Վարչապետ Փաշինյանը կմասնակցի Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հուլիսի 26-27-ին աշխատանքային այցով կմեկնի Ռուսաստանի Դաշնություն: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ՀՀ կառավարության ղեկավարը Սանկտ Պետերբուրգում կմասնակցի Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստին:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հուլիսի 25-ին գրառում էր կատարել «ֆեյսբուք»-ի իր էջում՝ ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստին (վարչապետների ֆորմատ) իր մասնակցության վերաբերյալ: «Ինչպես հայտնի է, սահմանադրական փոփոխություններից հետո ձեռք բերած կարգավիճակի բերումով Հայաստանի վարչապետը ներգրավված է ԵԱՏՄ Բարձրագույն տնտեսական խորհրդում՝ երկրների ղեկավարների ֆորմատում, եւ այս հարցը լուծված է նաեւ դե յուրե, այսինքն՝ այստեղ Հայաստանը շարունակելու է ներկայացնել վարչապետը:
Բայց ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի աշխատանքի իրավական կարգավորումները դեռեւս չեն համապատասխանեցվել ՀՀ Սահմանադրության նոր տեքստին եւ վարչապետների խորհրդի նիստին իմ չմասնակցելու պարագայում որոշումներ չէին կարող ընդունվել եւ ֆորմատը կաթվածահար կլիներ:
Քանի որ դեռեւս Թավշյա հեղափոխության օրերին հայտարարել եմ, որ ԵԱՏՄ-ն կաթվածահար անելը մեր նպատակը չէ, ընդհակառակը՝ պիտի ամեն ինչ անենք այդ կազմակերպությանը մեր երկրի անդամակցությունն առավել արդյունավետ դարձնելու համար, կայացրել եմ Սանկտ-Պետերբուրգ մեկնելու որոշում»,- հայտնել էր Փաշինյանը:

Armenian PM to participate in Eurasian Intergovernmental Council session in St. Petersburg
YEREVAN, JULY 25, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan will depart for Russia on a working visit on July 26-27, the government told Armenpress.
PM Pashinyan will participate in the session of the Eurasian Intergovernmental Council in St. Petersburg.
On July 25 the PM posted a note on Facebook on his participation at this session: “As you know, as a result of the status obtained after the constitutional changes Armenia’s Prime Minister is involved in the Supreme Economic Council of the Eurasian Economic Union (EAEU), in the format of heads of state, and this issue is also solved de jure, in other words here Armenia will be represented by the Prime Minister.
But the legal regulations of the EAEU Intergovernmental Council’s work have not yet been in accordance with the new text of the Constitution of Armenia and in case of my non-participation in the PMs Council session decisions could not be adopted and the format would be paralyzed.
As I have announced during the recent velvet revolution that paralyzing the EAEU is not our goal, quite the contrary, we must do everything to make our country’s membership to that organization more effective, I made a decision to depart for St. Petersburg”, PM Pashinyan said.