Պրոֆեսոր Ֆայվուշի կարծիքով, Ամուլսարի տարածքում ոչնչացող բույսեր չեն աճում
ԵՐԵՎԱՆ, 13ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԳԱԱ Ա. Լ. Թախտաջյանի անվան բուսաբանության ինստիտուտի, երկրաբուսաբանության բաժնի վարիչ Գեորգի Ֆայվուշը վստահ է, որ Ամուլսարի այն վայրերում, որտեղ պետք է իրականացվեն հորատման աշխատանքները, «Կարմիր գրքում» գրանցված որևէ բույս այս պահին չկա: Այնտեղ աճել է մատնունի ծիրանավոր տեսակի բույսը, սակայն դրանք տեղափոխել և վերատնկել են այլ վայրում:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, կենս. գիտ. դոկտոր պրոֆեսոր Ֆայվուշը 2011 թվականից զբաղվում է Ամուլսարի տարածքի ուսումնասիրությամբ: Ոչ բարենպաստ եղանակի պատճառով հետազոտական աշխատանքները սկսվել են 2012 թվականի գարնան, ամռան ամիսներին:
«Մինչև դաշտային ուսումնասիրություններ սկսելը մենք նայեցինք մեր մեծ հերբարիումը, որտեղ հավաքված էին բույսեր Հայաստանի ողջ տարածքից: Ստուգեցինք և տեսանք, որ Ամուլսարի տարածքում չկան, չեն աճում հազվագյուտ բույսեր, որոնք գրանցված են «Կարմիր գրքում»: Ձմռանը տվեցինք մեր նախնական եզրակացությունը. «Գրականությունից և հերբարիումից Ամուլսարի տարածքում ոչ մի տվյալ չկա, և անհրաժեշտ է իրականացնել այդ տարածքում լիակատար և բազմակողմանի հետազոտություններ բուսաբանական տեսանկյունից»: 2012 թ. գարնան, ամռան ամիսներին սկսեցինք իրականացնել այդ աշխատանքները: Երեք տարի անընդմեջ՝ 2012-2014 թթ. տարվա բոլոր վեգետացիոնշրջաններին, մենք այնտեղ ենք եղել»,- ասում է Գեորգի Ֆայվուշը:
Պրոֆեսորը նշում է, որ մինչև իր խմբի Ամուլսար գնալը, այնտեղ արդեն աշխատում էր Հայկական բուսաբանական ընկերության նախագահ, Բուսաբանության ինստիտուտի աշխատակից, կենս. գիտ. դոկտոր պրոֆեսոր Էլեոնորա Գաբրիելյանը: Նրա գործընկերներն արդեն գտել էին բույսի մի տեսակ, որը գրանցված էր «Կարմիր գրքում»: «Մենք մանրամասնորեն հետաքրքրվեցինք այդ բույսով, նայեցինք, թե որտեղ և ինչպես է այն աճում: Բույսը՝ մատնունի ծիրանավորն է: Այդ հանգամանքը խոչընդոտ հանդիսացավ, քանի որ «Լիդիան Արմենիա» ընկերությունը չէր կարող շարունակել աշխատանքները. ըստ օրենքի՝ այդ դեպքում այլևս չի կարելի աշխատել այդ տարածքում»,- պատմում է Ֆայվուշը:
Այնուհետև «Լիդիան Արմենիա» ընկերությունը սկսել է մշակել մի ծրագիր այդ բույսի՝ մատնունի ծիրանավորի պահպանման համար: Ուսումնասիրությունների ընթացքում պարզվել է, որ մատնունի ծիրանավորը այս տարածքում ունի մոտավորապես 5 000 առանձնյակ: Դա շատ փոքր բույս է՝ ունի փոքր, վարդագույն ծաղիկ, աճում է բարձրլեռնային կլիմայական պայմաններում՝ քարքարոտ լանջերին և քարացրոններում: Հետազոտությունների արդյունքում պարզվում է՝ այն տարածքում, որտեղ պետք է «Լիդիան Արմենիա» ընկերությունը աշխատանքներ ծավալի, աճում է մատնունի ծիրանավորի մոտավորապես 2 000 առանձնյակ:
«Մեր Կառավարության կողմից հատուկ որոշում ընդունվեց, ըստ որի թույլտվություն տրվեց «Կարմիր գրքում» գրանցված բույսերը տեղափոխվել պահպանվող տարածք կամ բուսաբանական այգիներ և այնտեղ հատկացնել մատնունի ծիրանավորի համար տարածք: Ընտրվեց Երևանի բուսաբանական այգու մասնաճյուղը Սևանում: Այնտեղ կառուցեցին ոչ մեծ ջերմատուն և բացօթյա ռոկար՝ ժայռերի այգի ստեղծելով բոլոր բնական պայմանները հատուկ այդ ծաղկի տեսակի համար և մոտ 2 000 առանձնյակ տեղափոխեցին Ամուլսարի տարածքից Սևանի բուսաբանական այգի»,- նշում է պրոֆեսոր Գեորգի Ֆայվուշը: Նա հավելում է նաև, որ այդ ծրագիրը շատ հաջող է զարգանում, և տեղափոխված առանձնյակների 90 տոկոսը 2013 թ. վերջից արդեն հարմարվել է նոր պայմաններին, անգամ ծաղկում, սերմեր է տալիս: Նա կարևորում է, որ երբ 15-20 տարի հետո Ամուլսարում ավարտվեն աշխատանքները, այդ բույսերը կտեղափոխվեն և կվերականգնվեն իրենց նախկին տարածքում:
