Արցախը կանանց համար ամենաանվտանգ երկիրն է աշխարհում. գերմանական Spiegel-ի լայնածավալ հոդվածը ԼՂ կանանց մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թեպետ Կովկասներում գտնվող Լեռնային Ղարաբաղի փոքր հանրապետության հասարակությունում տիրում է հայրիշխանությունը, սակայն վերջին մի քանի տարիների ընթացքում ավելի ու ավելի շատ կանայք են պաշտոններ զբաղեցնում երկրի կառավարության, դատարանների ու համալսարանների ղեկավար պաշտոններում. զարգացումները փոխել են երկիրը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին գրում է գերմանական հեղինակավոր Spiegel պարբերականը «Կանանց աշխարհը Կովկասում. Լեռնային Ղարաբաղի մեծ փորձարկումը» խորագրով լայնածավալ հոդվածում:
«Կովկասում կինը կանգնած է նկուղում: 40-ն անց կինը կրում է ջինս, նրա սև վարսերը թափվում են ուսերին: Նա ցույց է տալիս այն անկյունը, որտեղ ժամանակին «սեղմվել էր» ընտանիքի հետ, ապա մատնանշում է աստիճանները, որտեղ գնդակը խոցել է նրա եղբոր մարմինը: Այնուհետև ցույց է տալիս այն տուփը, որից հանում էր Կալաշնիկովի ավտոմատն ամեն անգամ, երբ հայրը գնում էր ռազմաճակատ:
Կինը, որն անցնում է նկուղով` մի վայրով, որը նախքան ռումբի ապաստարան դառնալն օգտագործվում էր մթերքի պահպանման համար, Արմինե Ալեքսանյանն է՝ Լեռնային Ղարաբաղի փոխարտգործնախարարը»,- գրում է լրատվամիջոցը՝ արձանագրելով, որ նա հզոր ու հպարտ կին է:
Spiegel-ը նշում է, որ պատմական հնարավորության շնորհիվ նա զբաղեցրել է մի պաշտոն, որը այլ պայմաններում չէր կարողանա ունենալ՝ առավել ևս այնպիսի «մաչո-հանրապետությունում», որտեղ տղամարդիկ են զինվորականները, սահմանի երաշխավորներն ու հրամաններ արձակողները:
«Շատ կանայք Լեռնային Ղարաբաղում ունեն իրենց կարիերան և անկախ կյանք են վարում, սակայն զերծ են մնում դա շարունակաբար իրենց տղամարդկանց ի ցույց դնելուց: Արդյունքում անգամ եթե երկրում չկա խաղաղություն, խաղաղություն կա առնվազն գենդերների միջև և ընտանիքների ներսում»,- գրում է պարբերականը:
Այն անդրադառնում է Արցախի մշակույթի նախկին նախարարին՝ Նարինե Աղաբալյանին, ում պաշտոնավարման օրոք աշխատակազմի 80 տոկոսը կանայք էին: Ներկայում նա զբաղեցնում է կրթության նախարարի պաշտոնը: Լրատվամիջոցը գրում է, որ սկզբում Աղաբալյանն աշխատում էր որպես հեռուստատեսության լրագրող, հաղորդում էր պատերազմի, կորուստների մասին, սակայն շուտով որոշում է կայացնում ընտրել կարիերայի նոր ուղի, մուտք է գործում քաղաքականություն: «Չնայած ղեկավար կազմում կանանց մեծ թվի առկայությանը՝ դուք երբեք չեք լսի ոչ կանանցից, ոչ տղամարդկանցից պատմություններ այն մասին, որ կանայք ստիպված են հանդուրժել հրամայական վերաբերմունք գործընկեր տղամարդկանց կամ առհասարակ տղամարդկանց կողմից»,- նշում է Spegel-ը՝ մեջբերելով նախարար Աղաբալյանի խոսքերն այն մասին, որ Արցախի կանայք ծանոթ չեն բռնությանը: Նա հպարտորեն ընդգծել է, որ չի կարող վերհիշել մեկ այլ երկիր, որը կանանց համար կլինի ավելի անվտանգ, քան Արցախն է:

Artsakh the safest country in the world for women – German Spiegel’s article on Nagorno Karabakh women
YEREVAN, APRIL 11, ARMENPRESS. The small republic of Nagorno Karabakh in the Caucasus is deeply patriarchal, but for the last several years, more and more women have been rising to positions of leadership in the government, courts and universities. The development has changed the country, the German Spiegel news website published an article which is titled “A Woman's World in the Caucasus: Nagorno Karabakh's Grand Experiment”, reports Armenpress.
“A woman is standing in a basement in the Caucasus. In her early 40s, she is wearing jeans and her black hair falls loosely to her shoulders. She points to the corner where she once huddled with her family as a young woman and indicates the staircase where a shell bored into her brother's body. She shows the crate out of which she pulled the Kalashnikov every time her father went to the front.
The woman who is leading the way through the basement, a cellar that used to be used for food storage before becoming a bomb shelter, is Armine Aleksanyan, the deputy foreign minister of Nagorno Karabakh”, the article writes, adding that she is a woman with power and pride.
Spiegel writes that Armine Aleksanyan, thanks to an historic opportunity, has risen to a position that she otherwise never would have been allowed to take, especially in this “macho republic”, a place where men are in the military, guard the borders and shout orders.
“Many women in Nagorno Karabakh have their own careers and lead independent lives, but they refrain from constantly rubbing it in the noses of their men. The result is that, even if there is no peace in the country, there is at least peace between the genders and in the families”, the article states.
It also touched upon Artsakh’s former culture minister Narine Agabalyan, stating that her staff was almost 80 percent women. Currently she is the minister of education. The news website writes that initially she worked as a television journalist, reporting on war, losses, but soon she decided to look for a new career path and entered into politics. “What you won't hear from either women or men here are stories of paternalism or officiousness that women must endure from male colleagues or men at large despite the large number of women in leadership positions”, Spiegel writes, quoting minister Agabalyan’s words who said the Artsakh women are unfamiliar with violence. She said with proud that she can't think of any other country in the world that is safer for women than Artsakh.