») էին անվանում։
«Երբ Ալիևն անցավ իշխանության, բոլոր պաշտոնները տրվում էին ադրբեջանցիներին։ Այդ ժամանակից սկսվեց հայերի արտագաղթը։ Գաղթը սկսվեց մտավորականության զգալի մասից, սակայն զանգվածային բնույթ չէր կրում, և 80 ականներին՝ այդ թոհուբոհի ժամանակ, Գանձակում 43 հազար հայ էր ապրում», - պատմում է տիկին Երեմյանցը։
«Լարվածություն նկատում էինք, բայց չէինք սպասում, որ նման բան կարող էր լինել։ Փետրվարի 27-ից սկսեցին հարձակումները։ Քաղաքը կտրեցին լույսից, ջրից։ Կապ չունեինք արտաքին աշխարհի հետ։ Մեկուսացրին մեզ։ Մենք չգիտեինք, որ Սումգայիթ է տեղի ունեցել։ Մենք Սումգայիթի մասին իմացել ենք մարտի 3-ին։ Մինչ այդ չենք իմացել։ Բոլոր խանութները փակեցին։ Անգամ մթերքը հայկական խանութներ չէին բերում։
Քաղաքը Գյանջաչայ գետով բաժանվում էր երկու մասի․ մի մասը ադրբեջանական թաղամասն էր, մյուս մասը՝ հայկական։ Հայկական թաղամասում բոլորը կապված էին իրար հետ, համախմբված էին։ Գյանջաչայ գետի վրայով 3 կամուրջ էր անցնում, և այդ կամուրջների վրայով միանգամից հարձակվեցին հայկական թաղամասի վրա։ Մենք չէինք սպասում։ Դա անսպասելի էր։
Մինչ այդ երկու երիտասարդ տղա սև կաշվե վերարկուներով, մինչ օրս հիշում եմ, տուն առ տուն հայկական թաղամասում հաշվառում էին տղամարդկանց։ Հայ տղամարդկանց։ Ասում էին մարդահամար է, բայց մարդահամարի ժամանակ միայն տղամարդկա՞նց են հաշվառում։ Ասում էին, թե իրենք նման հրաման են ստացել։ Պարզվեց, որ հայերի տների վրա նշան էին դրել։ Մեր հայ տղաներն էլ գիշերով վեր կացան և բոլոր տների վրա նշաններ դրեցին։ Դե հիմա արի ու հասկացիր, որն է հայինը, որը թուրքինը։
Խելագար ամբոխը հարձակվեց։ Կամուրջներով գալիս էին և արդեն գիտեին, թե որտեղ են հայերի տներն ու խանութները։ Ջարդուփշուր արեցին, բայց մարդկային զոհ չեղավ։ Միայն մեկ հոգի է զոհվել, այն էլ հրշեջ մեքենայի վարորդը։ Չեն իմացել, որ ադրբեջանցի է։ Նա փորձել է ջրով ցրել ամբոխը՝ սպանել են։ Այդ օրն այդպես անցավ։
Մեզ պաշտպանող չկար։ Անմիջապես հավաքվեցինք և կազմեցինք մեր խորհուրդը։ 30 հոգով ստեղծեցինք և ղեկավարեցինք «Հայերի պաշտպանության նախաձեռնողական խումբը»։ Հարձակումը տևեց երեք օր՝ փետրվարի 27-29-ը։ Ավերվածություններ շատ եղան։ Կոտորածներ չեղան, քանի որ մենք կազմակերպված էինք։ Մենք էլ էինք հակահարված տալիս։ Կարմիր գյուղից տղաներ կային, որ երբ թաղամասին վտանգ էր սպառնում, հարվածում էին գազի խողովակներին, և այդ ձայնից զգում էինք, որ մեզ բան է սպասվում։ Չէինք մտածում, որ զանգվածային բնույթ կկրի։ Մտածում էինք Սովետական միութուն է, անկարգություն են արել կվերացնեն։ Բայց Ոչ»։
