Հայկական Դավոս. Բիզնես ինովացիոն ֆորումի գլխավոր թեման թվային տնտեսության ստեղծումն է
ԵՐԵՎԱՆ, 7ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բիզնես ինովացիոն ֆորումն այս տարի հայ և արտասահմանցի մասնագետներին կհամախմբի Հայաստանում տնտեսության թվայնացման, նորարարական ռազմավարության մոտեցումների, գիտահետազոտական ենթակառուցվածքի զարգացման հարցերի շուրջ: Հինգերորդ անգամ անցկացվող միջոցառումը, որը կկայանա նոյեմբերի 10-11-ին Դիլիջանում, ավանդաբարիրականացվումէ ՀՀվարչապետիբարձրհովանուներքո: Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը,ֆորումի հիմնական նպատակը ռազմավարական հարցերի շուրջ մասնագիտական քննարկումների հարթակ ստեղծելն է:
«Միությունն իր առջև խնդիր է դրել Հայաստանի՝ որպես բարձր տեխնոլոգիական երկրի իմիջի վերականգնումը, հետևաբար կարիք կա մի հարթակի, որտեղ քննարկվում են դրան հասնելու ուղիները: Բարձր տեխնոլոգիական երկիր առանց տարբեր ոլորտներում համաձայնեցված քաղաքականության և հստակ նորարարական մոտեցման, հնարավոր չէ»,-ասաց Կարեն Վարդանյանը` հավելելով, որ այս միջոցառմանը հավաքվում են մարդիկ, ովքեր նախանձախնդիր են իր նշած նպատակի հարցում:
Հրավիրվում են նաև օտարերկրյա մասնագետներ, ուսումնասիրվում ու քննարկվում է միջազգային փորձը: Այս տարի ֆորումին կմասնակցեն մասնագետներ Գերմանիայից, Բելգիայից, Ռումինիայից: «Հույս ունենք, որ այն ի վերջո կդառնա հայկական Դավոս, իհարկե, մի քիչ ամպագոռգոռ է հնչում: Եթե Դավոսն ավելի շատ տնտեսական, ֆինանսական թեմաների ուղղվածության հարցեր է քննարկում, ապա սա կդառնա հարթակ նորարարությամբ հետաքրքրվողների համար, ինչու չէ նաև միջազգային ու ավելի ընդգրկուն բնույթ կստանա»,-նշեց ԻՏՁՄ գործադիր տնօրենը:
Ինչ վերաբերում է քննարկվող թեմաներին, ապա, ըստ Վարդանյանի, առաջնահերթ կխոսեն տնտեսության թվայնացման համար անհրաժեշտ տեղական արդյունաբերության ստեղծման, գիտահետազոտական ենթակառուցվածքի զարգացման, նորարարական ռազմավարության մոտեցումների, թվային անվտանգության խնդիրների վերաբերյալ: Կշոշափեն նաև հարցեր ինտելեկտուալ սեփականության համակարգի բարելավման ուղղությամբ, քանի որ, ըստ մեր զրուցակցի, այն լիովին չի ապահովում առկա պահանջները:
«Նորարարական ռազմավարության մեջ պետք է երևան այն ուղիները, թե ինչպես ստեղծենք մրցակցային ու նորարարական ուղեղ, քանի որ այն դաստիարակելը մշակութային խնդիր է: Բայց որքան էլ կողքի տարրերն ու ենթակառուցվածքները քննարկենք, համար մեկ հարցն այսօր մնում է կրթությունը: Բարձրագույն կրթության իմաստով տանուլ ենք տվել, այն չի ապահովում արդյունաբերության պահանջը հատկապես գիտահետազոտական աշխատանքների առումով: Մենք կարող ենք մեր գիտելիքներով ինչ-որ գործ բերել, բայց այն, կոպիտ ասած` ժամանակակից բանվորությունն է: Եթե ուզում ենք առաջին տեղերը գրավել, պետք է լուրջ գիտահետազոտական ներուժ ունենանք, իսկ այդ ներուժը պետք է ապահովեն համալսարանները: Կրթությունը պետք է լինի ուղղված գիտահետազոտականին, լինի ժամանակակից ու մարդկանց աշխատանքով ապահովող, ձգտում ու ուղղորդում տա դեպի գիտահետազոտական աշխատանք, որը չունենք»,-նշեց Կարեն Վարդանյանը:
Այս տարի Բիզնես Ինովացիոն Ֆորումի գլխավոր գործընկերն է «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագիրը, որը համաֆինանսավորվում է Եվրոպական միության և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության կողմից:

Business Innovation Forum 2017 to focus on creation of digital economy
YEREVAN, NOVEMBER 7, ARMENPRESS. The 5th Business Innovation Forum this year will gather Armenian and foreign specialists over digitization of Armenia’s economy, innovation strategy approaches, development of scientific-research infrastructure.
The event will be held in Dilijan on November 10-11 under the high patronage of the Armenian Prime Minister.
Karen Vardanayan – executive director of the Union of Information Technology Enterprises (UITE), told Armenpress that the main goal of the Forum is to create a platform of professional discussions on strategic issues.
“The Union has set a task before it to restore Armenia’s image as a country of high technologies, thus, a platform is needed where the ways of achieving this are being discussed. High technological country without an agreed policy in different areas and clear innovative approach is impossible”, the UITE executive director said.
Foreign specialists are also invited to attend the event, the international experience is examined and discussed. This year the Forum will be attended by specialists from Germany, Belgium and Romania. We hope it will become an Armenian Davos. If Davos mostly discusses economic, financial topics, this Forum will become a platform for those interested in innovation, as well as will receive an international and more thorough nature”, he said.
As for the topics to be discussed at the Forum, Vardanyan said the participants will first of all discuss issues relating to creating a local industry necessary for the digitization of the economy, developing scientific-research infrastructure, innovative strategy approaches, digital security. They will also touch upon issues on improving the intellectual property system since it, according to Vardanyan, doesn’t fully meet the requirements.
“The innovate strategy must show the ways how to create a competitive and innovative brain since its growing is a cultural issue. But no matter how much we discuss other elements and infrastructures, the number one issue today is the education”, he said, adding that in order to capture the first place, it is necessary to have a serious scientific-research potential, and this must be ensured by universities.
The Forum is organisedin partnership with “Support to SME development in Armenia” (SMEDA) is co-funded by the European Union and the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ) and implemented by GIZ’s Private Sector Development in South Caucasus Programme.