ՀՀ կառավարությունը Ախուրյանի ջրամբարը Թուրքիայի հետ համատեղ օգտագործումն առավել կառավարելի դարձնելու տարբերակներ է փնտրում
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կառավարությունը քննարկում է Հայաստանի և Թուրքիայի կողմից Ախուրյանի ջրամբարի օգտագործումն ավելի կառավարելի դարձնելու հնարավորությունները: Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը՝ պատասխանելով ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Ֆելիքս Ցոլակյանի հարցին:
«Այս պահի մենք Կապսի ջրամբարի տեխնիկական առաջադրանքի վրա ենք աշխատում, նաև քննարկում ենք Կապսի ջրամբարից Արմավիր տանել մի ուղի, որի պարագայում Ախուրյանի ջրամբարի օգտագործումը երկու երկրների կողմից լինի ավելի կառավարելի և ի օգուտ մեզ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ընգծեց վարչապետը:
Նա նաև նշեց, որ կառավարությունը ծրագիր է մշակում, որը հնարավորություն կտա առավել արդյունավետ օգտագործել փոքր և միջին ջրամբարները՝ վերջնական սպառողի համար ծախսերը, ինչպես նաև բնապահպանական խնդիրները նվազագույնի հասցնելով :

Правительство обсуждает возможности более эффективного использования Ахурянского водохранилища Арменией и Турцией
Правительство Армении обсуждает возможности более эффективного использования Ахурянского водохранилища Арменией и Турцией. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил в парламенте премьер-министр Армении Карен Карапетян в ответ на вопрос депутата фракции РПА Феликса Цолакяна.
«В настоящий момент мы работаем над технической задачей Капского водохранилища, а также обсуждаем возможность создания пути от Капского водохранилища до Армавира, чтобы использование Ахурянского водохранилища двумя странами было более управляемым и выгодным для нас», - сказал премьер-министр.
Премьер-министр также заявил, что правительство разрабатывает программу, которая позволит более эффективно использовать мелкие и средние водохранилища и довести издержки, а также экологические проблемы до минимума для конечного потребителя.