«Հայաստանի էներգետիկայի շաբաթ-2018» միջոցառմանը կմասնակցեն արևային էներգետիկայի միջազգային առաջատար ընկերություններ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում նոյեմբերի 14-16-ը կանցկացվի «Հայաստանի էներգետիկայի շաբաթ-2018» միջոցառումը, որին կմասնակցեն արևային էներգետիկայի միջազգային առաջատար ընկերություններ:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում արևային էներգետիկայի փորձագետ, «Շտիգեն» ընկերության հիմնադիր-տնօրեն Հայկ Շեկյանը նշեց, որ այս միջոցառումն իրականացվում է ոչ միայն ոլորտի մասնավոր ընկերությունների բիզնեսի զարգացման համար, այլև այն նվիրված է Հայաստանում վերականգնվող էներգետիկայի զարգացմանը, էներգետիկ անվտանգությանը, սոցիալական հարցերի լուծմանը և այլ հարցերին:
«Հայաստանի էներգետիկայի շաբաթը բավական ներկայացուցչական է լինելու: Դիտարկվելու են մեր երկրում նախատեսված մի քանի նախագծեր արևային, հողմային, հիդրոէներգետիկայի ոլորտներին վերաբերող: Մոտակա մի քանի օրվա ընթացքում ամփոփվելու է Հայաստանում վերականգնվող ոլորտի անցած ճանապարհը, քննարկվելու են առաջիկա տարիների ծրագրերը»,-ասաց Հայկ Շեկյանը: Նրա խոսքով՝ միջազգային ընկերությունների ներկայությունը Հայաստանում խոսում է այն մասին, որ մեր երկիրը, լինելով փոքր, արդեն իր տեղն է գրավել վերականգնվող էներգետիկայի համաշխարհային քարտեզի վրա:
«Կա հետաքրքրություն ներդրումային ծրագրեր իրականացնելու հարցում: Միջազգային բիզնես ընկերությունները մեր երկրում տեսել են կայուն միջավայր, աճող ոլորտ, պետության կողմից իրականացվող հասկանալի քաղաքականություն: Ներդրողների համար կա ընկալելի, երաշխավորված միջավայր, և դաշտում կարողանում են գործել»,-ասաց Հայկ Շեկյանը:
Արևային էներգետիկայի ոլորում միջազգային փորձագետ, Չինաստանի «Թելսան» ընկերության վաճառքների առաջատար մասնագետ Ջինգ Լյուն նշեց, որ Հայաստանը վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում գրավիչ շուկա ունի:
«Մի քանի տարի առաջ, երբ սկսում էինք համագործակցությունը «Շտիգեն» ընկերության հետ, մենք այդքան տեղյակ չէինք Հայաստանի, և ձեր երկրի էներգետիկ պոտենցիալի մասին, սակայն հետագայում բացահայտել ենք Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի հնարավորությունները: Երևում է, որ Աստված շատ է սիրում Հայաստանը, որովհետև այն շատ արևոտ երկիր է»,-ասաց Ջինգ Լյուն:
Արևային էներգետիկայի ոլորտի միջազգային փորձագետ, Ավստրիայի «Ֆրոնիուս» ընկերության տարածքային զարգացման ղեկավար Բենջամին Ֆիշերի խոսքով՝ իրենք հետաքրքրված են Հայաստանի շուկայով՝ գնահատելով վերականգնվող էներգետիկայի հնարավորությունները:
«Մենք այստեղ ոլորտի զարգացման հեռանկարներ ենք տեսնում: «Շտիգեն» ընկերության հետ համատեղ ծրագիր ենք իրականացրել դեռ նախորդ տարի: Հետաքրքրված լինելով Հայաստանի շուկայով՝ մենք հենց այդ պատճառով ենք այստեղ: Նախատեսված էներգետիկ շաբաթի շրջանակում հանդիպելու ենք շուկայի հիմնական մասնակիցների հետ, ինչպես նաև իրականացվելու են թրեյնինգներ»,-ասաց Բենջամին Ֆիշերը:
Հայկ Շեկյանն ընդգծեց, որ վերջին տարիներին Հայաստանում արևային էներգիայի ոլորտն առաջանցիկ տեմպերով է զարգանում:
«Մենք դրան հասել ենք շնորհիվ մի շարք գործողությունների, որոնք իրականացվել են թե բիզնեսի, թե պետության կողմից: Հանրության շրջանում հետաքրքրությունը այդ տեխնոլոգիաների նկատմամբ շեշտակի աճել է: Հոկտեմբերի վերջի տվյալներով՝ տեղադրված արևային էներգիա արտադրող համակարգերի ընդհանուր հզորությունը մոտենում է 8 մեգավատի: Խոսքը տանիքների վրա տեղադրված համակարգերի մասին է: Դրանից բացի, գոյություն ունեն արդյունաբերական նշանակության կայաններ, որոնք լիցենզիա են ստացել և իրենց արտադրած հոսանքը վաճառում են: Այդ կայանների ընդհանուր հզորությունը կազմում է 10 մեգավատ»,-ասաց Հայկ Շեկյանը:

Energy Week Armenia 2018 to be attended by leading international companies of solar energy
YEREVAN, NOVEMBER 13, ARMENPRESS. The Energy Week Armenia 2018 will be held in Yerevan on November 14-16 which will be attended by leading international solar energy companies.
Hayk Shekyan, expert on solar energy, founder and CEO of Shtigen LLC, told a press conference in ARMENPRESS that the event is being held not only for the development of the business of private companies of the field, but also it is dedicated to the development of renewable energy in Armenia, energy security, solution of social issues and etc.
“The Energy Week Armenia will be quite representative. Several programs in solar, wind and hydropower sectors in our country will be observed. Armenia’s past path in the renewable field will be summed up within several days, the future programs will be discussed”, he said. Hayk Shekyan noted that the presence of international companies in Armenia speaks about the fact that being a small country Armenia has already captured its place in the renewable energy world map.
“There is an interest on implementing investment programs. The international business companies have seen a stable environment, a growing field and an understandable state policy. There is a perceivable, guaranteed environment for investors, and they are able to operate in the field”, he added.
Jing Lu, international expert in social energy, leading sales specialist at the Chinese Talesun, said Armenia has an attractive market in the field of renewable energy.
“Several years ago when we launched the cooperation with Shtigen, we were not well informed about Armenia and your country’s energy potential, but later we revealed Armenia’s renewable energy opportunities. Seems God loves Armenia very much as it’s a very sunny country”, the expert said.
Benjamin Fisher, international solar energy expert, regional development manager at the Austrian Fronius, stated that they are interested in Armenia’s market. “We see development prospects of the field here. We have implemented a joint program with the Shtigen last year. We are here because we are interested in the Armenian market. We are going to meet with the main participants of the market, as well as trainings will be held on the sidelines of the expected Energy Week”, he said.
In his turn Hayk Shekyan said the solar energy field in Armenia is rapidly developing in the recent years. “We have reached this thanks to a number of actions taken both by the state and the business. The interest among the people towards these technologies has significantly increased. According to the data of late October, the overall capacity of solar power plants installed reaches 8MW”, he said.