Տարոն Մարգարյանը պահանջել է Էրեբունի վարչական շրջանի աշխատակազմից լինել նախաձեռնող
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մայրաքաղաքի վարչական շրջանների ղեկավարների տարեկան հաշվետվությունների ներկայացման շրջանակում Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն աշխատանքային խորհրդակցություն է անցկացրել Էրեբունի վարչական շրջանի աշխատակազմի հետ: Խորհրդակցության ընթացքում վարչական շրջանի ղեկավար Դավիթ Գրիգորյանը նախ ներկայացրել է 2017թ. կատարված աշխատանքների հաշվետվությունը, այնուհետ նաև 2018թ. նախատեսված ծրագրերը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Խոսելով նախորդ տարի կատարած աշխատանքների մասին՝ Դավիթ Գրիգորյանը զեկուցել է, որ հետևողական աշխատանքներ են տարվել բնակելի ֆոնդի պահպանման, կրթամշակութային օջախների նորոգման, սոցիալական աջակցության, բակերի ու այգիների բարեկարգման, կանաչապատման ուղղությամբ: Ամբողջովին լուծվել է վարչական շրջանի ևս 12 փողոցների արտաքին լուսավորության խնդիրը: Զեկուցվել է նաև, որ 2017թ. ակտիվ համագործակցություն է ծավալվել Արցախի շրջանների, ՀՀ մարզերի և արտերկրի գործընկեր քաղաքների հետ: Ներկայացնելով 2018թ. նախատեսված անելիքները՝ Էրեբունի վարչական շրջանի ղեկավարը, նշել է, որ տարեկան ծրագրով նախատեսված աշխատանքներից բացի, ակտիվ քայլեր են ձեռնարկվում մասնավոր հատվածի հետ համագործակցության զարգացման և ներդրումային գրավչության բարձրացման ուղղությամբ:
«Պարոն քաղաքապետ, տարեկան ծրագրով նախատեսված աշխատանքներից բացի, մենք այս տարի ևս կշարունակենք նպատակային քայլեր ձեռնարկել մասնավոր հատվածի հետ համագործակցությունն աշխուժացնելու ուղղությամբ: 2018թ. մեր վարչական շրջանում մասնավորի կողմից շահագործման կհանձնվի երկու նոր արտադրամաս, որոնք, վստահ եմ, կարևոր դերակատարում կունենան ինչպես աշխատատեղերի ստեղծման, այնպես էլ տնտեսական աշխուժության ապահովման հարցում: Նշեմ նաև, որ այս տարի «Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանի հարևանությամբ շահագործման կհանձնվի շուրջ 6000 քմ տարածքով հանգստի գոտի, որը յուրօրինակ նվեր կլինի Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակին», - նշել է Դավիթ Գրիգորյանը:
Ընդհանուր առմամբ դրական գնահատելով կատարած աշխատանքը` Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն աշխատակազմի ուշադրությունը հրավիրել է վարչական շրջանի արտադրական ներուժի արդյունավետ զարգացմանը:
«Էրեբունի վարչական շրջանի արտադրական ներուժը հարկավոր է զարգացնել՝ նոր շունչ հաղորդելով վարչական շրջանի տնտեսությանը ու լուրջ արդյունքներ գրանցել՝ համագործակցելով թե՛ ներդրողների, թե՛ միջազգային կազմակերպությունների հետ: Մենք պետք է մեր լիազորությունների շրջանակում առավելագույնս կանգնած լինենք բոլոր այն տնտեսվարողների կողքին, ովքեր նոր ու ժամանակակից լուծումներ կառաջարկեն այդ ուղղությամբ», - նշել է Տարոն Մարգարյանը:
Որպես կարևոր առաջնահերթություն՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն առանձնացրել է նաև զբոսաշրջության զարգացմանը միտված ծրագրերի իրականացումը:
«Ներդրումային նախագծերի ու զբոսաշրջության զարգացման ուղղությամբ մեր ծրագրերը լայնամասշտաբ են, ինչը պատահական չէ: Փորձը ցույց է տալիս, որ միայն համարձակ նախագծերի իրականացման պատասխանատվությունը ստանձնելով կարելի է շոշափելի արդյունք գրանցել: Բազմաթիվ են փաստերը, որ տարիներ շարունակ Երևան քաղաքի բնակիչների երազանք համարվող շատ ծրագրեր կյանքի են կոչվել հենց այդ համարձակ նախաձեռնությունների արդյունքում ու այսօր էլ շարունակում են աստիաճանաբար իրականություն դառնալ: Պահանջս է աշխատակազմից լինել նախաձեռնող ու առաջարկել այնպիսի ծրագրեր, որոնք առավել գրավիչ ու հարմարավետ կդարձնեն Էրեբունի վարչական շրջանի միջավայրը ինչպես բնակիչների, այնպես էլ քաղաքի հյուրերի համար», - ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:
