Աղվերան լեռնային հանգստավայրում Ֆրանսիայի քաղաքացին մնացել է ձյան զանգվածի տակ. փրկարարները մեկնել են դեպքի վայր
Աղվերան լեռնային հանգստավայրում  Ֆրանսիայի քաղաքացին  մնացել է ձյան զանգվածի տակ. փրկարարները մեկնել են դեպքի վայր
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ իրավիճակների նախարարության911 ծառայությանը փետրվարի 22-ին, ժամը 11:05-ին ահազանգ է ստացվել, որ հինգ լեռնագնաց (Ֆրանսիայի քաղաքացիներ) բարձրացել են Կոտայքի մարզի Աղվերան լեռնային հանգստավայրում գտնվող հյուրանոցներից մեկին հարակից սարը, դեռևս չպարզված հանգամանքներում լեռնագնացներից մեկը մնացել է ձյան զանգվածի տակ: Վերջինիս ընկերները շտապ դուրս են բերել ձնակույտից, տուժած քաղաքացին կորցրել է գիտակցությունը.անհրաժեշտ է փրկարարների օգնությունը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունից, դեպքի վայր են մեկնել ԱԻՆ ՓԾ հրշեջ-փրկարարական ջոկատից մեկ մարտական հաշվարկ և հատուկ նշանակության փրկարարական աշխատանքների իրականացման կենտրոնի փրկարարական ջոկատը:

YEREVAN, FEBRUARY 22, ARMENPRESS. A French national has been injured in Armenia in what appeared to be a mountain climbing incident in the country’s Kotayk province.
Emergency authorities said in a news release that they got a 911 call at 11:05, February 22 that five mountaineers, all French nationals, have climbed a mountain near a hotel at the Aghveran resort, and that “one of the mountaineers has appeared under a snow layer in circumstances that are yet to be revealed”. It is unclear if the cause of the incident was an avalanche.
According to a statement by the Ministry of Emergency Situations, the 4 other climbers pulled the victim out of the snow, but the latter was unconscious.