Տիկին Երեմյանցը հիշում է, որ հայերին պաշտպանելու համար զորամասերից տանկերը միայն փետրվարի 28-ին են եկել հայկական թաղամաս։ «Դպրոցում, որում աշխատում էի, ամեն օր ժողովներ էին անցկացվում։ Ստիպում էին նամակ գրել Գորբաչովին, որ չենք ուզում Ղարաբաղն Ադրբեջանի կազմից դուրս գա։ Ստիպում էին ու պահանջում անդորրագիրը։ Մենք հիմար չէինք, որ գրեինք։ Մեր հարազատներին էինք գրում և անդորրագիրը ցույց տալիս։ Ժողովներից մեկի ժամանակ ասացին, որ խուլիգանների արարք է, պետությունը կապ չունի, բայց այդ ամբոխին ղեկավարում էին ինստիտուտների ղեկավարներն ու միլիցիան։ Գուցե մենք՝ ուսուցիչներս, շատ վատ ենք աշխատել, որ նման մեծ խոտան ենք տվել՝ մարդկային խոտան։
Մարտի 1-ին զանգ տվեց դպրոցի տնօրենը, շտապ կանչեց դպրոց։ Ասաց Երևանից լրագրողներ են եկել և հարցազրույց են վերցնելու՝ խնդրում ենք կրակի վրա յուղ չլցնեք։ Ասացի, եթե նրանք մտնեն հայկական թաղամաս, առանց խոսքի կհասկանան։ Ամենը ջարդած, փշրած է։ Ինձ տարան ադրբեջանական թաղամասում գտնվող ռուս-ադրեջանական դպրոցը, որ լրագրողները չմտնեն հայկական թաղամաս։ Հայ լրագրող Էդիխանյանը շշուկով հարցրեց, թե ինչ է կատարվում այստեղ։ Ես պատասխանեցի, որ հոգով Վարդան Մամիկոնյան եմ, բայց այսօր հանդես եմ գալու որպես դավաճան։ Վարդան Մամիկոնյան լինել չեմ կարող, այսօր Վասակն եմ։ Պատմեցի, որ գիշերը մեր տղաները երկաթե տակառները դրած կրակ են վառում, ընտանիքներին են պաշտպանում։ Սակայն ներկաները բորբոքվեցին հարցրին, թե ինչ ենք խոսում։
Եվ ես խոսեցի իրոք որպես Վասակ։ Ազգերի բարեկամություն, Խաչատուր Աբովյան, «Թուրքի աղջիկ», Սեմեդ Վուրղուն․․․ Ասացի, որ հայրս Մախաչկալայի պատերազմում է զոհվել և թաղված է ադրբեջանցու հետ։ Բարեկամություն է եղել՝ թշնամության է վերածվել։ Հարցազրույցից հետո նրանց ճանապարհեցին, որ չկարողանայինք հանդիպել։
Միայն մարտի 3-ին ենք իմացել, թե ինչ է կատարվել Սումգայիթում, մաքուր ցեղասպանություն, բայց 33-ի անունն են տալիս։ Նորածին երեխային գազօջախի վրա վառել են, կանանց և աղջիկներին բացահայտ բռնաբարել և սպանել են։ Մելքումյանների ընտանիքին բոլորին կոտորեցին։ Աղջկա դիակը փնտրող հորը դիահերձարանի պես մի տեղ են տարել, որտեղ աղջկա դին 328-րդն էր։ Բայց այդ ամենը դեռ շարունակվում էր։ Զոհվածներին ծովն են նետել։ Պատրաստված էին։ Հայ վարպետից երկաթե ձողեր են պատվիրել, նա չգիտեր, որ դա հայերի համար է։ 1915-ի դեպքերն էին, Սումգայիթի ջարդերը ցեղասպանություն են։ Մոսկվան միայն երեք օրից զորք ուղարկեց, երբ արդեն կոտորել էին հայերին։
