Լիբանանյան կապիտալով 215 ընկերություն ու ներդրումների համախառն հոսքերով 8-րդ հորիզոնական․ հայ-լիբանանյան տնտեսական կապերի հետագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանում նախորդ տարվա հոկտեմբերի դրությամբ գործում են լիբանանյան կապիտալի մասնակցությամբ 215 ընկերություն և անհատ ձեռնարկատեր։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վերջին 20 տարում Հայաստանի տնտեսության իրական հատվածում Լիբանանից կատարված ներդրումների համախառն հոսքերը կազմել են 527.7 միլիոն դոլար, այդ թվում` ուղղակի համախառն հոսքերը` 212.9 միլիոն դոլար են։
ԱռևտրաշրջանառությունՀայաստան-Լիբանան
Համաձայն ՀՀ մաքսային ծառայության տվյալների՝ 2017 թվականի առաջին կեսին Հայաստանից Լիբանան է արտահանվել 61,7 հազար ԱՄՆ դոլարի ապրանք։ Նույն ժամանակահատվածում ներմուծումը կազմել է 314,1 հազար դոլար։
Ներդրումներ
Ըստ ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության տրամադրած տեղեկանքի՝ 2017 թվականի հունվար-սեպտեմբերին Հայաստանի տնտեսության իրական հատվածում Լիբանանից կատարված ընդհանուր ներդրումների ստացումները (ներհոսք) կազմել են 34.3 մլն ԱՄՆ դոլար, որից ուղղակի ներդրումներ են` 15.6 մլն ԱՄՆ դոլարը:
1998 թվականից մինչև 2017 թվականի սեպտեմբերի վերջ Լիբանանից ՀՀ տնտեսության իրական հատվածում կատարված ներդրումների համախառն հոսքերն, ընդհանուր առմամբ, կազմել են 527.7 մլն ԱՄՆ դոլար, այդ թվում` ուղղակի համախառն հոսքեր` 212.9 մլն ԱՄՆ դոլար: Հայաստանի իրական հատվածում կատարված օտարերկրյա ներդրումների համախառն հոսքերի ցուցանիշով Լիբանանը ութերորդ տեղում է, որի տեսակարար կշիռն ընդհանուր մեջ կազմում է 3,63 տոկոս։
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Լիբանանի Հանրապետության կառավարության միջև ներդրումների խրախուսման և փոխադարձ պաշտպանության մասին միջազգային համաձայնագիրը ստորագրվել է 1995 թվականի մայիսի 1-ին և ուժի մեջ մտել 1998 թվականի հոկտեմբերի 1-ին։
Լիբանանյան կապիտալով ընկերությունները Հայաստանում
Համաձայն ՀՀ արդարադատության նախարարության իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալության տվյալների` Հայաստանում 2017 թվականի հոկտեմբերի 3-ի դրությամբ գրանցված է լիբանանյան կապիտալի մասնակցությամբ 215 ձեռնարկություն և անհատ ձեռնարկատեր։
Հայաստանում լիբանանյան կապիտալով խոշոր ընկերություններ կան իրավաբանական, բիզնես խորհրդատվության և ծառայությունների, ոսկերչության/ժամագործության, գյուղատնտեսության, ֆինանսների և այլ ոլորտներում։
Կանոնավոր չվերթներ Երևան-Բեյրութ-Երևան ուղղությամբ
Ինչպես տեղեկացանք ՀՀ Քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչությունից, Երևան-Բեյրութ կանոնավոր չվերթներ իրականացնում են «Middle East Airlines» և «Արմենիա» ավիաընկերությունները: «Արմենիա» ավիաընկերությունից հայտնեցին, որ Երևան-Բեյրութ-Երևան ուղղությամբ թռիչները կվերսկսվեն մարտի 26-ից և դրանց թիվը կհասցվի շաբաթական մինչև 4 անգամի։
Իրավապայմանագրային դաշտ
Երկու երկրների իրավապայմանագրային բազան ամուր է ստորագրված 24 համաձայնագրով և 10 արձանագրություններով, փոխըմբռնման հուշագրերով:
Հայաստանի Հանրապետության և Լիբանանի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատվել են 1992թ.։ 1994թ. հունիսից Լիբանանում գործում է Հայաստանի դեսպանությունը: Հայաստանում Լիբանանի դեսպանություն հիմնվել է 1997թ. սեպտեմբերին:
Լիբանանի նախագահ Միշել Աունը փետրվարի 21-ին կայցելի Հայաստան: Պատվիրակության կազմում կլինեն երկրի ներքին գործերի նախարար Նուհադ ալ-Մաշնուքը, արտգործնախարար Ջեբրան Բասիլը, արդյունաբերության նախարար Հուսեյն Հաջ Հասանը, զբոսաշրջության նախարար Ավետիս Կիտանյանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարի պետական նախարար Նիկոլա Տուեյնին, ինչպես նաև Լիբանանի խորհրդարանի հայ պատգամավոր Հակոբ Բագրատունին:
