12.5 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով վարկ Ամերիաբանկին՝ բիզնեսներին նպաստելու նպատակով
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վարկը համաֆինանսավորվում է ՎԶԵԲ-ի և Կանաչ կլիմայի հիմնադրամի (ԿԿՀ) կողմից, որը 2010թ.-ի Կլիմայի փոփոխության մասին ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայով ստեղծված՝ կլիմայի հարցերով խոշորագույն միջազգային հիմնադրամն է: ԿԿՀ-ն աջակցում է զարգացող երկրներում արտանետումների ցածր մակարդակ ապահովող և կայուն կլիմային նպաստող ծրագրերի իրականացմանը:
Միջոցները տրամադրվում են Ամերիաբանկին ՎԶԵԲ-ի Կանաչ տնտեսության ֆինանսավորման ծրագրի (ԿՏՖԾ) ներքո: Սա մի շրջանակ է, որը կօգնի բիզնեսներին ներդրումներ անել կլիմայի ադապտացման և ազդեցության մեղմացման տեխնոլոգիաներում, որոնք նաև կօգնեն բարելավել նրանց արտադրողականությունը և նվազեցնել ծախսերը:
Վերականգնվող էներգիայի ոլորտում փոքր նախագծերով հետաքրքրվող ընկերությունները կարող են նաև օգտվել Կլիմայի ռազմավարական հիմնադրամի (ԿՌՀ) կողմից ֆինանսավորվող ներդրումային խթանման միջոցներից՝ «Վերականգնվող էներգիայի ընդլայնման ծրագրի» (ՎԷԸԾ) միջոցով: ԿՏՖԾ-ն ներառում է տեխնիկական խորհրդատվության համապարփակ փաթեթ, որը համաֆինանսավորվում է Ավստրիայի Դաշնային ֆինանսների նախարարության և ԿԿՀ-ի կողմից, որն օգնում է ստեղծել և ստուգաճշտել կանաչ ներդրումների հնարավորությունները:
Ամերիաբանկը Հայաստանում առաջատար բանկերից մեկն է և ՎԶԵԲ-ի հետ համագործակցում է 2010թ.-ից՝ տրամադրելով ֆինանսավորում ՓՄՁ-ներին, էներգաարդյունավետության բարձրացման ծրագրերին Կովկասի էներգաարդյունավետության ծրագրի (ԿԷԱԾ) ներքո, կանանց կողմից ղեկավարվող բիզնեսներին ՎԶԵԲ-ի՝ Կանայք բիզնեսում ծրագրի ներքո և տեղացի ձեռներեցներին՝ ՎԶԵԲ-ի Առևտրի խթանման ծրագրի ներքո: Ամերիաբանկը լավ դիրքեր ունի՝ աջակցելու ՓՄՁ-ներին, կորպորացիաներին, տեխնոլոգիաների մատակարարներին, արտադրողներին, վաճառողներին և տեղադրողներին, ովքեր կարող են օգուտներ քաղել կանաչ տեխնոլոգիաներից:
ԿՏՖԾ-ն կնպաստի Հայաստանում կանաչ տնտեսության ստեղծմանը՝ սատարելով կանաչ ֆինանսավորման ընդլայնումը ՎԶԵԲ-ի՝ Անցում դեպի կանաչ տնտեսություն (ԱԿՏ) մոտեցմանը համաձայն: Հնարավոր ներդրումները ներառում են տեխնոլոգիաներ, որոնք նպաստում են էներգիայի և ջրային ռեսուրսների կայուն օգտագործմանը, օրինակ՝ ջերմամեկուսացում, ֆոտովոլտային արևային վահանակներ, գեոթերմիկ պոմպեր, էներգաարդյունավետ կաթսաներ և ջուրը խնայող ոռոգման համակարգեր: Բիզնեսները կարող են պարզել, թե որոնք են Հայաստանում հասանելի տիպիկ կանաչ տեխնոլոգիաները ԿՏՖԾ-ի՝ Տեխնոլոգիայի ընտրիչի միջոցով:
Հայսատանում 1992թ.-ին իր գործունեության մեկնարկից ի վեր, ՎԶԵԲ-ը կատարել է 1.2 միլիարդ եվրո գումարի չափով ներդրումներ 168 ծրագրերում երկրի ֆինանսական, կորպորատիվ, ենթակառուցվածքային և էներգետիկ ոլորտներում, ընդ որում ներդրումների 88 տոկոսը մասնավոր ոլորտում է:
2006թ.-ից ի վեր, ՎԶԵԲ-ը տրամադրել է ավելի, քան 26 միլիարդ եվրո այն ծրագրերին, որոնք նպաստում են դեպի կանաչ տնտեսություն անցմանը իր գործունեության 38 տնտեսություններում:

US$ 12.5 million loan to Ameriabank to benefit businesses
YEREVAN, OCTOBER 24, ARMENPRESS. Small businesses in Armenia will have more opportunities to invest in green technology thanks to a US$ 12.5 million loan the EBRD is providing to Ameriabank for on-lending to small and medium-sized enterprises (SMEs) and corporates for green investments, reports Armenpress.
The loan is co-financed by the EBRD and the Green Climate Fund (GCF), the largest international climate fund created in 2010 under the United Nations Framework Convention on Climate Change. GCF supports low-emission and climate-resilient programmes in developing countries.
The funds to Ameriabank are being provided under the EBRD Green Economy Financing Facility (GEFF), a framework to help businesses invest in climate adaptation and mitigation technologies, which also help to improve their productivity and reduce costs.
Companies interested in small-scale renewable energy projects may also benefit from investment incentives funded by the Strategic Climate Fund (SCF) through the Scaling-Up Renewable Energy Programme (SREP). The GEFF includes a comprehensive technical advisory package, co-financed by the Austrian Federal Ministry of Finance and the GCF, which helps originate and verify green investment opportunities.
Ameriabank is one of the leading banks in Armenia and has cooperated with the Bank since 2010, providing financing to SMEs, energy efficiency projects under the Caucasus Energy Efficiency Programme (CEEP), women-led businesses under the EBRD’s Women in Business programme and to local entrepreneurs under the Bank’s Trade Facilitation Programme. Ameriabank is well positioned to reach SMEs, corporates, technology suppliers, producers, vendors and installers that could benefit from green technologies.
The GEFF will contribute towards building a green economy in Armenia by supporting the expansion of green finance in accordance with the EBRD Green Economy Transition (GET) approach. Possible investments include technologies that boost the sustainable use of energy and water resources such as thermal insulation, photovoltaic solar panels, geothermal heat pumps, energy efficient boilers and water efficient irrigation systems. Businesses can identify typical green technologies available in Armenia through the GEFF Technology Selector.
Since the start of its operations in Armenia in 1992, the EBRD has invested €1.2 billion in 168 projects in the country’s financial, corporate, infrastructure and energy sectors, with 88 per cent of investments in the private sector.
Since 2006, the EBRD has committed over €26 billion to projects furthering the transition to the green economy across its 38 markets of operations.