Բիզնեսը գնային սրբագրումներ է անում. տնտեսագետը՝ շաքարավազի, բանանի և այլ ապրանքների էժանացման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երկրում ստեղծված իրավիճակը ինքնաբերաբար բերել է նրան, որ որոշ շուկաներում բիզնեսը վերանայում է իր գնային քաղաքականությունը: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի «Ինովացիոն և ինստիտուցիոնալ հետազոտությունների կենտրոն»-ի ղեկավար, տնտեսագետ Ատոմ Մարգարյանը՝ անդրադառնալով վերջին շրջանում որոշ ապրանքների, մասնավորապես, շաքարավազի, բանանի շուկաներում գների նվազեցմանը:
«Դեռևս կառավարությունը ծրագիր չի ներկայացրել, քաղաքական լծակ չի կիրառել, բայց բիզնեսն ինքնաբերաբար գնում է այսպիսի գնային սրբագրումների: Բիզնեսը շատ լավ հասկանում է, որ գների մեջ դրված ստվերային բաղադրիչը վաղ թե ուշ ուսումնասիրվելու է և հնարավոր է ինչ-որ ժամանակ հետո իրենց առաջ հաշիվ դրվի: Դրա համար խելացի գործարարները գնում են այդ քայլին: Խորհուրդ կտայի մյուս գործարարներին ևս, եթե այդպիսի խնդիրներ ունեն, արագ, որքան հնարավոր է շուտ, գնան ողջամտության տիրույթ: Գներ-որակ հարաբերակցությունը պետք է լինի ոչ միայն պարզապես շահույթ ապահովող լծակ, այլև՝ լինի արդար, շուկայում երկարաժամկետ մրցակցային պայմաններով գործելու հնարավորություն տվող նշաձող»,-ասա Ատոմ Մարգարյանը:
Տնտեսագետը կարծում է, որ առաջիկայում վառելիքի, պարարտանյութերի, դեղորայքի, շինանյութի, փայտանյութի շուկաներում գների վերանայում՝ իջեցման ուղղությամբ, ևս պետք է սպասել: Ըստ նրա՝ խոշոր ներկրողների շուկաները բնականաբար ուսումնասիրվելու են և նոր իշխանությունը չի կարող քայլեր չանել:
«Ի՞նչ պետք է անի բիզնեսը: Պետք է կուտակած կապիտալն այլ ոլորտներում տեղաբաշխի, գնա դիվերսիֆիկացման, լինի ճկուն ու շուկայում դիմադրող՝ երկարաժամկետ մնալու համար: Պարզ է, որ եթե ունենան ներկրման մի քանի բիզնես իր գերշահույթով ու դա նվազի, ապա շատ արագ կլինի սնանկացում: Հետևաբար, ելքը դիվերսիֆիկացիան է»,-հավելեց նա:
Նախորդ շաբաթ արձանագրվեց շաքարավազի գնի անկում՝ 1 կգ-ի համար 390-ից հասնելով 340 դրամի։ Իսկ բանանն էժանացել է՝ կիլոգրամի 900 դրամի փոխարեն դառնալով 550- 600 դրամ։

Business makes price revisions – economist on decline of prices of sugar, banana and other products
YEREVAN, MAY 21, ARMENPRESS. The current situation in Armenia led to the fact that in some markets the business revises its pricing policy, economist Atom Margaryan – head of the Innovation and Institutional Research Center at the Armenian State University of Economics, told ARMENPRESS, commenting on the recent decline of prices of some products, in particularly in sugar, banana markets.
“The government has not submitted a program yet, has not applied a political lever, but the business automatically goes to such pricing revisions. The business understands quite well that the shadow component in prices will sooner or later be studied and maybe later they will be accounted for. Therefore, smart businessmen go to that step. I would recommend the remaining businessmen, if they face similar problems, to quickly go to that step. Price-quality ratio must be not only just a lever ensuring profit, but be a fair bar enabling to operate with long-term competitive conditions in the market”, Atom Margaryan said.
The economist believes that in the near future the prices of fuels, fertilizers, medicines, building materials, timber will be revised. According to him, the markets of large importers will also be examined, and the new leadership must take steps.
“What the business needs to do? It must distribute the accumulated capital in other sectors, it should go to diversification, be flexible and resisting in the market for long-term presence. It’s clear that if there are several import businesses with a superprofit and it declines, there will be a quick bankruptcy. Therefore, the way out is diversification”, the economist noted.
Last week the price of sugar declined from 390 ADM to 340 AMD for 1 kg. The price of banana declined from 900 AMD to 550-600 AMD.