Մանվել Գրիգորյանի առանձնատանը հայտնաբերված զինվորական մեքենաները ՊԲ-ի հետ որևէ կապ չունեն. Լևոն Մնացականյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24ՀՈՒԼԻՍԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԿՄ նախկին նախագահ Մանվել Գրիգորյանի առանձնատանը հայտնաբերված զինվորական մեքենաները որևէ առնչություն չունեն ԱՀ պաշտպանության բանակի հետ. ՊԲ-ին նվիրաբերված բոլոր մեքենաները գտնվում են ՊԲ-ի հաշվեկշռում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին հուլիսի 24-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ԱՀ պաշտպանության նախարար Լևոն Մնացականյանը:
«Բարերարները նվիրատվության ընթացքում շեշտել են, որ դա տալիս են ԵԿՄ-ին, որպեսզի նրանք աշխատանքների կազմակերպման ընթացքում օգտվեն այդ մեքենաներից: Պաշտպանության բանակին նվիրաբերված բոլոր մեքենաները գտնվում են Պաշտպանության բանակի հաշվեկշռում»,- ասաց Լևոն Մնացականյանը:

Military transport vehicles discovered in MP Manvel Grigoryan’s compound have nothing to do with Artsakh’s army, says defense minister
STEPANAKERT, JULY 24, ARMENPRESS. The military transport vehicles discovered in the mansion of MP Manvel Grigoryan, the retired general who is currently in pre-trial detention in Armenia on charges of embezzlement and theft, have nothing to do with the Artsakh military. All vehicles donated to the Artsakh Defense Army are under its management, defense minister of Artsakh Levon Mnatsakanyan said at a press conference on July 24.
“Philantropists have emphasized that they are donating the vehicles to the Yerkrapah Volunteers Union, in order for them to use the cars when organizing their work,” Mnatsakanyan said.
Manvel Grigoryan was the president of the Yerkrapah Union at the time of his arrest, and was soon ousted by the board. Grigoryan is accused in embezzling donations to the military, including food supplies.