Հունվարին արտահանումն աճել է 43, ներմուծումը`55 տոկոսով. ՀՀ վարչապետը ներկայացրել է օպերատիվ տվյալներ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օպերատիվ տվյալների համաձայն` 2018թ. հունվարին՝ 2017թ. հունվարի համեմատ, արտահանումն աճել է շուրջ 43 տոկոսով, իսկ ներմուծումը՝ 55 տոկոսով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ`ներկայացնելով նախնական տվյալները՝ այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է կատարել ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը: «Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության պաշտոնական կայքում այսուհետ կգործի նաև նոր տեղեկատվական համակարգ, որը հայ արտահանողներին կտրամադրի թիրախային շուկաների մասին ամբողջական տեղեկատվություն և հնարավորություն կտա կողմնորոշվելու, թե արտաքին որ շուկայում իրենց արտադրանքի պահանջարկը կա»,-գրել է նա:
Ըստ ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալների` 2017 թվականի հունվար-դեկտեմբերին Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառությունը կազմել է 6.4միլիարդ դոլար, որից արտահանումը` 2.2 միլիարդ դոլար, ներմուծումը` 4.2 միլիարդ դոլար:

В январе экспорт вырос на 43%, импорт – на 55%: премьер-министр Армении представил оперативные данные
Как показывают оперативные данные, в январе 2018 года, по сравнению с январем 2017 года, в Армении экспорт вырос на 43%, импорт – на 55%. Как передает «Арменпресс», об этом на своей странице в Facebook пишет премьер-министр Армении Карен Карапетян. «На сайте Министерства по экономическому развитию и инвестициям отныне будет действовать новая информационная система, которая представит заинтересованным лицам все сведения о рынках, что позволит армянским экспортерам оринетироваться в ситуации на внешних рынках»,- пишет он.