Լույս է տեսել Հայոց ցեղասպանության մասին Թաներ Աքչամի անգլալեզու գիրքը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրք պատմաբան Թաներ Աքչամը հայտնել է անգլալեզու նոր՝ «Սպանության հրամանները. Թալեաթ փաշայի հեռագրերն ու Հայոց ցեղասպանությունը» գրքի լույս տեսնելու մասին:
«Գիրքն արդեն պաշտոնապես լույս է տեսել: Ես այժմ ձեռքում եմ պահում իմ օրինակները: Սա հիասքանչ զգացողություն է»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ գրել է հեղինակը: Նա հայտնել է, որ գրքում ներառված են երկու գլուխներ, որոնք չկան ավելի վաղ թուրքերեն հրատարակված «Նաիմ էֆենդու հուշագրությունները և Թալեաթ Փաշայի հեռագրերը» գրքում:
Նա հայտնել է, որ գրքի անգլալեզու տարբերակում ոչ միայն ներկայացնում է նոր փաստաթղթեր, այլև քննարկում է «կեղծ ստորագրությունների» և «կեղծ ժամանակագրության» հարցը: «Մեծ ցանկություն ունեմ այս նոր փաստերը ներկայացնել թուրք ընթերցողներին»,- ավելի վաղ գրքի հրապարակման մասին խոսելիս ասել էր Աքչամը:
Թուրքերենով 2016 թվականին հրատարակված «Նաիմ էֆենդու հուշագրությունները և Թալեաթ Փաշայի հեռագրերը» աշխատանքում ներառված Թալեաթ փաշայի հեռագրերում բացեիբաց երևում են հայերին կոտորելու հրամանները: Օրինակ՝ 1915թ. սեպտեմբերի 22-ի հեռագրերից մեկում Թալեաթ Փաշան այսպիսի հրաման է տվել․ «Հայերը Թուրքիայի տարածքում ապրելու, աշխատելու իրավունքներից ամբողջությամբ զրկվել են, պետությունը, իր վրա վերցնելով ամբողջ պատասխանատվությունը, հրամայում է ողջ չթողնել անգամ օրորոցի երեխաներին»։

Вышла в свет книга Танера Акчама о Геноциде армян на английском языке
Вышла в свет книга турецкого историка Танера Акчама о Геноциде армян на английском языке, под названием «Приказы об убийстве: телеграммы Талеата-паши и Геноцид армян».
«Книга уже официально издана. У меня в руках – экземпляр книги. Это великолепное ощущение»,- сообщает автор. Как передает «Арменпресс» с его слов, в книге – 2 главы, которых не было в ранее изданной книге на турецком «Мемуары Наима-эффенди и телеграммы Талеата-паши».
Как пишет автор, в английском издании – новые документы, здесь же обсуждаются вопросы «фальшивых подписей» и «фальшивой хроники».
«Очень хочу представить эти новые факты турецким читателям»,- говорил ранее Акчам.
В изданной в 2016 году книге на турецком «Мемуары Наима-эффенди и телеграммы Талеата-паши» приводятся документы, где открытым текстом говорится о приказах убивать армян.
Например, в телеграмме Талеата-паши от 22-го сентября 1915 года сказано: «Армяне лишены прав жить и работать на территории Турции, государство, беря на себя всю ответственность, приказывает не оставлять в живых даже грудных младенцев».