Խորհրդակցության ավարտին քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը մեկ անգամ ևս ընդգծել է, որ քաղաքային տնտեսության զարգացմանն ուղղված ծրագրերի հիմքում հյուրընկալ, ժամանակակից, արագ զարգացող Երևան ունենալն է ու երևանցու համար կյանքի որակի ու հարմարավետության բարձրացումն է:

Мэр Еревана потребовал от аппарата административного района Эребуни быть более инициативным
Мэр Еревана Тарон Маргарян провел рабочее совещание с аппаратом административного района Эребуни, в рамках которого руководитель административного района Давид Григорян представил отчет работ за 2017-й и программы, намеченные на текущий год.
Как сообщили Арменпресс в Управление информации и по связям с общественностью мэрии Еревана, представив осуществленные за прошедший год работы, Давид Григорян доложил, что в прошлом году были проведены работы по сохранению жилищного фонда, ремонту культурных и образовательных центров, социальному обеспечению, благоустройству дворов и парков, озеленению. Полностью была решена проблема наружного освещения 12 улиц административного района. Было также доложено, что успешно развивается сотрудничество с районами Арцаха, марзами РА и зарубежными городами-партнерами. Представив намеченные на 2018 год программы, руководитель административного района Эребуни отметил, что помимо работ, намеченных годовой программой, предпринимаются также активные шаги по развитию сотрудничества с частным сектором и повышению инвестиционной привлекательности.
«Господин мэр, в 2018 году в нашем административном районе будут введены в эксплуатацию два новых производства, которые по моему убеждению, сыграют важную роль в создании новых рабочих мест и обеспечении активизации экономики. Хочу отметить также, что в этом году по соседству с историко-археологическим музеем–заповедником «Эребуни» будет сдана в эксплуатацию зона отдыха (600 кв.м), которая станет своеобразным подарком в преддверии 2800-летия основания Еревана», - отметил Давид Григорян.
В целом положительно оценивая проделанную административным районом Эребуни работу, мэр Тарон Маргарян привлек внимание аппарата к эффективному развитию производственного потенциала административного района.
«Необходимо развивать производственный потенциал Эребуни, тем самым придавая новый импульс экономике административного района. Можно также добиться серьезных результатов сотрудничая с инвесторами и международными организациями. В рамках наших полномочий мы должны максимально содействовать всем тем предпринимателям, которые предложат новые и современные решения в этом направлении», - отметил Тарон Маргарян.
В качестве приоритета мэр Тарон Маргарян выделил реализацию программ по развитию туризма.
«Наши проекты по инвестиционным проектам и развитию туризма объемные, и это неслучайно. Опыт показывает, что только приняв на себя ответственность за реализацию смелых проектов, можно добиться ощутимых результатов. Мое требование к аппарату быть инициатором и предлагать такие программы, которые сделают административный район Эребуни более привлекательным и уютным как для жителей, так и гостей столицы», - подчеркнул Тарон Маргарян.
В завершение совещания мэр Тарон Маргарян еще раз подчеркнул, что цель программ, направленных на развитие городской экономики - иметь гостеприимный, современный, быстро развивающийся Ереван и повысить качество жизни ереванцев.