Մարզերում արձանագրվել է զգալի դրական աճ. Կարեն Կարապետյան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարզերի 2017 թվականի հաշվետվությունների ուսումնասիրման և մարզային խորհրդակցությունների արդյունքում բոլոր մարզերում 2016 թվականի ցուցանիշների համեմատությամբ 2017 թվականին արձանագրվել է զգալի դրական աճ, այդ թվում՝ ֆինանսական, գյուղատնտեսական, սոցիալական, ինչպես նաև շինարարության, աղբահանության և այլ ոլորտներում։ Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին կառավարության նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը:
«Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարության կողմից մշակվել են 2018 թվականի մարզպետարանների գործունեության պլանային իրատեսական ցուցանիշները, որոնք, սակայն, ոչ ամբողջությամբ են իրացվել համապատասխան տարեկան ծրագրերում»,- ասաց Կարեն Կարապետյանը:
Ելնելով վերոնշյալից՝ վարչապետը Տարածքային կառավարման և զարգացման, Ֆինանսների նախարարներին և մարզպետներին հանձնարարեց 1-ամսյա ժամկետում ձեռնարկել միջոցներ մարզպետարանների տարեկան գործունեության ծրագրերը վերանայելու ուղղությամբ՝ հատկապես անդրադառնալով մեկ շնչին ընկնող՝ համայնքների սեփական եկամուտների աճի ցուցանիշներին, համայնքային բյուջետային միջոցների հավաքագրման, ծախսային, համայնքներում աղբահանություն և սանիտարական մաքրման աշխատանքները ծախսափակ եղանակով կատարելու համար անհրաժեշտ ցուցանիշներին։ Իրականացված աշխատանքների մասին պետք է ներկայացնել հաշվետվություն Կառավարության աշխատակազմ։
Վարչապետը Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարին և մարզպետներին հանձնարարեց մարզպետարանների աշխատակազմի և ենթակայությամբ գործող այն ոլորտներում, մարմիններում, որտեղ արձանագրվել են բացթողումներ, օրենքով սահմանված կարգով անդրադառնալ նաև կադրային փոփոխությունների հարցերին։

В областях зарегистрирован значительный рост: Карен Карапетян
Премьер-министр Армении Карен Карапетян в ходе сегодняшнего заседания правительства РА коснулся программы деятельности областных администраций в 2018 году.
Как передает «Арменпресс» с его слов, изучив отчеты за 2017 год и подытожив результаты областных совещаний, нужно констатировать, что во всех областях, по сравнению с показателями 2016 года, в 2017 году зарегистрирован ощутимый позитивный рост, в том числе и в финансовой, сельскохозяйственной, социальной, строительной сферах.
Премьер отметил, что министерством территориального управления и развития разработаны плановые реалистичные показатели деятельности областных администраций 2018 года, которые, однако, не были реализованы полностью в соответствующих годовых программах.
Исходя из вышеотмеченного, Карен Карапетян поручил в месячный срок принять меры в направлении пересмотра программ годовой деятельности областных администраций.
Кроме того, премьер поручил во всех сферах и структурах, в которых зарегистрированы упущения, в предусмотренном законом порядке коснуться и вопроса кадровых изменений.