Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգոյանն ընդունել է Եվրոպական հանձնաժողովի պաշտոնյաների
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հունիսի 11-ին ընդունել է երկօրյա աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների գլխավոր տնօրինության Հայաստանի հետ գործընկերության հարցերով բաժնի ղեկավար Վասիլիս Մարագոսին։ Հանդիպմանը ներկա էին նաև Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության անդամները՝ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկիի գլխավորությամբ։
Ողջունելով հյուրերին՝ փոխվարչապետը կարևորել է Եվրոպական միության հետ Հայաստանի համագործակցությունը և շնորհակալություն հայտնել Հայաստանին տրամադրվող աջակցության համար։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Պյոտր Սվիտալսկին ներկայացրել է Եվրոպական հանձնաժողովում Վասիլիս Մարագոսի ղեկավարության ներքո բաժնի ընդհանուր գործունեությունը և նշել, որ նրա այցը Հայաստան ազդակ է, որը ցույց է տալիս ԵՄ-ի պատրաստակամությունն աշխատելու Հայաստանի հետ և աջակցելու՝ երկրում ծրագրված բարեփոխումների օրակարգի իրականացմանը։ Դեսպան Սվիտալսկին հավաստիացրել է, որ ԵՄ-ն հետաքրքրված է Հայաստանի հետագա հաջողությամբ։
Վասիլիս Մարագոսը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, փոխվարչապետին ներկայացրել է առանձին ուղղություններով՝ տեխնիկական աջակցության, բլենդինգի և բյուջետային աջակցության շրջանակներում Հայաստանում իրականացվող և իրականացվելիք ծրագրերը։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են ՀՀ-ԵՄ համագործակցության ընթացիկ իրավիճակին, քննարկել համագործակցության հիմնական ոլորտներն ու ուղղությունները, ինչպես նաև մտքեր փոխանակել Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի լիարժեք կյանքի կոչման համար անհրաժեշտ քայլերի շուրջ։

Вице-премьер Армении принял делегацию Еврокомиссии
Заместитель премьер-министра Армении Мгер Григорян 11 июня принял начальника отдела по вопросам Армении генерального директората Европейской комиссии по вопросам расширения и политики добрососедства Василиса Марагоса. На встрече также присутствовали члены делегации ЕС в Армении во главе с руководителем делегации послом Петром Свитальским.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью правительства Армении, приветствуя гостя, вице-премьер подчеркнул важность сотрудничества Армении с ЕС и поблагодарил за помощь, оказанную Армении.
Петр Свитальский представил общую деятельность отдела под руководством Василиса Марагоса и отметил, что его визит является сигналом о том, что ЕС готов работать с Арменией и поддерживать осуществление реформ. Посол заверил, что ЕС заинтересован в будущем успехе Армении.
Василис Марагос поблагодарил за прием и представил вице-премьеру проекты, которые реализуются или планируется реализовать в Армении в разных сферах.
Стороны коснулись нынешнего положения сотрудничества Армения-ЕС, обсудили ключевые направления сотрудничества, а также обменялись мнениями о необходимых шагах для полной реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнёрстве между Республикой Армения и Европейским союзом.