Գիտնականները ծանր ծերությունից զերծ մնալու պարզ միջոց են նշել
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պարբերական քաղցածությունը եւ թեթեւ վարժությունները բարելավում են առողջությունը եւ նվազեցնում սիրտ-անոթային հիվադնությունների, ինչպես նաեւ շաքարախտի հավանականությունը: Այս եզրակացությանն են հանգել ԱՄՆ-ի Առողջապահության ազգային ինստիտուտների գիտնականները՝ մկների վրա անցկացված գիտափորձերի արդյունքների հիման վրա: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է EurekAlert!-ի մամուլի տեղակագիրը:
Հետազոտության ընթացքում, որը տեւել Է չորս ամիս, մասնագետներն օգտագործել են չորս խմբի բաժանված մկների: Առաջինում կենդանիներն ունեցել են կերից շուրջօրյա օգտվելու հնարավորություն, երկրորդում կրծողներն ամեն օր 45 րոպե վազել են եւ կարողացել են սնվել, երբ ցանկանան, երրորդում օրումեջ քաղցած են մնացել: Չորրորդ խմբում մկները պարբերաբար քաղցած են մնացել եւ միեւնույն ժամանակ ֆիզիկապես ակտիվ են եղել:
Վարժությունները դրականորեն են ազդել կենդանիների ֆիզիկական առողջության ցուցանիշների վրա, սակայն ֆիզիկական ակտիվության եւ պարբերական քաղցածության զուգորդումն արդյունավետ Է եղել տոնուսի պահպանման եւ դիմացկունության զարգացման համար: Գիտնականների խոսքով՝ հետազոտության արդյունքները կիրառելի են նաեւ մարդկանց նկատմամբ, որոնք կարող են այդ կերպ բարելավել օրգանիզմի ընդհանուր վիճակը եւ նվազեցնել վաղաժամ մահվան վտանգը:

Назван простой способ уберечься от тяжелой старости
Периодическое голодание и легкие упражнения улучшают здоровье и снижают вероятность сердечно-сосудистых заболеваний, а также диабета. К такому выводу пришли ученые Национальных институтов здравоохранения США на основе результатов экспериментов на мышах.Как передает Арменпресс, об этом сообщается в пресс-релизе наEurekAlert!.
В ходе исследования, которое продлилось четыре месяца, специалисты использовали мышей, распределенных по четырем группам. В первой животные имели круглосуточный доступ к корму; во второй грызуны каждый день бегали в течение 45 минут и могли питаться, когда захотят; в третьей голодали через день. В четвертой группе мыши периодически голодали и в то же время были физически активны.
Упражнения положительно сказались на показателях физического здоровья животных, однако сочетание физической активности и периодического голодания было более эффективным для поддержания тонуса и развития выносливости. По словам ученых, результаты исследования применимы и к людям, которые могут таким образом улучшить общее состояние организма и уменьшить риск преждевременной смерти.