Վիլյամ Սարոյանի տուն-թանգարանի նախագիծը ներկայացվել է Ֆրեզնոյի քաղաքապետին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրեզնոյի քաղաքապետ Լի Բրանդը«Սարոյան հաուս» նախագծին աջակցելու պատրաստակամություն է հայտնել: «Ռենեսանս» մշակութային և ինտելեկտուալ հիմնադրամի կողմից անցկացվող «Սարոյան հաուս» նախագծի շրջանակում նախագծի համակարգող Ավագ Սիմոնյանը, «Ստորակետ» ճարտարապետական ստուդիայի համահիմնադիր Մերուժան Մինասյանը և «Սարոյան հաուսի» հոգաբարձուների խորհրդի պատվավոր անդամ, Ֆրեզնոյում Կալիֆորնիայի պետական համալսարանի հայագիտության ամբիոնի պրոֆեսոր Բարլո Տեր-Մուգրդեչյանը փետրվարի 23-ին հանդիպել են Ֆրեզնոյի քաղաքապետ Լի Բրանդին և ներկայացրել նախագիծը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին «Ռենեսանս» մշակութային և ինտելեկտուալ հիմնադրամի հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, քաղաքապետին ներկայացվել են նախագծի հետագա ծրագրերը և թանգարանի հայեցակարգը՝ իր բոլոր նորարարական և ինտերակտիվ լուծումներով։
Բացումից հետո, Վիլյամ Սարոյանի կյանքի հայտնի և անհայտ բոլոր դրվագների մասին պատմող թանգարանը կդառնա Ֆրեզնոյի մշակութային և կրթական կենտրոններից մեկը։ Շեշտվել է նաև այն փաստը, որ Սարոյանն ունի համաշխարհային ճանաչում, և նրա անձի կարևորումը ոչ միայն հայկական սփյուռքի ձեռքբերումն է լինելու, այլև ողջ ամերիկյան հասարակության: Թանգարանում հյուրերը հնարավորություն կունենան անձամբ տեսնել Սարոյանին՝ հոլոգրամի միջոցով։

YEREVAN, FEBRUARY 24, ARMENPRESS. Mayor of Fresno, California Lee Brand has expressed willingness to support the Saroyan House project.
Project coordinator Avag Simonyan, Storaket Architectural Studio co-founder Meruzhan Minasyan and Saroyan House Board of Trustees honorary member Barlow Ter-Mugrdechian had a meeting on February 23 with the Mayor.
Renaissance cultural and intellectual foundation told ARMENPRESS the Mayor was briefed on future programs and concept of the museum with all innovative and interactive solutions.
After its opening, the William Saroyan museum will become one of Fresno’s cultural and educational centers.
During the meeting it was emphasized that Saroyan is globally famous, and acknowledging the writer is not only the achievement of the Armenian Diaspora but of the entire American society.