Նախարարությունը վերջին երեք ամսում լուրջ փոփոխություններ է կատարել Հյուսիս-հարավ մայրուղու կառուցման աշխատանքներում
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարությունը վերջին 3 ամսում լուրջ փոփոխություններ է կատարել Հյուսիս-հարավ մայրուղու կառուցման աշխատանքներում: Գրեթե ամբողջությամբ ավարտել են հողերի օտարման և տարաբնակեցման աշխատանքները: Մշակել են շինարարական մի քանի նոր մեթոդներ, որոնք կարագացնեն աշխատանքները:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նախարար Աշոտ Հակոբյանն այս մասին ասաց լրագրողների հետ հանդիպմանը՝ ամփոփելով պաշտոնավարման 100 օրը:
«Ծրագրում լուրջ փոփոխություններ ենք կատարել վերջին երեք ամսում: Ինժեներական կազմում ունենք փոփոխություններ, մշակել ենք շինարարական մի քանի նոր մեթոդներ, որոնք արդեն հաստատման փուլում են և կարագացնեն աշխատանքները: Այսօրվա կատարած աշխատանքի կրկնակիին ենք ուզում հասնել»,-ասաց նախարարը:
Գրեթե ամբողջությամբ ավարտին են հասցվել հողերի օտարման և տարաբնակեցման աշխատանքները: 2018-ի մայիսի 15-ից մինչ օգոստոսի 15-ը երկրորդ տրանշում կառուցվել է 6.5 կմ երկարությամբ բետոնային պատվածք, որի արժեքը 3.2 մլրդ դրամ է: Այն կազմում է 2018-ի համար նախատեսված աշխատանքների 29 տոկոսը: Տրանշ 3-ում ավարտվել և Ասիական զարգացման բանկի հաստատմանն է ներկայացվել նոր ուղեգիծը, գործողությունների պլանը: Այստեղ ևս ամբողջությամբ ավարտվել են հողերի օտարման և տարաբնակեցման աշխատանքները՝ բացառությամբ Եվրոպական ներդրումային բանկի կողմից ֆինանսավորվող Ազատան-Բենիամին 6 կմ հատվածի: Դա պայմանավորված է նախագծային փոփոխությամբ, այդ տարածքում հնագիտական-պատմամշակութային արժեք հանդիսացող օբյեկտի բացահայտման հետ:
Տրանշ 4-ում այժմ մեկնարկել է նախագծային աշխատանքների մրցույթը: Նախարարի փաստմամբ՝ հետաքրքրություն ցուցաբերող բազմաթիվ կազմակերպություներ են հայտեր ներկայացրել: Այդ ցանկն ուղարկվել է Եվրասիական զարգացման բանկի հաստատմանը:
Վանաձոր-Ալավերդի-Վրաստանի սահման ճանապարհին ևս ամբողջությամբ ավարտել են հողերի օտարման և տարաբնակեցման աշխատանքները: Մինչ սեպտեմբերի 15-ը կավարտեն 38.45 կմ ճանապարհի շինարարությունն ամբողջությամբ: Այն արժե 3.1 մլրդ դրամ, որը կազմում է 2018-ի պլանով նախատեսված աշխատանքների մոտ 20 տոկոսը:
Հյուսիս-հարավ մայրուղու հատկապես հարավային հատվածն է, որ խոշոր ներդրումներ է պահանջում: «Մենք այդ հատվածի համար մրցույթ ենք հայտարարել: Այսօր տարբեր կազմակերպությունների հետ քննարկում ենք պետություն-մասնավոր հատված շրջանակներում հարավային հատվածը կառուցելու աշխատանքը»,-նշեց Հակոբյանը:
Նրա կարծիքով՝ Հյուսիս-հարավ մայրուղու ծրագիրը խոշորագույններից է: Եվ 100 կմ/ժ արագություն ապահովող ճանապարհի կառուցումից չի կարելի հետ կանգնել:

За последние 3 месяца Министерство транспорта Армении серьезно изменило работу на стройке трассы Север-Юг
За последние 3 месяца Министерство транспорта, связи и информационных технологий Армении провело серьезные изменения на стройке трассы Север-Юг. Почти завершено отчуждение земель под строительство дороги и расселение жителей. Разработаны некоторые новые методы работы. Как передает «Арменпресс», об этом заявил на встрече с журналистами 4 сентября министр транспорта, связи и информационных технологий Армении Ашот Акопян, подводя итоги 100-дневной работы на посту.
С 15-го мая 2018-го года до 15-го августа было построено 6.5 км бетонного покрытия, стоимостью в 3.2 млрд драмов, это составляет 29% работ, запланированных на этот год, и этим завершается 3-й транш.
В 4-м транше начинается конкурс на проектные работы.
На участке Ванадзор-Алаверди-Грузия завершено отчуждение земель и расселение жителей. До 15-го сентября будет завершено строительство 38.45 км дороги, стоимостью в 3.1 млрд драмов, это составляет 20% работ, запланированных на этот год.
Строительство дорожного коридора «Север – Юг» должно быть продолжено, хотя и потребуются крупные инвестиции. По словам министра, нельзя отказываться от дороги, которая позволит ездить со скоростью в 100 км/час/
4-полосная трасса «Север – Юг» сократит время следования от иранской до грузинской границы, а также расстояние с нынешних 556 до 495 км, за счет выпрямления ряда горных участков и строительства новых, более прямых (от города Арарат через Вайоцдзорскую область до села Нораван Сисианского региона, а оттуда – до города Каджаран). Общая стоимость строительства составит около $960 млн., основным кредитором проекта является Азиатской банк развития (около $500 млн). Изначально трассу планировалось построить полностью бетонной.
Для коридора Север-Юг уже составлен проект трассы отграницы Ирана вглубь Армении. Сейчас трасса отиранской границы вАрмениюидет надземлей, черезнесколько горных хребтов иущелий. Теперь здесь предлагается проложить несколько тоннелей. Через них можно будет проехать намного быстрее.
32-километровая новая дорога Агарак-Каджаран будет построена накредит Евразийского банка развития в150 миллионов долларов. Проект длянее уже готов.
Проект Каджаран-Агарак станет четвертым участком (транш 4) проекта Север-Юг. В рамках проекта намечено перестроить магистральные трассыАрменииотиранской догрузинской границы. Частично их перестроят сасфальта набетон, частично— расширят. А нанекоторых участках построят прямые отрезки вместо обходных поворотов вгорах.
Поэтому проезд черезАрмению сократится ипо расстоянию (с 556 до490 километров), ипо времени, так какна новой трассе повысится разрешенная скорость. Пока финансирование найдено для160 километров дороги. Основным кредитором остается Азиатский банк развития, другие кредиторы – Европейский инвестиционный банк иЕвразийский банк развития.