«ԲելՏԱ»-ն նշում է իր 100-ամյակը. Մինսկում կայացել է հատուկ թողարկված նամականիշի մարումը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «ԲելՏԱ» բելառուսական հեռագրային գործակալության 100-ամյակի առթիվ Մինսկում կայացել է հատուկ թողարկված նամականիշի մարումը: Նամականիշը մարել են «ԲելՏԱ» գործակալության գլխավոր տնօրեն Իրինա Ակուլովիչը, մի շարք գերատեսչությունների, գործակալությունների ներկայացուցիչներ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Բելառուսի կապի և տեղեկատվության նախարարության կողմից թողարկված հատուկ նամականիշն ունի հետևյալ խորագիրը՝ « Բելառուսի հեռագրական գործակալության100 տարին» («100 гадоў Беларускаму тэлеграфнаму агенцтву»): Նամականիշը թողարկվել է 12 հազար օրինակով:
Ինչպես նշել է Կապի և տեղեկատվության նախարարի տեղակալ Պավել Լյոգկին, Բելառուսական հեռագրական գործակալությունը ոչ միայն մեծ պատմություն է, ոչ միայն հզոր ներկա է, այլև ապագայի ձգտում է:
«Մենք, անկեղծ հույս ունենք, որ գործակալությունը ոչ միայն կպահպանի իր առաջատար դիրքերը, այլև դրանք նշանակալի ձևով կամրապնդի: Կյանքը տեղում չի կանգնում: Ի հայտ են գալիս նոր տեխնոլոգիաներ, գալիս են նոր մարդիկ, և մենք մեզ վստահ ենք զգում այն իմաստով, որ գործակալությունը հետևում է ժամանակակից մոտեցումներին»,-ասել է նա:
«ԲելՏԱ»-ն Բելառուսի Հանրապետությունում ամենախոշոր տեղեկատվական գործակալությունն է։ Այն ստեղծվել է 1918 թվականի դեկտեմբերի 23-ին, երբ Մինսկում բացվել է Ռուսաստանյան հեռագրական գործակալության բելառուսական մասնաճյուղը՝ ԲելՕտՌՈՍՏԱ-ն։ Գործակալությունը նորություններ է հրապարկում բելոռուսերեն, ռուսերեն, անգլերեն, գերմաներեն, իսպաներեն և չինարեն լեզուներով:
«Արմենպրես»-ը սերտորեն համագործակցում է «ԲելՏԱ»-ի հետ: Երկու գործակալությունների միջև ստորագրվել է հուշագիր: Հուշագրի ստորագրման միջոցով և՛ «Արմենպրես»-ի, և՛ «ԲելՏԱ»-ի համար իրական քայլ է արվում տեղեկատվության և նյութերի փոխանակման առումով։ «ԲելՏԱ»-ն երկկողմ գործակցության պայմանագրեր ունի աշխարհի ավելի քան 20 առաջատար լրատվական գործակալության հետ, Գործընկերների թվում են ՏԱՍՍ-ը, «Ռոյթերս»-ը, «Սինխուա»-ն, «ԻՐՆԱ»-ն, «ՄԵՆԱ»-ն, «ԲՏԱ»-ն, «Ազերպրես»-ը, «Կազինֆորմ»-ը, շատ այլ լրատվամիջոցներ, որոնց հետ իրականացվում է տեղեկությունների եւ լուսանկարների փոխանակում:

БЕЛТА отмечает 100-летие: в Минске состоялось гашение марки к этой дате
Церемония гашения почтовой марки к 100-летнему юбилею Белорусского телеграфного агентства состоялась в Минске. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает агентство БЕЛТА.
Министерство связи и информатизации выпускает сегодня в обращение почтовый блок "100 гадоў Беларускаму тэлеграфнаму агенцтву". Блок печатался в РУП "Бобруйская укрупненная типография имени А.Т.Непогодина". Проект подготовлен в сотрудничестве с Белорусским телеграфным агентством. В основе блока и спецштемпеля - логотипы к 100-летию БЕЛТА. Тираж блока - 12 тыс.
Гашение марки провели заместитель министра информации Беларуси Павел Легкий, первый заместитель председателя Исполнительного комитета - исполнительного секретаря СНГ Виктор Гуминский, генеральный директор БЕЛТА Ирина Акулович, генеральный директор Информационного агентства России (ТАСС) Сергей Михайлов, генеральный директор РУП "Белпочта" Владимир Матусевич.
Как отметил заместитель министра информации Павел Легкий, Белорусское телеграфное агентство - это не только большая история, не только мощное настоящее, но и устремленность в будущее. "Мы искренне надеемся, что агентство не просто сохранит позиции ведущего информационного ресурса страны, но и значительно укрепит их. Жизнь не стоит на месте. Появляются новые технологии, приходят новые люди, и мы чувствуем себя уверенно в том смысле, что агентство следует самым современным тенденциям", - сказал он.
Белорусское телеграфное агентство (БЕЛТА) - крупнейшее информационное агентство Беларуси, наиболее авторитетный источник оперативной информации о деятельности высших органов власти страны. Основано 23 декабря 1918 года. Долгое время, сохраняя юридическую самостоятельность, работало в тесной координации с Телеграфным агентством Советского Союза (ТАСС). С 1991 года БЕЛТА - информационное агентство суверенной Республики Беларусь. Работает в режиме реального времени. Новости размещаются на интернет-сайте БЕЛТА на белорусском, русском, английском, немецком, испанском и китайском языках.