Երբ իմացանք, մտածեցինք՝ լավ ենք պրծել, քանի որ համախմբված ենք եղել, միասին ենք ապրել։ Չկարծեք, թե թողել ենք առանց վրեժ։ Մեր տղաններն են էլ են վրեժ լուծել։ Գիշերը գնում թուրքի թաղերից հայերին բերում էին եկեղեցի։ Հայերի շտաբը եկեղեցում էր։ Հարձակվել խաչը պոկել էին։ Մեքենայի պատուհանը կոտրում ու կրակելով անցնում էին։ Թաղամասը պաշտպանում էինք, չէինք թողում թուրքի մեքենա անցի։ Երեխաները շամփուրները ձեռքներին դուրս էին գալիս պաշտպանելու։ 30 տարի է անցել, 130 էլ լինի, դա չի մոռացվում։
Իրավիճակն, իբրև թե, հանդարտվել էր, բայց դա վտանգավոր դադար էր։ Արդեն զգում էինք ինչ է կատարվում։ Սովետական միության վրա էլ հույս չէինք կարող դնել։ Աշխատանքի գնալը վտանգավոր էր դարձել։ Աշխատանքից հեռացնում էին ու ծաղրում ամեն պատրվակով։ Վիճակը սրվեց։ Չնայած բացահայտ պատերազմ չկար, բայց մենք զգում էինք, որ դա վտանգավոր դադար է, որը գլուխ բարձրացրեց նոյեմբերին։ Նոյեմբերի 20-ին ավելի կազմակերպված ու զինված հարձակումներ սկսվեցին։ Արդեն բացեիբաց պատերազմ էր։
Միշա անունով մոտ 40 տարեկան, հայ կար, ապրում էր ադրբեջանական թաղամասում։ Ընտանիքին փախցրել էր, որ չվնասեն երեխաներին։ Երբ վերադառնում է, տունը տեսնում է թալանված ու թուրքերով լցված։ Նրան քարկոծում են, և հարևանը շտապ օգնություն է կանչում, այնինչ նրա գլուխը հենց շտապ օգնության մեքենայի մեջ են կտրում։ Հայերին հիվանդանոցներից ներքնաշորերով հանում էին փողոց, վայրագություններ էին անում։ Դա կազմակերպված ցեղասպանություն էր, 1915 թվականի շարունակությունն էր, նույն ձեռագիրը։ Վիճակը սրվել էր, զոհեր եղան, բռնաբարություններ։ Եկեղեցին դարձել էր և՛ ծննդատուն, և՛ հիվանդանոց։ Եկեղեցուն կից ունեինք դպրոց, որը հիվանդանոց դարձրինք։ Աշխատում էին կամավոր հայ բժիշկներ, ոչ մի ադրբեջանցի չկար, երկու հատ էլ ռուս քույր կար։
Հայաթափությունը թափ առավ։ Երեխաներին փրկելու համար սկսեցին հեռանալ Կիրովաբադից։ Դա զանգվածային բնույթ կրեց։ Ոչինչ չէինք կարող անել։ Ունեինք 56 անհետ կորած, որոնք չկան, մահացած են։ Գիշերը հայկական գերեզմանատանը թաղումներ էին անում, մահացածներին թաղում էին, որ չիմանանք։ Գետի մյուս ափին հոգեբուժարան ունեինք, հոգեկան խնդիրներով հայեր կային, բոլորին կենդանի-կենդանի թաղել են»։
Եվ, այնուամենայինիվ, տիկին Երեմյանցը չի նահանջում ու ամեն տեղ բարձրացնում է իր ձայնը։ «Տղաս 16 տարեկանից տետր գրիչով գնում, գերեզմանները գրի էր առնում։ Հին հայկական քարերը՝ 15-16-րդ դարի։ Ասում էր՝ «մամա գիտեմ, ուշ թե շուտ ինչ է լինելու, մեզ գելմե են ասում։ Բա մենք չապացուցենք, որ Գանձակը հայկական քաղաք է եղել»։ Մեծ հայրենասեր եմ, բայց հայրենիքը թողել ենք էնտեղ։ Մենք դարձանք գելմե, նրանք՝ մշտական ապրող։ Հույս ունեմ, որ ես չէ, բայց իմ թոռները գոնե կգնան։
