Նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել պարգևատրման հանդիսավոր արարողություն
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հանրապետության Նախագահի հրամանագրերով, տարբեր բնագավառներում ներդրած ավանդի և արդյունավետ գործունեության համար, մի խումբ անձինք պարգևատրվել ենպետական բարձր պարգևներով, շնորհվել է նաև պատվավոր կոչում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից,Նախագահի նստավայրում այսօր տեղի ունեցած հանդիսավոր արարողության ժամանակ Հանրապետության Նախագահը տարբեր բնագավառներում պարգևի արժանացած անձանց հանձնել է պետական բարձր պարգևները և շնորհակալություն հայտնել նրանց կատարած աշխատանքի ու նվիրումի համար, մաղթել նորանոր հաջողություններ և անսպառ եռանդ հետագա նպատակներն իրականացնելու ճանապարհին:
«Մեդալներ, կոչումներ, շքանշաններ հանձնելը Հանրապետության Նախագահի, թերևս, ամենահաճելի պարտականությունն է: Սակայն դա զուտ արարողակարգային միջոցառում չէ, և, ըստ իս, դրանում մեծ խորհուրդ կա:
Հայտնի ճշմարտություն է, որ տաշած քարը գետնին չի մնա: Հայաստանի պետությունն առաջնորդվում է հենց այդ ժողովրդական իմաստնությամբ: Ոչ մի լավ գործ աննկատ չի մնացել և չի մնալու: Հայաստանում առկա ազատությունը, ամեն ինչ բաց ու ազնիվ քննարկելու հնարավորությունը մշտապես նպաստելու են արժանավորներին առանձնացնելու և խրախուսելու գործին: Ակնհայտ է, որ յուրաքանչյուր պարգևատրումից հետո արձագանքներ են լինում: Մարդիկ իրենց համաձայնությունը կամ անհամաձայնությունն են հայտնում: Բայց մենք առաջնորդվում ենք մի սկզբունքով, որ պետական մարմինները, որոնք քննարկում են թեկնածություններն ու ներկայացնում պարգևատրման, ավելի քաջատեղյակ են, և նրանց կարծիքը մեզ համար վճռորոշ է: Կարծում եմ, որ ավելի լավ է ինչ-որ պարագաներում արժանիքը մի քիչ ավելի բարձր գնահատել և խրախուսել, քան երկնչել որոշակի քննադատությունից և անտեսել մարդկանց կատարածը:
Վստահ եմ, որ վաստակի ճանաչումը կարևոր է յուրաքանչյուրի համար, այդ թվում նաև՝ այսօրվա պարգևատրվածների: Ակնհայտ է, որ ձեզ այս դահլիճ բերել է տարիների տքնաջան աշխատանքը: Հուսով եմ, որ դուք չեք բավարարվի ձեռք բերածով: Շնորհակալ եմ ձեզ նվիրումի և աշխատանքի համար:
Կրկին շնորհավորում եմ ձեզ պետական բարձր պարգևների արժանանալու կապակցությամբ: Մաղթում եմ քաջառողջություն և երջանկություն անձնական կյանքում և անսպառ եռանդ՝ ձեր ազնիվ նպատակներն իրագործելու ճանապարհին: Շատ շնորհակալ եմ: Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ»,- ասել է Նախագահ Սարգսյանը:
Պարգևատրման հանդիսավոր արարողությունից հետո Հանրապետության Նախագահը թեյի սեղանի շուրջ հանդիպում է ունեցել անցած տասը տարիներին Նախագահի գործունեությունը՝ նրա մարզային և արտերկրյա այցելությունները, նախագահական նստավայրում և դրանից դուրս տեղի ունեցած միջոցառումներն ակտիվ լուսաբանած լրագրողների և լրատվական ծառայությունների ղեկավարների հետ, որոնց մի մասն այսօր արժանացել է պետական պարգևների: Նախագահը լրագրողների հետ զրուցել է նրանց հետաքրքրող և մտահոգող հարցերի շուրջ, որոնք վերաբերել են ինչպես Հայաստանի ներքին խնդիրներին և պետական կառավարման նոր համակարգի պայմաններում երկրի ապագային, այնպես էլ արտաքին քաղաքականությանը, տարածաշրջանային մարտահրավերներին, ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացին և մի շարք այլ թեմաների:

В резиденции президента РА состоялась церемония награждения
В резиденции президента РА состоялась церемония награждения высокими государственными наградами группы лиц в знак вклада в разные отрасли и эффективную работу, были присвоены почетные звания.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента РА, президент поблагодарил награжденных за проделанную работу и пожелал им энтузиазма в достижении новых успехов.
«Вручение медалей, орденов и званий, пожалуй, самая приятная обязанность президента. Однако это вовсе не просто ритуальное мероприятие, на мой взгляд, в нем кроется глубокий смысл.
Известная истина – отшлифованный камень не останется лежать на земле. Государство Армения руководствуется именно этой мудростью. Ни одно доброе дело не останется незамеченным. Свобода, возможность открыто обсуждать все в Армении способствуют поощрению всех достойных. Очевидно, что после каждого награждения бывают отклики. Но мы руководствуемся принципом: органы, которые обсуждают и представляют кандидатуры для награждения, более информированы, и их мнение для нас решающее. Думаю, лучше оценить человека чуть выше, чем опасаться критики и оставить незамеченной его работу.
Уверен, что признание заслуг важно для каждого, в том числе и награжденных сегодня. Вас собрал в этом зале ваш многолетний кропотливый труд. Думаю, вы не остановитесь на достигнутом. Спасибо за ваш преданный труд.
Еще раз поздравляю вас с получением высоких наград. Желаю вам крепкого здоровья, счастья в личной жизни и энергии в воплощении ваших добрых замыслов. Большое вам спасибо. Поздравляю еще раз», - сказал Серж Саргсян.
После церемонии за чайным столом состоялась встреча президента с журналистами, освещавшими деятельность президента за прошедшие десять лет – его областные и зарубежные визиты, мероприятия с его участием и т.д. Президент побеседовал с журналистами по широкому спектру интересующих их вопросов о внутренних и внешних проблемах страны, региональных вызовах, о будущем страны, об урегулировании карабахской проблемы и т.д.