Ցորենի և ալյուրի շուկայում տնտեսավարողներն ավելացել են 5 անգամ, նվազել է կենտրոնացվածությունը. ՀՀ Նախագահի հանձնարարականի հետքերով
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ցորենի և ալյուրի շուկաներում ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի իրականացրած ուսումնասիրությունն արձանագրել է, որ վերջին տարիներին ավելացել է նոր տնտեսավարողների թիվը, ինչի արդյունքում նվազել է ոլորտի կենտրոնացվածության աստիճանը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին հանձնաժողովից, հանրապետության Նախագահի` այս տարվա հունվարի 10-ի հանձնարարականի հիման վրա իրականացված ուսումնասիրությունն աննախադեպ լայնածավալ է եղել և ընդգրկել է արտադրության, ներկրման և իրացման ողջ շղթան: Արձանագրվել է մի էական հանգամանք ևս, տեղի ունեցած փոփոխությունների արդյունքում նվազել են այս շուկայում խոշոր ընկերությունների մասնաբաժինները և ուժեղացել է մրցակցությունը: 2017 թվականին մեր երկրում ցորենի ներմուծման, տեղական արտադրության և իրացման ծավալները կազմել են 468 հազար տոննա: Շուկայում գերիշխող են «Ալեքս Հոլդինգ» և «Մոդուս Գրանում» ընկերությունները:
Ինչ վերաբերում է ալյուրին, ապա 2017 թվականին ներմուծման և տեղական արտադրության ծավալները կազմել են 198 հազար տոննա: Այս շուկայում, ի թիվս «Ալեքս Հոլդինգ» և «Մոդուս Գրանում» ՍՊԸ-ների, առկա են ևս 58 ընկերություններ, որոնք գործունեություն են իրականացնում հիմնականում մարզերում:
Եթե 2012 թվականին Հայաստան ցորենի ներմուծում է իրականացրել 22 տնտեսավարող, ապա 2017-ին ներմուծողների թիվը հասել է 85-ի: Ընդ որում, տնտեսավարողների թվի աճը հիմնականում արձանագրվել է 2015 թվականից հետո, երբ Հայաստանը դարձել է ԵԱՏՄ լիիրավ անդամ: Այս փոփոխությունը հիմնականում պայմանավորված է մաքսային ընթացակարգերի պարզեցմամբ և ռուսական ռուբլու արժեզրկմամբ:
Ինչ վերաբերում է ալյուրի ներմուծողների թվի փոփոխությանը, ապա 2012 թվականին գործել են 23 տնտեսավարողներ, իսկ 2017 թվականին այդ գործունեությամբ զբաղվող ընկերությունների թիվը հասել է 133-ի: Ալյուրի դեպքում ևս, ներմուծողների թվի աճը հիմնականում արձանագրվել է 2015 թվականից ի վեր, երբ Հայաստանը անդամակցեց ԵԱՏՄ-ին:
Արդյունքում 2012 թվականից ի վեր ՀՀ-ում նկատվում է ալյուրի գնի նվազման ընդհանուր միտում: Մասնավորապես, եթե 2012 թվականի վերջին և 2013 թվականի սկզբին ՀՀ-ում 1 կգ բարձրակարգ ալյուրի վաճառքի գինը կազմում էր շուրջ 268 դրամ, ապա 2017 թվականի վերջին նույն տեսակի ալյուրի վաճառքի գինը կազմել է 204 դրամ, ինչը 2012 թվականի նույն ցուցանիշի համեմատ էժան է 24 տոկոսով:
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հունվարի 10-ին խորհրդակցություն է անցկացրել` հանրապետությունում առանձին ապրանքատեսակների գների բարձրացման և դրա հետևանքների հնարավոր մեղմմանն ուղղված լուծումների քննարկման նպատակով: Նա Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովին առաջարկել է բարձր կենտրոնացվածություն ունեցող ապրանքային շուկաներում գների անհիմն բարձրացման դեպքերում ձեռնարկել կտրուկ միջոցներ, ուսումնասիրել հացահատիկի և ալյուրի շուկաներում գնագոյացումը և խնդիրների առկայության դեպքում ներկայացնել համապատասխան առաջարկություններ:

На рынке зерна и муки число предпринимателей уменьшилась монополизация: по следам поручения президента Армении
По итогам изучения рынка зерна и муки Госкомиссией по защите экономической конкуренции, в последние годы увеличилось число предпринимателей, что привело к уменьшению уровня монополизации. Как сообщили «Арменпресс»в Госкомиссии, изучение, проведенное на основании поручения президента от 10 января, было беспрецедентно широким и включило в себя всю цепочку – от производства до импорта и реализации.
Зафиксировано еще одно существенное обстоятельство: в результате проведенных изменений, на этом рынке уменьшилась доля крупных предпринимателей и усилилась конкуренция. В 2017 году объемы импорта, производства и реализации зерна составили 468 тысяч тонн. Превалировали на рынке компании “Алекс Холдинг” и “Модус Гранум”.
Что касается муки, то объемы ее импорта, производства и реализации составили 198 тысяч тонн. Здеь, наряду с “Алекс Холдинг” и “Модус Гранум” есть еще 58 компаний, которые работают, в основном, в регионах.
Если в 2012 зерно в Армению импортировали 22 компании, то в 2017-м их число достигло 85. При этом, основной рост числа компаний отмечен после 2015 года, когда Армения стала полноправным членом ЕАЭС. Это изменение, в основном, обусловлено упрощением таможенных процедур и обесцениванием рубля.
Что касается изменения числа импортеров муки, то в 2012 году действовали 23 компании, а в 2017-м их число достигло 133.
В итоге, после 2012 года в Армении замечается падение цен на муку. В частности, если в конце 2012 года и в начале 2013-го 1 кг высококачественной муки стоил около 268 драмов, то к концу 2017-го она спустилась со 201 драма, что на 24% дешевле.
10 января президент Серж Саргсян провел совещание на тему подорожания отдельных товаров и нахождения решений по смягчению его последствий. Он предложил Госкомиссии по защите экономической конкуренции предпринять резкие меры в случае безосновательного повышения цен на товарных рынках с высоким уровнем монополизации, изучить ценообразование на рынках зерна и муки и, в случае обнаружения проблем, представить соответствующие предложения.