Նոր վարչապետի ընտրությանն ընդառաջ. 7-օրյա ժամկետում ԱԺ խմբակցությունները Խորհրդարանին կներկայացնեն վարչապետի թեկնածուների
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Սերժ Սարգսյանը քիչ առաջ հրաժարական ներկայացրեց: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է նոր վարչապետի ընտրության Սահմանադրությամբ նախատեսված գործընթացը:
Սահմանադրության 149-րդ հոդվածի երկրորդ կետով սահմանվում է, որ վարչապետի հրաժարական ներկայացնելու կամ վարչապետի պաշտոնը թափուր մնալու այլ դեպքերում կառավարության հրաժարականն ընդունվելուց հետո` յոթնօրյա ժամկետում, Ազգային ժողովի խմբակցություններն իրավունք ունեն առաջադրելու վարչապետի թեկնածուներ: Ազգային ժողովը վարչապետին ընտրում է պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ:
Նույն հոդվածի երկրորդ կետը սահմանում է, որ վարչապետ չընտրվելու դեպքում քվեարկությունից յոթ օր հետո անցկացվում է վարչապետի նոր ընտրություն, որին մասնակցելու իրավունք ունեն պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ երրորդի առաջադրած վարչապետի թեկնածուները: Եթե պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ վարչապետ չի ընտրվում, ապա Ազգային ժողովն արձակվում է իրավունքի ուժով:
Վարչապետի հրաժարականի դեպքում կառավարության անդամները շարունակում են իրենց պարտականությունների կատարումը մինչև նոր Կառավարության կազմավորումը:

National Assembly factions to nominate candidates for Prime Minister’s post within 7-day period
YEREVAN, APRIL 23, ARMENPRESS. Serzh Sargsyan resigned from the position of Prime Minister a few hours ago. ARMENPRESS presents the standard procedure of electing a new Prime Minister.
Part 2 of Article 149 of the Constitution of Armenia provides that “In case the Prime Minister submits a resignation or in other cases of the office of the Prime Minister becoming vacant, the factions of the National Assembly shall be entitled to nominate candidates for Prime Minister within a period of seven days after accepting the resignation of the Government. The National Assembly shall elect the Prime Minister by majority of votes of the total number of Deputies”.
Part 3 of the same article provides that “In case Prime Minister is not elected, a new election of Prime Minister shall be held seven days after voting, wherein the candidates for Prime Minister nominated by at least one third of the total number of Deputies shall be entitled to participate. In case Prime Minister is not elected by majority of votes of the total number of Deputies, the National Assembly shall be dissolved by virtue of law”.
In case of the resignation of the PM, Cabinet members continue the implementation of their duties until the formation of the new Cabinet.