Սոցիալական աշխատանքը մարտահրավերների և փոփոխությունների ոլորտ է․ Մանե Թանդիլյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել սոցիալական աշխատողի օրվա առիթով
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի պաշտոնակատար Մանե Թանդիլյանը շնորհավորական ուղերձ է հղելսոցիալական աշխատողի մասնագիտական օրվա առիթով։Ինչպես հաղորդում է«Արմենպրես»-ը,ուղերձում ասված է․
«2009 թվականից Հայաստանի Հանրապետությունում նոյեմբերի 4-ը նշվում էորպես սոցիալական աշխատողի օր: Սոցիալական աշխատանքն անցել է երկարճանապարհ, որի ընթացքում պարզորոշ են դարձել նրա նպատակներն ու խնդիրները: Այն է՝ համակողմանի աջակցություն ցուցաբերել, նեցուկ լինելմարդկանց ու ընտանիքներին, ովքեր գտնվում են կյանքի դժվարին իրավիճակում,վստահություն ներշնչել սեփական ուժերի և կարողությունների նկատմամբ՝ հավաստիացնելով, որ հենց իրենք կարող են փոխել իրենց կյանքն ուկենսակերպը:
Սոցիալականաշխատանքըմարտահրավերներիևփոփոխություններիոլորտէ,սոցիալականաշխատողը՝մարդկայինբարձրորակներովումասնագիտականհմտություններովօժտվածանձ,որիաշխատանքիկենտրոնումՄԱՐԴՆէ,իսկնպատակը՝ՄԱՐԴՈՒկյանքիորակիբարելավումը:Սոցիալականաշխատանքըլոկմասնագիտությունչէ,այնկենսաձևէ,համբերատարությունպահանջողամենօրյա աշխատանք:
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության առաջնահերթություններից է սոցիալական աշխատողի ինստիտուտի կայացման ևզարգացման գործընթացն առավել որակյալ, կանոնակարգված, հասցեական ունպատակային դարձնելը: Այս համատեքստում մեծ դեր ունի ինտեգրված սոցիալական ծառայությունների համակարգի ներդրումն ու կայունությունը, ինչը սոցիալական աշխատանքի և սոցիալական աշխատողի համար պետք է ստեղծի այնպիսի միջավայր, պայմաններ և գործիքակազմ, որոնք հնարավորություն կտան առավելագույնս իրագործել սոցիալական աշխատողի առաքելությունը՝ աջակցել այն քաղաքացիներին, ովքեր իրապես ունեն դրա կարիքը:
Սիրելիսոցիալականաշխատողներ,դուքմերպետությանայններկայացուցիչներնեք,ումնկատմամբվստահությունըձևավորումէնաևվստահությունմերպետության,սոցիալականպաշտպանությանևվաղվաօրվանկատմամբ։

‘A sector of challenges and changes’ – caretaker minister of labor and social affairs congratulates social workers on professional holiday
YEREVAN, NOVEMBER 4, ARMENPRESS. Caretaker minister of labor and social affairs Mane Tandilyan has addressed a congratulatory message to social workers on their professional holiday – the Social Workers Day.
“Since 2009, November 4 is marked as the Social Workers Day in the Republic of Armenia. Social work has passed a long path, during which its goals and issues have become clear. That is, to provide comprehensive assistance, support people and families who are at a difficult time in their lives, inspire confidence for their own strengths and capabilities, assuring that they themselves can change their lives and lifestyle.
Social work is a sector of challenges and changes, while social workers are people gifted with high human qualities and professional skills, the focus of whose work are people, and the goal – improvement of peoples’ quality of life. Being a social worker isn’t simply a profession, it is a lifestyle, a daily work requiring patience.
One of the priorities of the ministry of labor and social affairs is to make the establishment and development process of the institution of social worker more qualitative, regulated, targeted and purposeful. In this context, the introduction and sustainability of an integrated social services system has a great role, which should create the type of environment, conditions and toolbox for social work and social workers that would enable to maximally realize the mission of social workers – to assist the citizens who truly need it.
Dear social workers, you are the representatives of our state toward whom trust also develops trust towards the state, social protection and tomorrow.
I heartily congratulate you on the occasion of your professional holiday and I wish you good luck in your honorable and difficult work,” Tandilyan said in the congratulatory address.