Շարքային քաղաքացին հինգ տարի հետո 30-35 տոկոսով ավելի բարձր եկամուտներ է ունենալու. նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանի համոզմամբ՝ տնտեսական հեղափոխությունն այն է, երբ բոլոր մարդիկ ունեն ազատ մտածելու, ստեղծագործելու և գործելու հնարավորություն: Այդ մասին Խաչատրյանը նշեց կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում՝պատասխանելով հարցին, թե՝ կառավարության ծրագրում նշված 5 տոկոս տնտեսական աճը, արդյոք, հեղափոխակա՞ն է, և ի՞նչն է այս ծրագրում հեղափոխական՝ ինչպես նշում է վարչապետը:
«Այսինքն՝ տնտեսական հեղափոխություն պետք է իրականացնեն տնտեսական կյանքի մասնակիցները, կառավարությունն այդ մեծ խաղի մեկ կարևոր կազմակերպիչը և մասնակիցն է և պարտավոր է անել այնպես, որ տնտեսավարող սուբյեկտների նախաձեռնությունները կյանքի կոչելու ճանապարհին որևէ խոչընդոտ չլինի, և աջակցություն ցուցաբերի: Դա շատ կարևոր փոփոխություն է և հեղափոխություն է»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ասաց նա:
Անդրադառնալով քննադատությանը, թե կառավարության նոր ծրագիրը նախորդի կրկնությունն է, նախարարն ասաց. «Կարող է բովանդակային առումով շատ տարբերություններ չգտնեք, բայց շեշտադրումների տարբերություններ կգտնեք, կարևոր է, թե ինչպիսի շեշտադրումներ է կատարում կառավարությունը և այդ ուղղություններով ինչ քայլեր է անում: Հավասար մրցակցությունը, շուկաներ մուտքի ազատությունը և գործելու ազատությունները ոչ միայն խոսք են, այլև գործ, և դա պետք է խորացվի, մենք չենք կարծում, որ բոլոր հարցերը լուծված են»:
Տիգրան Խաչատրյանը նշեց, որ կան բազմաթիվ ասված բաներ, որոնք արդեն իրականություն են:
Անդրադառնալով գործազրկությանը՝ նա նշեց, որ եթե տնտեսական աճը միջինը հինգ տոկոս կլինի, դա նշանակում է, որ եթե արտադրողականությունը տնտեսության մեջ նույնիսկ չավելանա, ապա այդ աճը 17-18 հազար մարդու թույլ կտա աշխատանք ունենալ:
Խոսելով շարքային քաղաքացու վրա տնտեսական աճի անդրադարձի մասին՝ Տիգրան Խաչատրյանն ասաց, թե քանի որ աճը լինելու է ավելի ներառական, ապա շարքային քաղաքացին հինգ տարի հետո 30-35 տոկոսով ավելի բարձր եկամուտներ է ունենալու, քան ունի այսօր:

Economy minister projects up to 35% higher income for citizens in 5 years
YEREVAN, FEBRUARY 8, ARMENPRESS. Minister of Economic Development and Investments Tigran Khachatryan argues that an “economic revolution” is when everyone has the chance to think, create and work freely.
The minister made the remarks after today’s Cabinet meeting when asked by reporters to elaborate on the 5% economic growth projected in the government’s Action Plan, and to specify what exactly is “revolutionary” about the program.
“This means that participants of the economic life must carry out the economic revolution, the government is one important organizer and participant in this big game and is obliged to act in a way so that there will be no obstructions on the path of businesses realizing their initiatives, and to provide assistance. This is a very important change and it is a revolution,” the minister said.
Addressing criticism on the Action Plan being a repetition of the previous one, he said: “Perhaps you won’t find too many differences in terms of content, but you will indeed find differences of emphases, what matters is what emphases the government is making and what actions it is doing in those directions. Equal competition, free access to markets and freedoms to work aren’t simply words, but also work, and this must be depended, we don’t believe that all issues are solved”.
Speaking about unemployment he said if growth will be at an average of 5% it will enable 17-18 thousand people to have jobs, even if productivity doesn’t increase within the economy.
Khachatryan argues that since the growth will be inclusive, ordinary citizens will 30-35 years later have higher income than today.