Հայաստանը ջանք չի խնայի ԱՄԷ հետ հարաբերությունները խորացնելու հարցում. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի արտաքին քաղաքականության գլխավոր ուղղություններից մեկը եղել է համագործակցությունն արաբական երկրների հետ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Արաբական Միացյալ Էմիրություններում հրատարակվող, Միջին Արևելքի և Ծոցի երկրներում տարածվող անգլալեզու Gulf News օրաթերթի և «Global FDI reports» գործակալության համատեղ հատուկ՝ Հայաստանին նվիրված համարում թողարկված հարցազրույցում ասել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Մենք կարողացել ենք բարիդրացիական, փոխադարձ շահավետ համագործակցություն հաստատել Միացյալ Արաբական Էմիրությունների, ինչպես նաև տարածաշրջանի մյուս երկրների հետ՝ հենվելով մեր պատմական հարուստ հարաբերությունների վրա: Պետք է օգուտ քաղել այս լավ հարաբերություններից և դրանք փոխադրել տնտեսական համագործակցության»,- ասել է ՀՀ Նախագահը:
Նա հիշեցրել է 2017 թվականին Աբու Դաբիում կազմակերպված բիզնես ֆորումը՝ նշելով, որ դա 2016 թվականին ԱՄԷ կատարած իր պաշտոնական այցի քննարկումների շարունակությունն էր: Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ 2017 թվականին Հայաստանն առանց մուտքի արտոնագրի ռեժիմ է հաստատել ԱՄԷ քաղաքացիների և այնտեղ բնակության իրավունք ունեցողների համար:
«Բացի այդ, մենք նոր համաձայնագիր ենք ստորագրել՝ քաջալերելու և պաշտպանելու ներդրումները: Այս ընթացքում շատ ձեռներեցներ փոխադարձ այցեր են կատարել՝ Էմիրություններից Հայաստան և Հայաստանից ԱՄԷ: 2017 թվականի արդյունքն այն էր, որ մեր առևտրաշրջանառությունը գերազանցեց 200 մլն ԱՄՆ դոլարը: Հավատացած եմ, որ սա միայն մի փոքր մասն է՝ 15-20 տոկոսն է հսկայական չօգտագործված ներուժի, որը կա տնտեսական համագործակցության համար: Հետևաբար, մենք շարունակելու ենք ավելի մերձենալ և չխնայել որևէ ջանք ԱՄԷ հետ մեր հարաբերությունները հնարավոր բոլոր ոլորտներում ամրապնդելու համար»,- ասել է Նախագահ Սարգսյանը:

Armenia will spare no effort in further fostering relations with UAE – President Sargsyan
YEREVAN, APRIL 6, ARMENPRESS. One of the major directions of Armenia's foreign policy has been cooperation with Arab countries, President Serzh Sargsyan said in an interview for a special edition of Gulf News newspaper and Global FDI Reports about Armenia, reports Armenpress.
“We have been able to establish good, mutually beneficial cooperation with the UAE, as well as with other countries in the region. These good relations that we enjoy should be taken advantage of and transferred into economic cooperation”, the President said.
He recalled the business forum held in Abu Dhabi in 2017, stating that it was a continuation of the discussions held during his official visit to the UAE back in 2016. President Sargsyan said Armenia established a visa-free regime for UAE citizens and for legal residence there.
“We also concluded a new agreement to encourage and protect investments. Meanwhile, many entrepreneurs made reciprocal visits: Emiratis to Armenia and Armenians to the UAE. The result in 2017 was that our trade turnover exceeded $200m. I believe this is just a small volume of the huge untapped potential that exists for economic cooperation – only about 15%-20%. Therefore, we will continue to draw closer and spare no effort in further fostering our relations with the UAE in all possible areas”, the Armenian President said.