Դավերը կան ու մնալու են։ Անդրանիկ անունով աշակերտ ունեի։ Թուրքերն ամեն օր ծեծում էին, թե անունն Անդրանիկ է։ Սա հաշտվելու և ներելու բան չէ։ Քյարամին կամ Գուրգենին գլխատողներին ո՞նց ներեմ։ Դա հնարավոր չէ։ Բաներ կան, որ ներել չես կարող, քո ուժերից վեր է։ Նրանց հետ կարող ես ընկերություն անել, բայց փայտը ձեռքից չպետք է գցել։ Նրանք միշտ թիկունքից հարվածող են։ Պետք է հաղթական ավարտին հասնենք։ Կյանքն ամենամեծ դպրոցն է։ Կյանքը պայքար է, որ պետք է կանգ չառնել, հասցնել ավարտին»։
Գանձակի ինքնապաշտպանությունը դադարեցվել է դեկտեմբերի 10-ից՝ խորհրդային զինվորների կողմից հայկական թաղամասը շրջափակելուց հետո։ 1988 թ․ դեկտեմբերի 14-ից մինչև 1989 թ․ փետրվար ամիսը «Գանձակ» կոմիտեն գործել է ընդհատակում։ Ինքնապաշպանության շնորհիվ Գանձակի հայ բնակչության գերակշիռ մասը փրկվել է բնաջնջումից, իսկ հարակից հայկական գյուղերի բնակիչները հնարավորություն են ստացել անվտանգ տեղափոխվել Հայաստան և Արցախ։

Жизнь - это борьба, которую нужно завершить: рассказывает участница самообороны Гандзака 1988 года
ЕРЕВАН, 28 ФЕВРАЛЯ, АРМЕНПРЕСС. 1988 Массовые убийства армян в Азербайджане в феврале привели к трагическим последствиям. Массовые убийства, организованные в Сумгаите 27-29 февраля под лозунгом «Смерть армянам», сопровождались геноцидными проявлениями, приведшими к гибели людей. Однако, помимо трагических событий, были и победы человеческого духа, доказывающие, что сплоченность может противостоять злодеяниям.
Наряду с сумгаитскими событиями азербайджанские бойцы также напали на город Гандзак, но единство армян и способность объединяться в трудной ситуации победили, что позволило им избежать неизбежности.
«Это был организованный геноцид, продолжение 1915 года, тот же почерк», - говорит 83-летняя Джульета Еремянц, активная участница самообороны Гандзака. Она подчеркивает: «... даже 130 лет спустя это не будет забыто. Это не вопрос примирения и прощения".
По словам г-жи Еремянц, Гандзак был вторым азербайджанским городом с точки зрения культуры и развития. Иногда возникали конфликты между армянами и азербайджанцами, но до прихода Алиева- отца армяне жили нормально и занимали высокие посты. Семья Еремян имеет 100-летнюю историю проживания в Гандзаке. И хотя на городском кладбище можно было увидеть армянские захоронения 15-16 веков, армян называли «Gəlmə» («понаехавшие»).
«Когда Алиев пришел к власти, все должности были отданы азербайджанцам. С этого времени началась эмиграция армян. Эмиграция началась со значительной части интеллигенции, но она не была массовой, и в 1980-х годах в Гандзаке проживало 43 000 армян», - говорит г-жа Еремянц.
