ՀՀ վարչապետը և ՌԴ դեսպանը քննարկել են հայ-ռուսական հարաբերությունների օրակարգային մի շարք հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում Ռուսաստանի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետը շնորհավորել է դեսպանին պատասխանատու պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ և վստահություն հայտնել, որ ՀՀ կառավարության հետ համագործակցության արդյունքում հայ-ռուսական հարաբերությունները կշարունակեն զարգանալ ու ամրապնդվել: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև բարեկամական ու դաշնակցային հարաբերություններում սկսվել է նոր փուլ և ընդգծել, որ ՀՀ կառավարությունը շահագրգռված է զարգացնել փոխգործակցությունը բոլոր ոլորտներում: Գործադրի ղեկավարը կարևորել է արդյունավետ համագործակցությունը նաև Եվրասիական տնտեսական միության ու Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության շրջանակում՝ առկա խնդիրների լուծման, ինտեգրացիոն գործընթացների արդյունավետության բարձրացման նպատակով:
Սերգեյ Կոպիրկինը վստահեցրել է, որ կներդնի բոլոր ջանքերը երկու եղբայրական և բարեկամական պետությունների համագործակցությանը նոր զարկ տալու համար: Դեսպանը նշել է, որ հաշվի առնելով հայ-ռուսական պատմական հարաբերություններն ու ծավալները՝ զգում է մեծ պատասխանատվություն նոր պաշտոնում և պատրաստ է ՀՀ կառավարության հետ ակտիվ համագործակցել՝ ի նպաստ երկու պետությունների կապերի էլ ավելի խորացման:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են հայ-ռուսական հարաբերությունների օրակարգային մի շարք հարցեր:

Armenian PM, Russian Ambassador discuss a number of issues of Armenian-Russian agenda
YEREVAN, JUNE 11, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan received on June 11 Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Russia to Armenia Sergey Kopirkin.
As ARMENPRESS was informed from the official website of the Prime Minister of Armenia, the PM congratulated the Ambassador on the occasion of being appointed to the responsible position, and expressed confidence that as a result of cooperation with the Government of Armenia the Armenian-Russian relations will continue to strengthen and develop. Nikol Pashinyan underlined that a new stage has started in the friendly and allied relations of Armenia and Russia and emphasized that the Government of Armenia is interested in developing the partnership in all the directions. The Head of the Executive also highlighted the effective cooperation in the sidelines of the EAEU and the CSTO.
Sergey Kopirkin assured that he will spare no efforts to give a new impetus to the cooperation of the two fraternal and friendly states. The Ambassador noted that considering the historical relations between Armenia and Russia, he feels a strong sense of responsibility in the new position and is ready to actively cooperate with the new Government for the benefit of further deepening of relations of the two countries.