Տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը նախորդ տարվա համեմատ շարունակաբար աճել է
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը առաջին տասը ամիսներին նախորդ տարվա նույն ժամանակամիջոցի համեմատ աճել է 6 տոկոսով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին են վկայում ՀՀ ազգային վիճակագրական կոմիտեի տվյալները:
Մասնավորապես տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը այս տարվա հունվարին նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ աճել է 11.6 տոկոսով: Փետրվար ամսին նախորդ տարվա նույն ժամանակի համեմատ ցուցանիշն աճել է 8.8 տոկոսով, մարտին աճը կազմել է 10.9 տոկոս, ապրիլին՝ 7.1 տոկոս: 2018-ի մայիսին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը բարձրացել է՝ նախորդ տարվա մայիսի համեմատ ավելանալով 5.5 տոկոսով: Այս տարվա հունիսին ակտիվության ցուցանիշը նախորդ տարվա նույն ժամանակի համեմատ աճել է 9.8 տոկոսով, իսկ հուլիսին աճի տեմպը ավելացել է՝ կազմելով 11.1 տոկոսով, իսկ նույն տարվա հունիսի համեմատ՝ 7.8 տոկոսով:
Այս տարվա օգոստոսին նախորդ օգոստոսի համեմատ աճը կազմել է 5 տոկոս: Սեպտեմբերին միայն ցուցանիշը նախորդ տարվա նույն ժամանակի համեմատ նվազել է 0.2 տոկոսով, սակայն այն այս տարվա օգոստոսի համեմատ 8 տոկոսով ավելի էր:
Այս տարվա հոկտեմբեր ամսին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը նախորդ տարվա նույն ժամանակի համեմատ աճել է 3 տոկոսով: Ընդհանուր նախորդ տարվա 10 ամիսների համեմատ ակտիվության ցուցանիշը աճել է 6 տոկոսով:

YEREVAN, DECEMBER 11, ARMENPRESS. Armenia’s economic activity rate increased by 6% in the first ten months of 2018 against the same period of 2017, according to the data of the National Statistical Committee, reports Armenpress.
In particular, the economic activity index increased by 11.6% in January 2018 compared to January 2017. In February 2018 the figure rose by 8.8%, in March - 10.9% and April – 7.1%. In June the economic activity rate increased by 9.8%, and in July by 11.1%.
The growth this year in August comprised 5% compared to August 2017. The figure decreased by 0.2% only in September compared to September 2017.
This year in October the economic activity index increased by 3% compared to October 2017. Compared to the first ten months of 2017, overall, the economic activity rate has increased by 6%.