Այն մասին, թե վերջին շրջանում բարձրաձայնվում է, որ Ամուլսարի տարածքում այս պահին էլ կան «Կարմիր գրքում» ընդգրկված բուսատեսակներ, պրոֆեսոր Ֆայվուշն ասաց՝ իր և իր գործընկերների մի շարք հետազոտություններ իրենց թույլ են տալիս հայտարարել, որ Ամուլսարի տարածքում չկա «Կարմիր գրքում» ընդգրկված բուսատեսակ, որին իրականացվող աշխատանքները կարողանան վնասել: Նման խոսակցություններ կան ապոլլո տեսակի թիթեռի և ոզնաթուփի վերաբերյալ: Պրոֆեսորը նշում է, որ Հայաստանում ոզնաթուփի շատ տեսակներ կան, դրանցից երեքն ընդգրկված են «Կարմիր գրքում», բայց ոչ մեկն այդտեղ չի աճում: Իսկ ինչ վերաբերում է ապոլլո տեսակի թիթեռին, ապա տեսչական այցի ընթացքում այդ նույն աշխատանքային խումբը, որի կազմում եղել են նաև կենդանաբաններ Վասիլ Անանյանը և Ալեքսանդր Մալխասյանը, բարձրացել էր Ամուլսար և մոտ 3 000 մետր բարձրության վրա Վասիլ Անանյանը տեսել և նկարել էր այդ թիթեռի մի նմուշ:
Վերահսկիչ խմբի ներկայացուցիչները ապոլլո թիթեռի վերաբերյալ իրենց պաշտոնական եզրակացությունը ներկայացրել են Բնապահպանության նախարարություն, ըստ որի պետք է դադարեցնել աշխատանքները, քանի որ հայտնաբերվել են երկու նոր էկոլոգիական գործոններ, խանգարող նոր հանգամանքներ հետագա աշխատանքների շարունակման համար: Բնապահպանության նախարարությունում որոշում են կայացնում, որ անհրաժեշտ է կրկին ստուգել՝ կան՞, արդյոք, ոզնաթուփ մեխակ և ապոլլո տեսակի թիթեռ Ամուլսարում: Գեորգի Ֆայվուշն ասում է, որ ՀՀ Բնապահպանության նախարարության Կենսառեսուրսների կառավարման գործակալության պետ Արտեմ Թարզյանը լրացուցիչ հետազոտություն իրականացնելու համար հրավիրում է նաև կենսաբանական գիտությունների դոկտոր, ՀՀ ԳԱԱ Բուսաբանության ինստիտուտի բույսերի կարգաբանության և աշխարհագրության բաժնի վարիչ, «ՀՀ կարմիր գրքի» համահեղինակ, հատուկ արճճախոտազգիների ընտանիքի և ոզնաթուփ ցեղի մասնագետ Մարինե Հովհաննիսյանին, Կենդանաբանության ինստիտուտից՝ ՀՀ ԳԱԱ կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոնի միջատաբանության լաբորատորիայի վարիչ Մարկ Քալաշյանին և ՀՀ ԳԱԱ կենդանաբանության ինստիտուտի ողնաշարավոր կենդանիների լաբորատորիայի վարիչ Մամիկոն Ղասաբյանին և Մոսկվայի պետական համալսարանի մասնագետ Ալեքսանդր Դանչենկոյին:
Այդ ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ ոզնաթուփի այն տեսակը (ոզնաթուփ Վեդիի), որը հայտնաբերվել է Ամուլսարում, «ՀՀ կարմիր գրքում» գրանցված բույս չէ, այլ կա միայն «ՀՀ կարմիր գրքի» հավելվածում՝ DD կատեգորիայում: Դա նշանակում է, որ տվյալ տեսակի, դրա բազմացման, տարածվածության, քանակի մասին տվյալները ոչ բավարար են: Այդ բույսը ոզնաթուփ Վեդիին է և ոչ թե Ոզնաթուփ մեխակին: Իսկ Ալեքսանդր Դանչենկոն, ով 37 տարի ամեն ամառ գալիս է Հայաստան և զբաղվում թիթեռներով, հանգում է այն եզրակացության, որ նման բարձրության վրա այդ թիթեռը չի կարող բազմանալ:
«Կարևորն այն տեղն է, որտեղ զարգանում է թրթուրը, և հայտնվում է նոր թիթեռը: Առաջին դեպքն էր, երբ Ամուլսարում տեսել են թիթեռ: Այդ թիթեռի թրթուրները ապրում են միայն մի բույսի տեսակի թերթիկների վրա: Դանչենկոյի խոսքով, Ամուլսարի գագաթին այդ հիմնական բույսից չկա»,-մանրամասնում է Ֆայվուշը:

There are no Endangered Species at Amulsar Area: Professor Fayvush
Georgi Fayvush, who leads botany department at the RA NAS Institute of Biology named after A.L.Takhtajyan, is confident that there are no Red-book listed species at the Amulsar areas planned for drilling operations. The Potentilla porphyrantha species, which used to grow at this area, has been translocated and resettled at another place.