Հայաստանում Աունը կհանդիպի ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի, Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանի, վարչապետ Կարեն Կարապետյանի, ինչպես նաև մեր երկրում բնակվող լիբանանյան համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր տեղի են ունեցել բարձր մակարդակի մոտ չորս տասնյակ փոխայցեր: Վերջին անգամ Լիբանանի նախագահը՝ Միշել Սլեյմանը Հայաստան պաշտոնական այց է կատարել 2011թ. դեկտեմբերին:

215 companies with Lebanese capital and 8th place in terms of gross investment flows: Trajectory of Armenian-Lebanese economic ties
YEREVAN, FEBRUARY 20, ARMENPRESS. As of October 2017, 215 companies and private entrepreneurs with participation of Lebanese capital operate in Armenia, reports Armenpress. Over the past 20 years the gross investment flows made from Lebanon in the real sector of Armenia’s economy comprise 527.7 million USD, including the gross direct flows – 212.9 million USD.
Armenia-Lebanon trade turnover
According to the data of Armenia’s customs service, goods worth 61.7 thousand USD were exported from Armenia to Lebanon in the first half of 2017. In the same period the import comprised 314.1 thousand USD.
Investments
According to the data provided by the Armenian ministry of economic development and investments, the overall investment flows from Lebanon in the real sector of Armenia’s economy comprised 34.3 million USD in January-September 2017, from which the direct investments comprised 15.6 million USD.
From 1998 to late September of 2017 the gross investment flows of Lebanon in the real sector of Armenia’s economy amounted to 527.7 million USD, including the gross direct flows – 212.9 million USD. Lebanon is ranked 8th in terms of gross foreign investment flows in the real sector of Armenia, its share of which comprises 3.63%.
The Armenian and Lebanese governments signed the international agreement on promotion and mutual protection of investments on May 1, 1995 which came into force on October 1, 1998.
Companies with Lebanese capital in Armenia
According to the data of the State Registry Agency of Legal Entities of the Armenian justice ministry, 215 companies and private entrepreneurs with Lebanese capital are registered in Armenia as of October 3, 2017.
Large companies with Lebanese capital operate in Armenia in the fields of law, business consulting and services, jewelry, agriculture, finances and etc.
Regular flights en route Yerevan-Beirut-Yerevan
The General Department of Civil Aviation told Armenpress that Middle East Airlines and Armenia Airlines operate Yerevan-Beirut regular flights. Armenia Airlines informed that the Yerevan-Beirut-Yerevan flights will resume on March 26 and they will operate up to four times a week.
Legal framework
The two countries have firm legal base by 24 agreements, 10 protocols and MoUs signed.
The diplomatic relations between Armenia and Lebanon were established in 1992. The Armenian Embassy operates in Lebanon since June 1994. The Lebanese Embassy was established in Armenia in September 1997.
President of Lebanon Michel Aoun will visit Armenia on February 21. Aoun’s delegation will include Interior Minister Nouhad al-Mashnouq, Foreign Minister Jebran Bassil, Industry Minister Hussein Hajj Hassan, Tourism Minister Avedis Kedanian, State Minister for Combating Corruption Nicolas Tueini and MP Hagop Pakradouni.
President Aoun will have meetings in Yerevan with President Serzh Sargsyan, Parliament Speaker Ara Babloyan, Prime Minister Karen Karapetyan, and the Lebanese community of Armenia.
Since the establishment of diplomatic relations there have been nearly four dozen high-level mutual visits. Last time the Lebanese President arrived in Armenia on an official visit in December 2011.