Սոցիալական աշխատանքը մարտահրավերների և փոփոխությունների ոլորտ է․ Մանե Թանդիլյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել սոցիալական աշխատողի օրվա առիթով
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի պաշտոնակատար Մանե Թանդիլյանը շնորհավորական ուղերձ է հղելսոցիալական աշխատողի մասնագիտական օրվա առիթով։Ինչպես հաղորդում է«Արմենպրես»-ը,ուղերձում ասված է․
«2009 թվականից Հայաստանի Հանրապետությունում նոյեմբերի 4-ը նշվում էորպես սոցիալական աշխատողի օր: Սոցիալական աշխատանքն անցել է երկարճանապարհ, որի ընթացքում պարզորոշ են դարձել նրա նպատակներն ու խնդիրները: Այն է՝ համակողմանի աջակցություն ցուցաբերել, նեցուկ լինելմարդկանց ու ընտանիքներին, ովքեր գտնվում են կյանքի դժվարին իրավիճակում,վստահություն ներշնչել սեփական ուժերի և կարողությունների նկատմամբ՝ հավաստիացնելով, որ հենց իրենք կարող են փոխել իրենց կյանքն ուկենսակերպը:
Սոցիալականաշխատանքըմարտահրավերներիևփոփոխություններիոլորտէ,սոցիալականաշխատողը՝մարդկայինբարձրորակներովումասնագիտականհմտություններովօժտվածանձ,որիաշխատանքիկենտրոնումՄԱՐԴՆէ,իսկնպատակը՝ՄԱՐԴՈՒկյանքիորակիբարելավումը:Սոցիալականաշխատանքըլոկմասնագիտությունչէ,այնկենսաձևէ,համբերատարությունպահանջողամենօրյա աշխատանք:
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության առաջնահերթություններից է սոցիալական աշխատողի ինստիտուտի կայացման ևզարգացման գործընթացն առավել որակյալ, կանոնակարգված, հասցեական ունպատակային դարձնելը: Այս համատեքստում մեծ դեր ունի ինտեգրված սոցիալական ծառայությունների համակարգի ներդրումն ու կայունությունը, ինչը սոցիալական աշխատանքի և սոցիալական աշխատողի համար պետք է ստեղծի այնպիսի միջավայր, պայմաններ և գործիքակազմ, որոնք հնարավորություն կտան առավելագույնս իրագործել սոցիալական աշխատողի առաքելությունը՝ աջակցել այն քաղաքացիներին, ովքեր իրապես ունեն դրա կարիքը:
Սիրելիսոցիալականաշխատողներ,դուքմերպետությանայններկայացուցիչներնեք,ումնկատմամբվստահությունըձևավորումէնաևվստահությունմերպետության,սոցիալականպաշտպանությանևվաղվաօրվանկատմամբ։

Поздравление Мане Тандилян: Социальная работа – это сфера вызовов и перемен
И.о. министра труда и соцвопросов Мане Тандилян направила поздравительное послание в связи с Днем социального работника.
«С 2009г. в Армении 4 ноября отмечают День социального работника. Социальная работа прошла долгий путь, в течение которого определились ее цели и задачи — проявлять всестороннюю заботу и помощь, быть рядом с людьми и семьями, которые оказались в трудном положении, внушать уверенность в собственные силы.
Социальная работа – это сфера вызовов и перемен, а социальный работник – личность, наделенная высокими человеческими качествами и профессиональными навыками, в центре внимания которого – ЧЕЛОВЕК, а цель – ЧЕЛОВЕЧЕСКАЯ ЖИЗНЬ и повышение ее уровня. Социальная работа – это не специальность, а образ жизни, терпение и каждодневный труд.
Среди приоритетов нашего министерства – создание качественного, организованного, адресного института соцработника. Именно в этом контексте важную роль играет внедрение системы интегрированных социальных услуг, ее устойчивость, что должно создать для соцработника такую среду, условия и инструментарий, которые дадут возможность максимально осуществить миссию соцработника – помогать тем, кому эта помощь нужна.
Дорогие соцработники, вы являетесь теми представителями нашей страны, доверие к которым формирует также уверенность в нашем государстве, социальной защите и завтрашнем дне.