Մանվել Գրիգորյանը ցանկանում է առանց որևէ պարտավորության տարածք նվիրաբերել պետությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի պատգամավոր, Երկրապահ կամավորականների միության նախկին նախագահ Մանվել Գրիգորյանը դիմել է կառավարությանը՝ պատրաստակամություն հայտնելով պետությանը նվիրել Ակնալիճ համայնքում գտնվող «Ակնալճի կուղբաբուծական տնտեսություն» ընկերության շուրջ 330 հեկտար տարածքը:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում լուրը հաստատեց ՀՀ ԿԱ պետական գույքի կառավարման վարչության նախագահի տեղակալ Սերգո Աթանեսյանը:
«Մանվել Գրիգորյանի ներկայացուցչի կողմից գրություն է ուղարկվել մեր կոմիտե, որ նա պատրաստակամ է նվիրաբերել տարածք առանց որևէ պարտավորության: Մնացած մանրամասներին չեմ տիրապետում, քանի որ վարչության մյուս տեղակալի համակարգմանը ենթակա գործառույթների մեջ է մտնում պայմանավորվածությունը»,- ընդգծեց Աթանեսյանը:
ՀՀ ԿԱ պետական գույքի կառավարման վարչության նախագահի մյուս տեղակալը՝ Գևորգ Լոռեցյանը, «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց,որ իրենց գրությամբ դիմել է Մանվել Գրիգորյանի լիազոր ներկայացուցիչը՝ հայտնելով, որ պատրաստ են պետությանը նվիրաբերել Ակնալիճ համայնքում գտնվող «Ակնալճի կուղբաբուծական տնտեսություն» ընկերության շուրջ 330 հեկտար տարածքը՝ հավելելով, որը ներառում է մոտ 5500 քմ շենք-շինություն։ «Տարածքի արժեքը կազմում է 5.084 միլիարդ դրամ: Սահմանված կարգով կազմակերպելու ենք գույքի ընդունման գործընթացը»,- գրել է Լոռեցյանը։
Ազգային ժողովի պատգամավոր ՄանվելԳրիգորյանը հունիսի 19-ից կալանավորվածէ: Նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 2-րդ մսով՝ ապօրինի կերպով ռազմամթերք ձեռքբերելու և այլ անձանց հետ նապնական համաձայնությամբ պահելու համար, ինչպես նաև ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով՝ մի խումբ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ յորացման եղանակով իր վստահությանը հանձնված առանձնապես խոշոր չափերով ուրիշի գույք հափշտակելու համար: Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ հոկտմեբերի 15-ին, որոշում է կայացրել երկու ամսով երկարաձգել ԱԺ պատգամավոր Մանվել Գրիգորյանի կալանքի ժամկետը:

Jailed retired general ‘willing’ to donate $12 million worth private land and property to state
YEREVAN, OCTOBER 26, ARMENPRESS. Member of Parliament Manvel Grigoryan, the lawmaker currently under pre-trial detention suspected in embezzlement and fraud, has addressed the government – expressing willingness to donate nearly 330 hectares of land of private property to the state.
The land is part of a company owned by Grigoryan in Aknalich, a village in Armavir province.
“The representative of Manvel Grigoryan has sent a document to our committee stating that he [Grigoryan] is willing to donate territory without any obligations. I don’t possess other details, since the agreement is under the authority of the other deputy chairman of the department,” Sergo Atanesyan – Deputy Chairman of the State Property Management Department told ARMENPRESS.
The other deputy, Gevorg Loretsyan, confirmed the report.
“We will organize the process of receiving the property as defined by procedures,” he told ARMENPRESS.
Loretsyan said the land includes 5500 sq.m. of buildings and is worth roughly 6 billion drams (around 12,000,000 dollars).
Manvel Grigoryan, a retired army general, is under arrest since July 19. At the time of his arrest he also served as president of the Yerkrapah Union of Volunteers, but was later ousted by the board of the organization amid highly scandalous accusations.
Law enforcement agencies found a private zoo, a car collection, huge amounts of weapons and ammunition, as well as embezzled military supplies and donations in his compound.