Ժամանակն է, որպեսզի Իտալիայի խորհրդարանը ճանաչի Հայոց Ցեղասպանությունը. Սերժ Սարգսյանի հարցազրույցը La Stampa-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իտալական հեղինակավոր La Stampa պարբերականը հարցազրույց է արել ապրիլի 4-6-ը պաշտոնական այցով Սուրբ Աթոռ և աշխատանքային այցով Իտալիայի Հանրապետություն մեկնած Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանի (պաշտոնավարման ժամկետն ավարտվել է ապրիլի 9-ին) հետ: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է «Ժամանակն է, որպեսզի Իտալիայի խորհրդարանը ճանաչի Հայոց Ցեղասպանությունը» խորագիրը կրող հարցազրույցն ամբողջությամբ:
-page-001.jpg)
«Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սարգսյանը Հռոմում է աշխատանքային այցով. «Գիտեմ, որ Նախագահ Մատարելան ցանկանում է հարգանքի տուրք մատուցել զոհերի հիշատակին Երևանում»:
«Լեռնային Ղարաբաղի բանակցություններում այսօր առաջընթաց չկա, որովհետև Ադրբեջանի ակնկալիքներն անիրատեսական են»:
-Պարոն Նախագահ, Ձեր ինստիտուցիոնալ հանդիպումների առիթով ի՞նչ ուղերձներ էիք բերել և ի՞նչ պատասխաններ ստացաք Ձեր երկրին առնչվող հիմնական թեմաների վերաբերյալ՝ անկախությունից ավելի քան քառորդ դար անց:
-Հինգշաբթի օրը Պապի հետ միասին մասնակցեցինք Վատիկանում Սուրբ Գրիգոր Նարեկացու արձանի բացմանը, ով հռչակվել է Տիեզերական եկեղեցու վարդապետ՝ որպես հայ ժողովրդի կողմից քրիստոնեական արժեքների պահպանությանն ուղղված ջանքերի ճանաչում: Նախագահ Մատարելայից հաճույքով տեղեկացա, որ նա ծրագրում է այցելել Հայաստան: Խորհրդարանի երկու պալատների ներկայացուցիչների հետ ընդգծեցինք միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման կարևորությունը, հատկապես նաև այն պատճառով, որ խորհրդարանական կառավարման անցում կատարելիս ոգեշնչվել ենք նաև իտալական մոդելով:
-Հանդիպե՞լ եք նաև քաղաքական կառույցերի առաջնորդներին:
-«Իհարկե, հնարավորություն ենք ունեցել հանդիպելու նաև կուսակցությունների ղեկավարների հետ: Շատ ուրախ եմ արձանագրել, որ իրենք նույնպես մոտ ապագայում կայցելեն Հայաստան: Մենք ոգևորված ենք մեր երկրի նկատմամբ այս գործիչների դիրքորոշմամբ»:
-Արցախի Նախագահ Բակո Սահակյանը Իտալիային՝ որպես ԵԱՀԿ-ում նախագահող երկրի, հորդորել է անել այն, ինչ նախորդ նախագահողները երբևէ չեն արել՝ այցելել Լեռնային Ղարաբաղ: Ի՞նչ եք կարծում այս մասին:
-Լեռնային Ղարաբաղը կենսական հարց է: Պետք է ընդգծեմ, որ և՛ Նախագահ Մատարելան, և՛ Սենատի նախագահ Կազելատին սատարում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափը: Առկա է նաև Հայաստանի և Եվրամիության միջև ստորագրված Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, որում տեղ են գտել Արցախի վերաբերյալ նույն ձևակերպումները, որոնք օգտագործվում են Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից` հակամարտության լուծման երեք հիմնական սկզբունքները հարգելու վերաբերյալ. ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառում, ժողովուրդների իրավահավասարություն և ինքնորոշում, պետությունների տարածքային ամբողջականություն: Վավերացումից հետո այս համաձայնագիրը ԵՄ անդամ բոլոր երկրների համար օրենք կդառնա: Լեռնային Ղարաբաղի բանակցություններում այսօր առաջընթաց չկա, որովհետև Ադրբեջանի ակնկալիքներն անիրատեսական են: Եվրամիությունը պետք է համոզի Բաքվին թոթափել անուրջները, այդ դեպքում Մինսկի խումբն արդյունավետ կլինի: Այս իմաստով խնդրել եմ Նախագահ Մատարելային շտապեցնել Բրյուսելին:
-Կարո՞ղ է դա լինել Արցախի ճանաչման գործընթացի սկիզբը:
-Իհարկե, ճանաչումը ենթադրում է անվտանգություն, երբ այն հաստատվի, մենք առաջինը կճանաչենք Արցախի անկախությունը: Անկախությունը ճանաչել հիմա՝ կնշանակեր բանակցությունների ընդհատում: Կարևորը Բաքվի կողմից ճանաչումն է:
-Ալիևը կարծես թե հակված չէ համագործակցության, այլ ընդհակառակը…
-Առաջին անգամը չէ, որ Ալիևը ագրեսիվ ելույթներ է ունենում, և նա Ադրբեջանի առաջին նախագահը չէ, ով այդպիսի ելույթներ է ունենում: Նախորդ նախագահները նույնպես հայտարարում էին. «Մեկ շաբաթից գնալու ենք Ստեփանակերտ՝ թեյ խմելու»: Բարեբախտաբար, այդպես չեղավ: Քաղաքական գործիչը երբեք չպետք է իր առջև անհաղթահարելի նշաձող դնի, որովհետև այդպես ինքն իրեն է վնասում: Երբ Ալիևը հայտարարում է, որ Հայաստանի պատմական տարածքը Ադրբեջանի տարածքն է, նա պետք է հիշի, որ Ադրբեջանը քաղաքական քարտեզի վրա առաջին անգամ հայտնվել է ընդամենը հարյուր տարի առաջ, իսկ մենք գալիք աշնանը կտոնենք մայրաքաղաք Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակը:
-Ցեղասպանության վերաբերյալ. Ցեղասպանության հուշահամալիրում՝ Ծիծեռնակաբերդում, աշխարհի առաջնորդները ծառեր են տնկում՝ ի հիշատակ զոհերի: Այնտեղ ծառեր են տնկել Հռոմի Պապ Հովհաննես Պողոս II, Ժակ Շիրակը, Վլադիմիր Պուտինը, բայց չկա Իտալիայի որևէ նախագահի անուն: Ինչո՞ւ:
-Որովհետև այս 25 տարիների ընթացքում Իտալիայի որևէ նախագահ Հայաստան չի այցելել: Հուսով եմ, որ Նախագահ Մատարելայի այցից հետո ևս մեկ ծառ կավելանա պուրակում: Դա կարևոր քաղաքական ուղերձ կլինի, սակայն Հայոց Ցեղասպանությունը ճանաչելու որոշումը պետք է Խորհրդարանն ընդունի: Իտալացիները մեծագույն նպաստ են ունեցել մարդկության զարգացման գործում, իսկ ցեղասպանությունը դրա հակառակ գործողությունն է:

Time for Italian Parliament to recognize Armenian Genocide – Serzh Sargsyan’s interview to La Stampa
YEREVAN, APRIL 10, ARMENPRESS. La Stampa Italian newspaper interviewed Serzh Sargsyan who paid an official visit to the Holy See and working visit to Italy as President of Armenia on April 4-6 (his tenure ended on April 9).
ARMENPRESS presents the full interview which is titled “It’s time for the Parliament of Italy to recognize the Armenian Genocide”.
“Armenia’s President Sargsyan is in Rome on a working visit: “I know that President Mattarella wants to pay tribute to the memory of the victims in Yerevan”.
“Today there is no progress in the negotiations on Nagorno Karabakh because Azerbaijan’s expectations are unrealistic”.
-Mr. President, what messages did you bring in terms of your institutional meetings and what responses did you receive on main topics relating to your country more than a quarter century later since independence?
-On Thursday, we together with the Pope participated in the inaugural ceremony of the statue of St. Gregory of Narek in Vatican who was proclaimed Doctor of the Church as an acknowledgement of efforts aimed at maintaining Christian values by the Armenian people. President Mattarella told me that he plans to visit Armenia. During the meeting with the representatives of the two chambers of the Parliament we highlighted the importance of developing inter-parliamentary relations, especially taking into account the fact that we have been inspired also by the Italian model in the process of transitioning to a parliamentary system.
-Did you also meet with the leaders of political structures?
-Of course, we had a chance to meet with the leaders of the parties. I am very happy to state that they also will visit Armenia in the near future. We are excited with the positions of these figures towards our country.
-President of Artsakh Bako Sahakyan urged Italy, as an OSCE chairing country, to do what the previous chairing countries never did – to visit Nagorno Karabakh. What is your opinion on this matter?
-Nagorno Karabakh is a vital issue. I want to note that both President Mattarella and President of the Senate Casellatisupport the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship format. There is also the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement signed between Armenia and the European Union which includes the same formulations on Artsakh as used by the Minsk Group Co-Chairs to respect the three main principles for the conflict settlement: non-use of force or threat of force, equal rights and self-determination of peoples, and territorial integrity of states. After the ratification this Agreement will become a law for all member states of the EU. Today there is no progress in the negotiations on Nagorno Karabakh because Azerbaijan’s expectations are unrealistic. The EU must convince Baku to refrain from dreams, and in that case the Minsk Group will be effective. In this sense I asked President Mattarella to hurry up Brussels.
-Can it be the start of Artsakh’s recognition process?
-Recognition, of course, supposes security, when it is established, we will first recognize the independence of Artsakh. Recognizing the independence now would mean halting the negotiations. The important is the recognition by Baku.
-It seems Aliyev is not inclined to cooperation, quite the contrary…
-It’s not the first time Aliyev makes aggressive statements, and he is not the first Azerbaijani president making such remarks. The former presidents as well were making the following statements: “We will visit Stepanakert in a week to drink tea”. Fortunately, this didn’t happen. The politician should never set before him an insurmountable bar because by that way he hurts himself. When Aliyev announces that Armenia’s historical territory is Azerbaijan’s land, he should remember that Azerbaijan appeared on the political map for the first time just 100 years before, but we will mark the 2800th anniversary of capital Yerevan in autumn on 2018.
-Coming to the Genocide: World leaders plant trees in the Genocide Memorial, Tsitsernakaberd, for memory of the victims. Pope John Paul II, Jacques Chirac, Vladimir Putin planted trees here, but there is no name of any Italian president here. Why?
-Because during these 25 years no Italian president visited Armenia. I hope after the visit of President Mattarella one more tree will be planted in this park. This will be an important political message, but the decision to recognize the Armenian Genocide must be adopted by the Parliament. Italians had a great contribution to the humanity development, and the genocide is the opposite action of it.