According to Armenpress, Doctor Fayvush has been engaged in Amulsar area studies since 2011. Because of the unfavorable weather conditions, the surveys were launched in spring-summer, 2012.
“Before starting the field studies, we looked through the herbarium that we had, which represents a full collection of the specimens growing in Armenia and found no rare and Red-Book-listed plants growing at Amulsar area.” In winter, we gave our preliminary conclusion. “There is no Amulsar-related data in the literature sources and the herbarium date, so a comprehensive and complete biological survey of the Amulsar area is required.” We launched the survey in spring-summer 2012. For three consecutive years, we were surveying the area during the vegetation periods of 2012-2014,” says Dr. Fayvush, by adding that Dr. Eleonora Gabrielyan from the Armenian Institute of Botany, who is also a chairman of the Armenian biological society, was studying the area before his team’s first visit to the Amulsar area. A Red-book listed plant was already identified by her teammates. “We studied the plant in details, namely the plant’s habitat and growth pattern and understood that it was the plant species of Potentilla porphyrantha. The finding of the plant created an obstacle for the Lydian Armenia, as the law bans any type of operations within an area occupied by Red-book-listed plants species,” Dr. Fayvush said.
The identification of the plant at the area forced the Company to plan the Potentilla P. conservation measures. Some 5 000 individuals of the plant species were revealed by survey of the area. This is a very small-size plant with small rose flowers, growing at high-mountainous regions, on rocky slopes and screes. The detailed survey of the area revealed some 2 000 individuals of the Potentilla p. growing within the area planned for the Lydian Armenia’s operations.
“Based on the RA Government’s resolution, a permit was issued to translocate the Red-Book-listed species to a protected area or botanical gardens and to designate an area for P.p. Sevan branch of the Yerevan botanical garden was selected for the purposes, with an open-air rockery and a small greenhouse constructed to create all the natural conditions for the plant species. After it some 2000 individuals of the plant species were translocated to the Sevan botanical garden from the Amulsar area,” Dr. Fayvush said by adding that the project makes a good progress and some 90 per cents of the translocated species have got adapted to the new conditions, since the year of 2013, and even bloom and give seeds. He highlights the importance and the possibility of relocating and resettling the plants within the area of their origin after 15-20 years, when the mine operations are over at Amulsar site.
As regards the recent statements on availability of other Red-Book-listed plant species at Amulsar area, Dr. Fayvush says that based on his own and his colleagues’ surveys of the area he can state that there are no Red-book-listed plant species at the Amulsar area, which may be damaged by the on-going operations. As to the Apollo butterfly and Acantholimon caryophyllaceum species frequently-mentioned in this regard, Dr. Fayvush says that there are many species of the latter in Armenia, of which three species are listed in the Red Book, but none of the Red-book-listed ones grows within the Amulsar area. As to the Apollo butterfly, the inspection group, consisting of zoology experts Vasil Ananyan and Aleksandr Malkhasyan, climbed up the Amulsar mountain and sighted the butterfly at an altitude of some 3 000 meters.
The official views on the availability of the Apollo butterfly were submitted to the Nature Protection Ministry by the inspection group members, which requires termination of the on-going operations in view of the recently-identified new ecological factors. According to the Ministry’s decision, further studies and surveys will be required to identify the occurrence of the Apollo butterfly and Acantholimon caryophyllaceum species at Amulsar. Fayvush says that the following experts, namely Marine Hovhannisyan, chairing the department of plants taxonomy and geography at the Institute of Botany, a co-author of the RA Red Book and an expert of the Plumbaginaceas and Acanthokumib caryophyllaceum, Mamikon Ghasabyan, who leads the vertebratas laboratory of the RA NAS Institute of Zoology, and Mark Kalashyan, who leads the entomology laboratory at the Research Center of Zoology and Hydroecology of the RA NAS, as well as Aleksandr Danchenko from the Moscow State University were invited by Artem Tarzyan from the Bioresources Management Agency of the RA Nature Protection Ministry for the further surveys.
The further surveys by the above-mentioned experts have proven that the Amulsar-sighted species of Acantholimon vedicum Mirz is not listed in the RA Red book, but is listed in the RA Red Book annex, categorized as DD, which means that there is not sufficient information on the species, spread, quantity and dispersal thereof. The identified plant species is the Acantholimon vedicum Mirz and not the Acantholimon caryophyllaceum. Aleksandr Danchenko, who visits Armenia every summer for already 37 years for the survey of the butterflies, states that the butterfly cannot breed at such an altitude.
“The only thing that matters is the place where the larvae development takes place and where a new butterfly is born. This was the first time that the butterfly was sighted at Amulsar. There is just one plant species used by the butterfly larvae for feeding on. And there is no such a plant at the Amulsar peak, according to Danchenko”, says Dr. Fayvush.