«Мы заметили напряженность, но мы не ожидали ничего подобного. Атаки начались 27 февраля. Город был отрезан от света и воды. У нас не было связи с внешним миром. Изолировали нас. Мы не знали, что Сумгаит случился. Мы узнали о Сумгаите 3 марта. Мы не знали этого раньше. Все магазины были закрыты. Даже еда не была доставлена в армянские магазины.
Город был разделен рекой Гянджачай на две части: на одной жили азербайджанцы, а другая часть была армянской. Все в армянском округе были связаны друг с другом, они были едины. Через реку Гянджачай было переброшено 3 моста, и армянский квартал атаковали сразу по 3 мостам. Мы этого не ожидали. Это было неожиданно.
До сих пор, как я до сих пор помню, двое молодых людей в черных кожаных пальто проводили перепись мужчин в армянском квартале. Армянских мужчин. Говорили, что идет перепись, но разве в переписи учитываются только мужчины? Они говорили, что получили такой приказ. Оказалось, что они поставили отметки на домах армян. Наши же мальчики вставали ночью и ставили отметки на все дома. Ну что ж, приезжай и пойми, где турок, а где армянин.
Взбесившаяся толпа напала. Они переходили по мостам и знали, где находятся дома и магазины армян. Все перебили, но без человеческих жертв. Только один человек погиб, водитель пожарной машины. Они не знали, что он был азербайджанцем. Он пытался разогнать толпу водой, его убили. Так прошел этот день.
Защитников у нас не было. Мы сразу собрались и сформировали свой совет. Мы создали и возглавили «Армянскую оборонную инициативную группу» из 30 человек. Атака длилась три дня, 27-29 февраля. Было много разрушений. Резни непроизошло, так как мы были организованы. Мы также наносили контрудары. В деревне Красный были ребята, которые когда району угрожала опасность, били по газовым трубам, и от этого звука мы чувствовали, что нас что-то ждет. Мы не думали, что это будет массово. Мы думали, что это Советский Союз, устроили беспорядок, и все скоро прекратится. Но нет!
Г-жа Еремянц вспоминает, что танки воинских частей прибыли в армянский квартал чтобы защитить армян только 28 февраля. «В школе, где я работала, каждый день проводились собрания. Заставляли написать Горбачеву, что мы не хотим, чтобы Карабах вышел из состава Азербайджана. Заставляли и требовали расписку. Мы не были глупы, чтобы написать. Мы писали нашим родственникам и предъявляли квитанцию. На одном из собраний было сказано, что это дело рук хулиганов, государство ни про чем, но толпу возглавляли руководители института и милиция.
1 марта позвонил директор школы и срочно вызвал в школу. Он сказал, что из Ереванаприехали журналисты, что они собираются взять интервью, пожалуйста, не подливайте масла в огонь. Я сказала им, что если они войдут в армянский квартал, то без слов все поймут. Все сломано и разбито. Меня отвели в русско-азербайджанскую школу в азербайджанском районе, чтобы журналисты не входили в армянский квартал. Армянский журналист Эдиханян шепотом спросил, что здесь происходит. Я ответила, что я в душе Вардан Мамиконян, но сегодня я собираюсь стать предателем. Я не могу быть Варданом Мамиконяном, сегодня я Васак. Я сказала им, что ночью наши мальчики сжигают огонь в железных бочках, защищают семьи. Но присутствующие возмущенно спрашивали, о чем мы говорим.
И я говорила действительно как Васак. Дружба народов, Хачатур Абовян, "Турецкая девушка", Самед Вургун... Я сказала, что мой отец погиб на войне в Махачкале и был похоронен с азербайджанцем. Дружба превратилась в враждебность. После собеседования их проводили, чтобы мы не смогли встретиться.
