Միջազգային կազմակերությունը ցանկություն ունի Հայաստանում «Տվյալների մշակման կենտրոն» ստեղծել
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարի պաշտոնակատար Վահան Մարտիրոսյանը ապրիլի 11-ին ընդունեց «Տվյալների մշակման կենտրոնների» (Data center) ստեղծման ոլորտում մասնագիտացած «ETIX EVERYWHERE» ընկերությունների խմբի պատվիրակությանը՝ միջազգային բիզնեսի զարգացման մասնագետ Մուհամեդ Եղթեդարի գլխավորությամբ։
Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության լրատվական ծառայությունից,«ETIX EVERYWHERE»-ի ներկայացուցիչները նախարարին ներկայացրին իրենց գործունեության շրջանակները։ Նշվեց, որ ծրագրեր են իրականացնում տարբեր մայրցամաքներում՝ Եվրոպայի, Ամերիկայի, Ասիայի, Աֆրիկայի երկրներում։
Մուհամեդ Եղթեդարն ասաց, որ ընկերությունը հետաքրքրված է Հայաստանի ՏՏ ոլորտով, և այստեղ տարածաշրջանային «Տվյալների մշակման կենտրոն» կառուցելու ցանկություն ունեն։
Վահան Մարտիրոսյանը պատրաստակամություն հայտնեց օժանդակելու նախաձեռնության իրականացմանը։ Նա ընդգծեց մասնագիտական «Տվյալների մշակման կենտրոններ» ունենալու կարևորությունը և իր դրական դիրքորոշումը դրանց ստեղծման և զարգացման վերաբերյալ։
Նախարարի պաշտոնակատարը հյուրերին ներկայացրեց ՏՏ ոլորտի հայ մասնագետների կարողություններն ու ներուժը և հույս հայտնեց, որ դա հաշվի առնելով՝ ընկերությունը կարող է մտածել նաև հայաստանյան ՏՏ շուկայի ուսումնասիրության և գիտահետազոտական լաբորատորիայի ստեղծման ուղղությամբ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին «ETIX EVERYWHERE»-ի հետ համագործակցության ուղղությունները։ Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց նախարարության համապատասխան ոլորտի մասնագետների հետ առավել հանգամանալից քննարկել ներկայացված ծրագրի իրականացման մանրամասները և հնարավորությունները։

Международная компания хочет создать “Центр обработки данных” в Армении
Исполняющий обязанности министра транспорта, связи и информационных технологий Армении Ваан Мартиросян 11 апреля принял делегацию группы компаний “ETIX EVERYWHERE”, специализирующихся на создании центров обработки данных, возглавляемой специалистом по международному развитию бизнеса Мохаммедом Эхтедари.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства транспорта, связи и информационных технологий Армении, представители компании “ETIX EVERYWHERE” представили исполняющему обязанности министра рамки своей деятельности. Было отмечено, что они реализуют проекты на разных континентах, в странах Европы, Америки, Азии и Африки.
Мохаммедом Эхтедар отметил, что компания заинтересована в ИТ секторе Армении, и в создании здесь регионального центра обработки данных.
Ваан Мартиросян выразил готовность помочь в реализации этой инициативы. Он подчеркнул важность наличия специализированных «центров обработки данных» и свою положительную позицию в отношении их создания и развития.
Исполняющий обязанности министра проинформировал гостей о возможностях и потенциале армянских специалистов в области ИТ и выразил надежду, что с учетом этого, компания может задуматься об исследовании армянского рынка в области ИТ и создании научно -исследовательской лаборатории в Армении.
В ходе встречи были обсуждены направления сотрудничества с “ETIX EVERYWHERE”. Было достигнуто соглашение о том, чтобы более подробно обсудить детали и возможности реализации программы с соответствующими специалистами министерства.