Только 3 марта мы узнали, что произошло в Сумгаите, чистейший геноцид, но озвучивают 33 имени. Новорожденный сгорел на газовой плите, насиловали и убивали девушек и женщин. Семья Мелкумян была убита. Ее отца, который искал труп дочери, отвели на место, похожее на морг, где тело девушки было за номером 328. Но все это еще продолжалось. Мертвых бросили в море. Они были подготовлены. У армянского мастера заказал железные прутья, он не знал, что это для армян. Это были те же события 1915 года: Сумгаитские погромы - это геноцид. Только через три дня Москва отправила войска, когда они уже уничтожили армян.
Когда мы узнали, подумали, что мы легко отделались, потому что мы жили вместе и были объединены. Не думайте, что мы не мстили. Наши ребята тоже мстили. Армянский штаб находился в церкви. Напали, содрали крест. Окно машины разбивали и стреляя проезжали. Мы защищали район, и мы не давали проезжать машинам турков. Дети с шампурами в руках выходили защищать защищать. 30 лет прошло, и через 130 это не будет забыто.
Ситуация казалась успокоилась, но это было опасное спокойствие. Мы уже чувствовали, что происходит. Мы не могли надеяться на Советский Союз. Ходить на работу было опасно. С работы увольняли и издевались по каждому предлогу. Ситуация усугубилась. Хотя открытой войны не было, мы чувствовали, что это опасная пауза, которая дала о себе знать в ноябре. 20 ноября начались уже более организованные и вооруженные нападения. Это была уже открытая война.
Миша, 40-летний армянин, жил в азербайджанском районе. Он помог семье бежать, чтобы не причинять вреда своим детям. Когда он возвращается, он видит, что дом разграблен и полон турок. Его забивают камнями, и сосед вызывает скорую помощь, и в машине скорой помощи ему отсекают голову. Армян в исподнем выводили из больниц на улицы и издевались над ними. Это был организованный геноцид, продолжение 1915 года, тот же почерк. Ситуация обострилась, были жертвы и изнасилования. Церковь стала родильным домом и больницей. Рядом с церковью была школа, которую мы превратили в госпиталь. Там были армянские врачи добровольцы и две русские медсестры. Ни одного азербайджанца не было.
Эмиграция началась. Армяне начали покидать Кировабад, чтобы спасти своих детей. Это было массово. Мы не могли ничего сделать. У нас было 56 бесследно пропавших, которых нет, они мертвы. Ночью на армянско кладбище хоронили мертвых, чтобы мы не знали. У нас была психиатрическая больница на другом берегу реки, там были армяне с психическими проблемами, их похоронили заживо».
И все же г-жа Еремянц не отступает и везде говорит. «Мой сын в 16 лет ходил с ручкой и записывал могилы. Древние армянские камни, 15-16 веков. Он сказал: «Я знаю мама, что рано или поздно произойдет, нас называют «Gəlmə» - “понаехавшими”. Мы должны доказать, что Гандзак был армянским городом". Я большой патриот, но мы оставили свою родину там. Мы стали «Gəlmə», а они постоянно живут.
Предательство есть и останется. У меня был ученик по имени Андраник. Турки его ежедневно избивали от того, что его зовут Андраник. Это не вопрос примирения и прощения. Как я могу простить тех, кто обезглавил Кярама или Гургена? Это невозможно. Есть вещи, которые вы не можете простить, выше ваших сил. Вы можете дружить с ними, но вы не должны выпускать палки из своих рук. Они всегда могут ударить сзади. Мы должны достичь победного конца. Жизнь самая большая школа. Жизнь - это борьба, которую нельзя останавливать и надо доводить до конца».
Самооборона Гандзака была приостановлена с 10 декабря, когда советские солдаты заблокировали армянский квартал. С 14 декабря 1988 по февраль 1989 г. комитет “Гандзак” работал в подполье. Благодаря самообороне большинство армянского населения Гандзака спаслось от уничтожения, а жители соседних армянских сел получили возможность безопасно перебраться в Армению и Арцах.